Zakynthos – 1.výlet

V termíne 24.6. – 1.7.2019 sme s Ivkou boli na našej prvej letnej dovolenke pri mori. Počas 8 dní na Zakynthose sme síce väčšinu času preležali na pláži, ale spravili sme si aj 2 výlety. Tu je prvý z nich!

Náš prvý výlet smeroval na juh ostrova do Laganas – najrušnejšieho letoviska na ostrove Zakynthos. Rozhodli sme sa cestovať miestnymi autobusmi. Táto možnosť je pre trpezlivých ľudí, ostatným odporúčam prenájom auta 😀 Všetky autobusové linky na Zakynthose vedú do jeho najväčšieho mesta s rovnomenným názvom Zakynthos. Naša trasa teda vyzerala Alykes -> Zakynthos, prestup, Zakynthos -> Laganas.
Samotné Laganas nás moc neohúrilo. Nachádza sa tu Laganas beach – niekoľko kilometrov dlhá piesočnatá pláž s naozaj veľmi pozvoľným vstupom do mora. Celú pláž lemujú bary, pred nimi lehátka na prenájom a každých 20 metrov miestni sprievodcovia, ktorí ponúkajú dookola tie isté výlety.

Alykes – autobusová zastávka
Laganas Beach

My sme si dali prechádzku po pobreží až sme sa dostali do oblasti Kalamaki, kde na pláži nie sú lehátka, pretože tu majú svoje hniezda korytnačky – Caretta-Caretta. Povolená návšteva tejto časti pláže je len cez deň a je tu oveľa menej ľudí ako v susednom Laganas. Preto sa vyzliekame do plaviek a utekáme sa na chvíľu schladiť do mora.
Po návrate na pláž debatujeme, kam ideme ešte pozrieť, keď už sme na obhliadke ostrova. Voľba padá na najväčšie (nazvime ho hlavné) mesto Zakynthos, keďže tam aj tak musíme prestupovať na autobus smer náš hotel.

Samotné mesto má približne 10 000 obyvateľov, nachádza sa na juhovýchode a je najväčšie na ostrove, čo nie je nijak ťažké, pretože sa jedná zároveň o jediné mesto na ostrove. Nachádza sa tu prístav, obchody, reštaurácie a najmä pekné uličky. Historické budovy sa tu v podstate nenachádzajú v pôvodnom stave, pretože boli zničené zemetrasením. Autobusová stanica, opäť asi jediná naozaj stanica na ostrove, sa nachádza na okraji mesta. Krížom cez mesto je to k moru len približne 10 minút dole kopcom. My sme sa prešli zo stanice k moru, ďalej pozdĺž pobrežia popri reštauráciach a obchodíkoch až ku gréckemu pravoslávnemu kostolu sv.Mikuláša, odtiaľ ešte na koniec móla a naspäť na stanicu, aby sme stihli autobus do hotela. 

Zakynthos city
Zakynthos city

Poznatky z výletu

Na Zakynthose sú tri druhy miest, kde stoja autobusy:

  • autobusová stanica – je len jedna na ostrove len v meste Zakynthos
  • autobusová zastávka(väčšia) – rozumej zelená lavička, pri ktorej môže, ale nemusí byť nejaká značka autobusu
  • autobusová zastávka(menšia) – doslova nič, autobus tam zastaví, ale označenie sme si nevšimli žiadne

Cestovný plán odchodov autobusov existuje, ale je to len nejaká príručka, ktorej sa neoplatí držať. Ak je na zastávke nejaký Grék, tak pravdepodobne v dohľadnej dobe pôjde autobus. Jedine autobusy zo stanice v meste odchádzajú viac-menej načas.

Jedna cesta autobusom stojí 1,8€ bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť. Niekde som videl, že za cestu do dediniek v severnej centrálnej časti ostrova je tento poplatok vyšší, ale keďže sme tam neboli, tak to neviem potvrdiť.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *