Rozhľadňa u Jantov – nová rozhľadňa na Kysuciach

Nad mestom Krásno nad Kysucou vyrástla nová rozhľadňa, ktorá bola otvorená 30. augusta 2020. Stojí na vrchu Diel (560 m n.m.) a je pomenovaná podľa neďalekej osady U Jantov. Má dve vyhliadkové plošiny. Z dolnej plošiny poskytuje výhľad len na okolité lúky. Horná plošina sa nachádza už nad úrovňou stromov a poskytuje výborný výhľad najmä na Krásno nad Kysucou, ktoré je vidno naozaj celé a tiež na najvyšší vrch Kysúc – Veľká Rača (1236 m n. m.).

K rozhľadni nevedie turistická značka, ale aj tak je jednoduché sa sem dostať. Z mestskej časti Zákysučie sem vedie chodník po novovybudovanej kalvárii, ktorý je vysypaný kameňmi a okrem záverečného úseku sa netreba obávať blata. Túto trasu sme absolvovali aj my a musíme spomenúť, že sa jedná o prudkú cestu, na ktorej je potrebné dávať pozor najmä smerom dole. Druhou možnosťou je ísť po asfaltovej ceste cez osadu Vlčkov až do osady U Jantov, odkiaľ vedie ku rozhľadni trasa po lúke.

Okrem pešej dostupnosti je možné sem prísť aj na bicykli. V tomto prípade odporúčame využiť práve druhú trasu (cez osady Vlčkov a U Jantov). Priamo vedľa rozhľadne je postavený aj menší prístrešok s možnosťou opekania. Rozhľadňa je chránená kamerovým systémom a je zakázané do nej vodiť psy.

Rozhľadňa U Jantov slúži najmä ako nové miesto na rekreáciu a oddych pre miestnych obyvateľov, ale pri troche času sa tu určite oplatí zastaviť každému. Z vlakovej stanice nám to kľudným tempom cez kalváriu na rozhľadňu trvalo menej ako 30 minút. Viac informácií o tejto rozhľadni sa dočítate na oficiálnej stránke mesta Krásno nad Kysucou.

Krásno nad Kysucou

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *