Rozhľadňa na Svederníckom vrchu

Svederník je obec s približne 1.100 obyvateľmi ležiaca na severe Slovenska v okrese Žilina. Obklopujú ju pohorie Javorníky a Hričovský vodný kanál. Nad dedinou sa týči kopec s názvom Svedernícky vrch a práve na ňom je postavená rozhľadňa – náš dnešný cieľ.

Rozhľadňa na Svederníckom vrchu

Nenáročná prechádzka lesom ku rozhľadni

Túru začíname z dediny. V užších uličkách je zákaz státia a preto sme auto nechali pri hlavnej ceste na parkovisku pri supermarkete COOP Jednota. Trasa na rozhľadňu je značená ako náučný chodník (zelená značka). Pri prechode obcou nás zaujala drevenica – rodný dom básnika Adama Vanocha, pred ktorou sa za dobrovoľný príspevok dajú zakúpiť suveníry s motívom rozhľadne.

Začiatok náučného chodníka
Rodný dom Adama Vanocha
Suveníry

Onedlho za týmto domom odbočujeme vpravo, kde začíname stúpať po asfaltovej ceste a neskôr už lesom. Chodník stúpa pravidelne len s mierne strmým sklonom. Je 19. február a len pred pár dňami sa roztopil sneh, napriek tomu sa tu takmer vôbec nestretávame s blatom. To sa zmení až na záverečnom úseku, kde vychádzame z lesa a rozhľadňu už vidíme približne 50 výškových metrov nad nami. V tejto časti sa drží veľa vody a preto je vhodná nepremokavú obuv. Po pár minútach už bezpečne prichádzame k rozhľadni, kde nás víta silný vietor.

Prvý výhľad po opustení lesa

Rozhľadňa Svederník – všeobecné informácie

Rozhľadňa na Svederníckom vrchu (551 m n. m.) je vysoká 10 metrov a má tvar jednoramenného kríža. Z dediny až sem je potrebné prekonať približne 230 výškových metrov. Rozhľadňa sa začala budovať v roku 2014 a otvorená je od roku 2016. V priestoroch vyhliadkovej plošiny sa nachádza aj návštevná kniha, keby sa chcel niekto zapísať. 🙂

Rozhľadňa Svederník
Posedenie pri rozhľadni
Všeobecné informácie

Výhľad z rozhľadne je na všetky strany, zo severu je však obmedzený okolitými kopcami. Smerom na juhovýchod leží vodná nádrž Hričov a mesto Žilina. Za nimi je pekne vidno úplne celý hrebeň Malej Fatry – Od Rozsutcov až po Kľak. Pri pohľade na juhozápad jednoducho identifikujeme Súľovské skaly, či Veľký a Malý Manín. Táto rozhľadňa nás naozaj veľmi milo prekvapila svojim výhľadom.

Výhľad smerom na Žilinu a Malú Fatru
Súľovské skaly, Veľký a Malý Manín
Severná strana

Zhrnutie túry/prechádzky ku rozhľadni

Jedná sa o jednoduchý a krátky výlet, ktorý zvládnu aj menšie deti. Počas túry sme nastúpali približne 230 výškových metrov a zabralo nám to 1 hodinu. Rozhľadňa pôsobí veľmi nenápadne, ale určite prekvapí výhľadom. Vedľa nej sa nachádzalo ohnisko, takže je možnosť sa tu zdržať aj dlhšie.

Upozornenie: Zvieratám je vstup do priestorov rozhľadne zakázaný.

Panoramatický výhľad

Parametre trasy – Rozhľadňa Svederník

  • Štart: Svederník – COOP Jednota
  • Hlavný bod: Rozhľadňa na Svederníckom vrchu
  • Koniec: Svederník – COOP Jednota
  • Trasa: Svederník ->  Rozhľadňa na Svederníckom vrchu -> Svederník
  • Vzdialenosť: 3,9 km (Mapy.cz) / 3,9 km (Strava)
  • Stúpanie: 228 m (Strava) / 234 m (Strava) 
  • Klesanie: 228 m (Strava) / 234 m (Strava) 
  • Čas: 1 hodina 25 minút (Mapy.cz) / 1 hodina a 5 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Nie je k dispozícii žiadny popis.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *