Kráľova hoľa zo Šumiaca

Kráľova hoľa (1 946 m n. m.), jeden z najznámejších slovenských kopcov, leží v najvýchodnejšej časti Nízkych Tatier. Turistické značky na ňu vedú z každej svetovej strany. My sme si vybrali ako štartovacie miesto dedinu Šumiac v okrese Brezno. Z tejto obce vedie na vrchol modrá turistická značka a približne v polovici stojí Chata pod Kráľovou hoľou, čo ovplyvnilo naše rozhodovanie pri výbere trasy. Auto sme nechali zaparkované na platenom parkovisku na okraji Šumiaca. Netreba sa nechať pomýliť, že to vôbec nevyzerá ako parkovisko – lebo sa za to platia 3€ 😀

Parkovisko za 3€

Stúpanie už od začiatku …

Chodník od začiatku až po vrchol stúpa takmer pravidelne. Mení sa iba okolie. Prvá časť je cez les, ktorý sa neskôr zmení na kosodrevinu a pod vrcholom sú už len lúky. Celú hornú polovicu trasy je vidieť vysielač na vrchole, ktorý sa zdá byť už od začiatku relatívne blízko, avšak približuje sa len veľmi pomaly.

Trasa zo Šumiaca ponúka takmer celý čas výhľad smerom na juh – najmä na Slovenské rudohorie. Keďže 99% našich túr je v okolí Žiliny a Vysokých Tatier, tak sme po dlhšom čase zažili pocit, že vidíme desiatky kopcov, ale pomenovať nevieme ani jeden z nich 😀 Nad úrovňou lesa je smerom na západ vidieť aj časť hrebeňa Nízkych Tatier a na samotnom vrchole sa výhľad konečne „zlomí“ aj na sever na Západné a Vysoké Tatry.

Výhľad na Kráľovu skalu, cez ktorú vedie zelená značka z Telgártu na Kráľovu hoľu
Výhľad na Kráľovu hoľu z chodníka
„Spätný pohľad“ niekam na Slovenské rudohorie
Pohľad na už zdolaný chodník (tesne pod vrcholom)

Na Kráľovej holi stojí … vysielač

Na vrchole stojí vysielač spolu s budovou, ktorá má už najlepšie roky dávno za sebou. V prípade nepriaznivého počasia je však dobré vedieť, že sa tu nachádza aj núdzová miestnosť. Vzhľadom na absenciu stromov, je charakteristické, že vietor tu často prechádza s výraznou intenzitou. Ďalej tu ešte nájdeme niekoľko informačných tabúľ, niekoľko zákazovacích tabúľ, smerovník a vrcholový stĺp.

Vrchol ponúka naozaj pekný kruhový výhľad na všetky už spomínané pohoria (Slovenské rudohorie, Západné a Vysoké Tatry) a tiež na Slovenský raj. Lákavo vyzerá najmä hrebeňovka smerom ku útulni Andrejcová, ktorá je odtiaľto podľa smerovníka vzdialená 2 hodiny a 15 minút. My toľko času nemáme a preto volíme zostup so zastávkou na menšie občerstvenie v Chate pod Kráľovou hoľou.

Na Kráľovej holi …
Výhľad na Západné a Vysoké Tatry
Chata pod Kráľovou hoľou

Kráľova hoľa – zhrnutie túry

Trasa na Kráľovu hoľu zo Šumiaca je pomerne jednotvárna, avšak ponúkne pekný výhľad na Slovenské rudohorie. Sklon chodníka je stredne prudký, ale technicky jednoduchý, takže je to výborná voľba pre túru so psom. Vrchol ponúka pekný výhľad na Vysoké a Západné Tatry, ale taktiež tu veľmi fúka, čo môže byť nebezpečné. V starej budove stojacej na vrchole je pre každý prípad aj núdzová miestnosť.

Na Kráľovú hoľu okrem množstva turistických trás vedie aj cyklotrasa, ktorá začína v Šumiaci, kde je aj možnosť požičať si e-bike.

Turistický chodník na niekoľkých miestach križuje cyklotrasu
Záver cyklotrasy na Kráľovu hoľu

Malá rada na záver. Ak sa chystáte na Kráľovu hoľu a ste z iného kúta Slovenska, tak sa pripravte na poriadne rozbité cesty. Ale nie to som nechcel 😀 Chcel som napísať, že sa oplatí zastaviť aj pri Chmarošskom viaduktu a obzrieť si tento pekný železničný most.

Chmarošský viadukt

Parametre trasy

  • Štart: Šumiac (parkovisko)
  • Hlavné body: Chata pod Kráľovou hoľou (1 451 m n. m.), Kráľova hoľa (1 946 m n. m.)
  • Koniec: Šumiac (parkovisko)
  • Trasa: Šumiac -> Chata pod Kráľovou hoľou -> Kráľova hoľa -> Šumiac
  • Vzdialenosť: 10,7 km (Mapy.cz) / 11,7 km (Strava) 
  • Stúpanie: 989 m (Mapy.cz) / 986 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 4 hodiny (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *