Grécko 2018 – Deň 3

Keďže posledná noc nepatrila medzi najľahšie, tak na dnes sme si nepripravili žiadne veľké plány. Čaká nás ranné vstávanie a potom cesta na juh až po mesto Delphi.

Deň 3 – 23.8.2018

8:00 – vstávanie, realita, výbuchy smiechu. O 20 minút je už pôvodná zostava zo včerajšieho rána opäť v mori a ide sa plávať, dnes som sa k ním rozhodol pridať aj ja. Juro a Urbik zase predvádzajú niečo, čo nazveme čľupkaním. Plánovaný odchod o 10 sme predĺžili iba o 2 hodinky. Opúšťame more a ideme viac do vnútrozemia. Grécke vnútrozemie je veľmi suché a povedal by som aj dosť monotónne a nezaujímavé. Jediným prekvapením sú grécke kopce, ktoré nám spestrujú inak nudné chvíle. Postupne sa opätovne približujeme k moru a krajina ihneď opeknela. Užívame si teda chvíľkové pohľady na more a zase ho opúšťame. Dnešným cieľom je antické ale aj moderné mesto Delphi. Cesta k nemu vedie cez kopce po serpentínach a Miloš je nadšený, že mu bolo umožnené šoférovať dlhšie ako predpísané 3 hodiny a mohol si užiť túto trasu ako šofér. Parkujeme na úpätí kopcov a Juro nám oznamuje, že nad nami sa nachádzajú ruiny antického mesta Delphi, zapísané v UNESCO.

Tak teda vystupujeme a ideme na ne hodiť očkom. Vstupné máme ako študenti zadarmo, z čoho sme milo prekvapení (neskôr zisťujeme, že to takto funguje takmer všade v Grécku, za čo má u nás Grécko palec hore, Urbik teda nesúhlasí – on nie je študent). Samotné ruiny sú v relatívne prudkom kopci a až na zopár zachovalejších častí sa z môjho uhla pohľadu jedná len o veľké množstvo kameňov. Juro má iný názor, podľa neho sú všetky zrúcaniny zaujímavé, asi sa teda nezhodneme.

Ancient stadium of Delphi
Ancient Theatre

Väčšinu z nás však oveľa viac zaujali výhľady na okolité kopce. Marco dostal chuť byť rebelom a zapaľuje si cigaretu priamo pri ceduľke zákaz fajčiť, po ceste sem si zapálil na pumpe a pumpár skoro skolaboval od strachu, že mu to tam vyhodí do vzduchu. Opúšťame Delphi a stojíme v prvom kempe po ceste. Dnes teda žiadne more a ani špeciálne posedenie, len rýchla večera a ukladáme sa na spánok. Posledná poznámka dnešného dňa, obchádzali sme Termopyly a nezastavili sme, čo samozrejme večer už ľutujeme, ale čo už, každý sa učí najlepšie na vlastných chybách. Dobrú noc!  

Praktické info

Klikni na mapu

Dnes nie je príliš o čom mudrovať. Snáď jedine, že sa zastavte aj v Termopylách a dajte mi vedieť, či sme urobili veľkú chybu, keď sme sa im vyhli.

Pokiaľ ste študenti a máte ISIC, tak máte vstup do zrúcanín v Delphi zadarmo. Ak vám bude teta pri okienku tvrdiť niečo iné, tak jej slušne vysvetlite, že nemá pravdu a ona nakoniec povolí.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *