Malou Studenou dolinou na Téryho chatu

Navštívime naše najvyššie pohorie – Vysoké Tatry. Dnešný pôvodný cieľ bola Zamkovského chata na začiatku Malej Studenej doliny. Nakoniec sme sa prešli trocha viac a zavítali sme až na Téryho chatu.

Ale poďme pekne od začiatku. Využili sme vlak na trase Žilina – Poprad-Tatry – Starý Smokovec. Odkiaľ začíname našu turistiku po zelenej značke až na Hrebienok. Na tomto úseku sa dá využiť aj pozemná lanovka, za pekného počasia ale rozhodne odporúčame si nezvoliť túto možnosť, aspoň si rozcvičíme nohy. Na Hrebienku sme sa zdržali len pár sekúnd a už pokračujeme opäť po zelenej značke ku prvej chate a tou je Bilíkova chata, ktorá sa nachádza približne o 30 metrov nižšie ako samotný Hrebienok, takže nás čakal krátky zostup.

Bilíkova chata( 1 255 m.n.m. ) je vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách založená v roku 1934. Leží na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu na mieste zvanom Kancel blízko Hrebienku, odkiaľ k nej vedie chodník aj cesta.

Bilíkova chata

Táto chata je doslova na skok z Hrebienka, cesta trvá menej ako 5 minút. Keď už nás dnes čaká turistika po chatách, tak mi napadlo kúpiť knižku, kde budeme môcť zbierať pečiatky tatranských chát. Avšak na Bilíkovej chate ju nemajú a tak pokračujeme ďalej po zelenej značke ku rázscestiu nad Dlhým vodopádom a odtiaľ už po žltej k samotnému vodopádu. Aj tento úsek je celý z kopca, ale odteraz nás už čaká konečne stúpanie. Musíme sa vrátiť naspäť k rázcestníku nad vodopádom a odtiaľ po žltej a zelenej značke ku ďalším vodopádom Studeného potoka.

Vodopády Studeného potoka sa nachádzajú na Studenom potoku pri vyústení Malej a Veľkej Studenej doliny. Tvorí ich Malý, Skrytý a Dlhý vodopád.

Vodopády Studeného potoka

Tu končí žltá značka a my pokračujeme po zelenej a modrej značke smerom ku Rainerovej útulni. Celý úsek od Dlhého vodopádu až sem sme pohodlným tempom aj s fotením a zastávkou pri ostatných vodopádoch Studeného potoka stihli za približne 30 minút. Počas celého úseku chodník mierne stúpa, rýchlejšej chôdzi bráni len vysoký počet turistov a tiež to, že sa nemáme kam ponáhľať. Na Rainerke nás čaká milé prekvapenie, teda vlastne 2 prekvapenia. Prvým je líška – miestna tatranská celebrita a tým druhým, že tu majú knižku, ktorú zháňame. Takže hneď ju (knižku, nie líšku) kupujeme a Ivka rozhodla, že mi dáva dôveru a mám oraziť prvú pečiatku. Chcem ukázať, že na mňa sa dá spoľahnúť a preto som omylom otlačil pečiatku „hore nohami“. Nevadí, máme knižku a aj prvú pečiatku – môžeme pokračovať ďalej.

Rainerova chata ( 1301 m.n.m. ), ktorá bola založená ešte v roku 1863, je najstaršou chatou vo Vysokých Tatrách, nachádza sa na Starolesnianskej poľane .

Rainerova útulňa

Opúšťame modrú značku, držíme sa zelenej, ku ktorej sa pridáva červená. Najbližší cieľ je Obrovský vodopád, ktorý sa po ceste nedá prehliadnuť a odtiaľ už k nášmu dnešnému cieľu (aspoň Ivka si to stále myslí) – Zamkovského chate. Je pár minút po pol 12tej a teda aj čas sa trocha najesť, ale najprv ešte skočíme do chaty pre druhé dnešné razítko, ktoré sa mi už podarilo oraziť správne. Sadli sme si na lavičku pred chatou a pomaly si vychutnávame obed. Teraz nastala ta správna chvíľa, oznamujem Ivke, že ešte je pomerne málo hodín a kúsok vyššie je ešte jedna chata. Predsa keď už sme tu, tak by bola škoda neísť sa pozrieť aj tam, ako motiváciu používam tretie razítko. Motivácia zabrala a ani neboli protesty, môžeme sa teda zdvihnúť a pokračovať k novému dnešnému cieľu.

Obrovský vodopád sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 1 330 m n. m. Je vysoký približne 20 m. Bol vytvorený v rokline Malého Studeného potoka.

Zamkovského chata( 1475 m.n.m. ) je horská chata, ktorá sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Založená bola v roku 1943.

Zamkovského chata

Ak sme chceli dnes navštíviť ešte 1 chatu, tak sme mali na výber z dvoch. Prvá možnosť bola pokračovať po červenej smerom na Skalnatú chatu a druhá možnosť bola ísť po zelenej na Téryho chatu. My si volíme druhú možnosť a to preto, že z Téryho chaty sa vrátime tou istou cestou do Starého Smokovca. Odtiaľ nám ide lepšie vlakové spojenie ako keby ideme na Skalnatú chatu a odtiaľ do Tatranskej Lomnice a navyše pri spiatočnej ceste sa ešte zastavíme aj na Bilíkovej chate pre razítko. Naša cesta teda vedie hore Malou Studenou dolinou pozdĺž Malého Studeného potoka.

Hore Malou Studenou dolinou

Chodník v prvej polovici len mierne stúpa, jeho sklony sa zvýšia až po opustení pásma lesa. Dolina je zatiahnutá do hmly, avšak na chvíľu sa nám darí v diaľke na útesoch zahliadnuť chatu. No teda vlastne chatu som zahliadol ja, ale s radosťou som ju ukázal Ivke. Jej reakcia bola prekvapivo kľudná, ale už po pár sekundách mi došlo, že si myslí, že si z nej robím srandu. Takže slušne vysvetľujem, že my ale naozaj ideme tam hore. Prišlo pár odpovedí typu: „Tak to teda určite nie.“ Ale nič vážne a už sa pomaly škriabeme serpentínami vyššie smerom k chate. Posledné úseky nám ubehli rýchlo a približne hodinu a pol stojíme pred naším dnešným cieľom – Téryho chatou.

Téryho chata( 2015 m.n.m. )je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Leží pri Piatich spišských plesách v Malej Studenej doline. Založená bola v roku 1899.


Poznámka: Téryho chata je celkovo druhá najvyššie položená horská chata vo Vysokých Tatrách. Najvyššie sa nachádza Chata pod Rysmi (2.250 m.n.m), tá je však od 1. novembra do 14.júna každý rok zatvorená.

  • Štart: TEŽ Starý Smokovec
  • Cieľ: Téryho chata
  • Celá trasa: TEŽ Starý Smokovec -> Hrebienok -> Bilíkova chata -> Vodopády Studeného potoka -> Rainerova útulňa -> Obrovský vodopád -> Zamkovského chata -> Téryho chata
  • Vzdialenosť: 9,7 km
  • Prevýšenie: 1 125 m
  • Čas: približne 4 hodiny
  • Mapa celej trasy na Téryho chatu

Cestu dole sme absolvovali tou istou trasu aj s veľmi rýchlou zastávkou na Bilíkovej chate pre pečiatku. Kebyže túto pečiatku už máme, tak môžeme sponad Rainerovej útuľne pokračovať po červenej značke priamo na Hrebienok a obísť Vodopády Studeného potoka a Bilíkovú chatu.

Tu Ivka ešte nevedela, že pokračujeme ďalej 😀

About Post Author