Viedeň za deň

V piatok som sa vrátil z brigády vo Viedni, rozprávam priateľke o zážitkoch a ona spomenie, že vo Viedni bola zatiaľ iba na vianočných trhoch. Zamýšľam sa a uvedomujem si, že som na tom podobne.

Prešiel týždeň a my sedíme v autobuse z Bratislavy do Viedne. Na hlavnú stanicu prichádzame o pol 10 doobeda a máme 8 hodín na precestovanie pamiatok a zaujímavosti. Ako prvý volíme Belvedér (Schloss Belvedere) – barokový palácový komplex postavený princom Eugenom Savojským juhovýchodne od centra mesta. Z hlavnej stanice je to príjemná 15-minútová prechádzka pred vstupnú bránu tohto komplexu. Používam slovo komplex, pretože sa jedná o 2 zámky – zámok Belvedér a dolný Belvedér. Celý komplex veľmi pekne dotvárajú upravené záhrady. S priateľkou sme sa neskôr zhodli, že nám osobne sa tento komplex páčil viac ako Schönbrunn s okolím. Vonku je na apríl dosť teplo a preto sa pomaly presúvame cez záhrady, fotíme snáď všetko v okolí a využívame každý tieň na únik pred slnečnými lúčmi. Prehliadka celého okolia zámkov nám zabrala približne 30 minút. Keďže nie sme veľkí fanúšikovia umenia, tak prehliadku samotných zámkov vynechávame a presúvame sa ďalej.

Schloss Belvedere
Schloss Belvedere
Lower Belvedere a záhrady

Počas cesty na električku sme si všimli neďaleko od nás kostol. Električka musí počkať, ideme pozrieť bližšie ku kostolu. Používam internety a zisťujem, že sa jedná o Katolícky kostol sv. Alžbety. Priateľka robí zopár fotiek, sťažuje sa, že miestne lampy jej kazia fotky a vraciame sa naspäť na zastávku. Električka prichádza o pár minút a my cestujeme smer Naschmarkt. Jedná sa o tržnicu s pestrou ponukou ovocia, zeleniny, sladkostí, rýb, suvenírov a taktiež tu nájdete zopár reštaurácií alebo kaviarní. Trh vyzerá zaujímavo a prechádzanie ním má svoje čaro, jedinou nevýhodou sú vyššie ceny. Po ceste k nemu sme sa ešte na malú chvíľku zastavili aj pri budove Viedenskej opery a na dlhšiu chvíľku aj pri Karlskirche.  

Karlskirche
Naschmarkt

Našou ďalšou zastávkou je Stephansplatz, námestie v strede Viedne. Je pomenované po svojej najvýznamnejšej budove, Stephansdom , viedenskej katedrále, ktorá je jednou z najvyšších na svete. Na námestí sa nachádza veľa turistov z rôznych kútov sveta. My si sadáme na lavičku priamo pred Stephansdom a pochutnávame si na ovocnom mixe zakúpenom v metre. Z námestia prechádzame na jednu z najznámejších ulíc vo Viedni – Graben. Pozdĺž ulice a priľahlej uličky Kohlmarkt sa nachádza veľké množstvo známych luxusných značiek ako napríklad Gucci, Dior alebo Tommy Hilfinger. My len pomaly prechádzame a obdivujeme výklady týchto obchodov. Ulicou Kohlmarkt sa dostávame až na Michaelerplatz, námestie na ktorom sa nachádza ďalšia slávna budova – Hofburg. Jedná sa o zámok , niekdajšiu rezidenciu Habsburgovcov, vládcov Rakúsko-Uhorska. Obchádzame ho sprava a dostávame sa na Heldenplatz, na tomto námestí sa nachádza niekoľko múzeí a tiež rakúska národná knižnica.

Aby sme toho stihli čo najviac, tak pokračujeme ďalej smer budova parlamentu, ktorá je však celá obstavaná lešením, až k Rathaus. Wiener Rathaus alebo Viedenská radnica je neogotická budova vo Viedni, ktorá slúži ako sídlo starostu a mestského zastupiteľstva a taktiež aj ako sídlo guvernéra spolkovej krajiny Viedeň. Na naše nešťastie sa aj tu nachádza na hlavnej veži lešenie a budova tak stráca na svojej kráse. Robíme fotky takpovediac zo slušnosti a chceme pokračovať na metro, ale ešte nás zaujala budova na sever od Rathaus. 

Stephansdom
Rathaus

Pokračujeme teda týmto smerom, na internete zisťujeme, že sa jedná o Votivkirche – kostol postavený ako vďaka Bohu za záchranu cisárskeho života, po neúspešnom atentáte na cisára Františka Jozefa v roku 1853. Vzhľadom nás táto budova zaujala a tak používame mobily a fotíme pár záberov a už sa naozaj vydávame na metro smer Schönbrunn. Tento zámok je bývalé letné sídlo Habsburgovcov. Z významných panovníckych rodín ho obývala Mária Terézia alebo cisár František Jozef I. so svojou manželkou Alžbetou Bavorskou, prezývanou Sissi. Priateľku zaujal najmä posledný fakt a počas celej návštevy zámku a záhrad v jeho okolí sa rozplýva nad tým, že chodí po stopách Sissi. Pred zámkom sa zdržiavame len krátko a ponáhľame sa najmä do záhrad za ním, kde je celkovo krajšie prostredie. V areáli sa nachádza aj viedenská ZOO, avšak nedostatok času a vstupné 20€ nás od jej návštevy odrádzajú. Pokračujeme teda cez záhrady, smerom na kopec odkiaľ je pekný výhľad na celý Schönbrunn aj s okolím. Zhora sa pár minút kocháme výhľadmi pod seba a užívame si vietor, ktorý nám v tomto teplom počasí prospieva. 

Schönbrunn – záhrady
Schönbrunn – záhrady

Nastal čas opäť využiť metro a presunúť sa k nášmu predposlednému cieľu a tým je zvláštna stavba, nazývaná Hundertwasserhaus. Je to jedno z najznámejších diel architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Pôvodne tento dom slúžil ako ubytovanie pre sociálne slabších, dnes je však skôr turistická atrakcia s kaviarničkami a reštauráciami v okolí. Prechádzame sa okolo domu, hľadáme vhodné miesta pre fotky a tiež navštevujeme miestny obchod so suvenírmi, pretože chceme domov priniesť aspoň nejakú fyzickú spomienku. Priateľka kupuje pohľadnicu, magnetky si ale nechávame na neskôr, pretože 5€ za magnetku sa nám zdá veľa.

Našim posledným cieľom je zábavný park Prater. Akurát okolo nás prešla električka, pre ktorú bol práve Prater konečnou zastávkou. Tešíme sa, že nemusíme hľadať na internete spôsob dopravy, namiesto toho ideme rovno na zastávku a čakáme kým príde ďalšia električka. O chvíľu sa tak skutočne deje a o niekoľko minút stojíme na okraji zábavného parku. Dávame si menšiu prechádzku alejou a potom už zachádzame ku kolotočom. Ako prvý sa pred nami objavuje Prater Turm. Je to klasický retiazkový kolotoč, akurát vo výške 117 metrov, takže ho môžete použiť aj ako rozhľadňu na celú Viedeň. Dohodli sme sa spolu ešte včera, že aspoň 1 kolotoč spolu vyskúšame a keďže nemáme záujem o bolesti žalúdka, ja navrhujem otestovať práve Prater Turm. Priateľke sa nepozdáva výška kolotoča a navrhuje pokračovať v prechádzke pomedzi atrakcie a uvidíme. Ženy majú vždy pravdu a tak sa vydávame na ďalšie skúmanie parku. Prešli sme necelých 100 metrov, v tom ma chytá za ruku a hovorí: „Poďme na ten Prater Turm, ale rýchlo, kým si to nerozmyslím.“ Som prekvapený týmto návrhom, ale rýchlo reagujem a mením smer o 180 stupňov. O minútku už stojíme v rade aj s kúpenými lístkami za 5€ a o ďalších pár minút sedíme v sedačkách. Pokiaľ nemáte záujem o zbytočné bolesti brucha a chcete si pozrieť Viedeň z výšky, myslím si, že práve tento kolotoč je aj pre vás správna voľba. Obidvaja nadšení z výhľadu pokračujeme v prehliadke parku. Pozreli sme si ešte pár ďalších kolotočov a atrakcií a už nás neúprosne tlačí čas. Utekáme ešte rýchlo kúpiť po 1 magnetke domov na chladničku a potom už len metro smer hlavná stanica a odtiaľ naspäť smer Slovensko.  

Hundertwasserhaus
Prater

Čo sme teda všetko videli?
-Belvedér + záhrady 
– Naschmarkt 
– Stephansplatz a Stephansdom 
– Graben, Kohlmarkt 
– Hofburg, Heldenplatz 
– Rathaus
 – Schönbrunn + záhrady
 – Hundertwasserhaus 
– Prater, vyskúšali Prater Turm

Čo sme ešte cestou zazreli? 
– Kostol sv.Alžbety
– Budova viedenskej opery 
– Karlskirche 
– Budova Parlamentu 
– Votivkirche

Čo sme nestihli pozrieť? 
– Mariahilfer Strasse 
– Nábrežie Dunaja 
– Butterfly House

Pre lepšiu orientáciu prikladám mapu.

– Cestovali sme spoločnosťou Slovak Lines. Sú síce o 50 centov na jednu cestu drahší oproti Regiojetu, ale ponúkajú výhodnú akciu pre ľudí, ktorí chcú využívať MHD vo Viedni. Spiatočný lístok + celodňový lístok na MHD vo Viedni za 17,55€ pre študentov. Takže sme Ďaľšie info ušetrili pár drobných

– Príjazd do Viedne sme mali 9:25, odjazd 18:00. Oboje z Wien Hbf, Wiedner Gurtel
– Lešenia sa aktuálne nachádzajú na budove parlamentu, Rathaus-e a tiež na Votivkirche

Viedeň je podľa mňa z okolitých väčších miest ( Budapešť, Praha, Brno, Krakov) najkrajšia. Je tiež ľahko dostupná a má dobrú štruktúru MHD. Najviac odporúčam navštíviť Belvéder, Stephansplatz, Graben a Schönbrunn. Pokiaľ máte radi zábavu a tiež máte viac času ako my, môžete stráviť v zábavnom parku Prater kľudne aj celý deň a tiež navštíviť ZOO pri zámku Schönbrunn. To je o Viedni asi všetko, už sa teším na spoznávanie ďalších miest.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *