Pupov od hotela Diery

Z Bieleho potoka ku smerovníku Pupov

Na našej stránke už jeden článok z túry na Pupov existuje. Tentokrát sa však vydávame z južnej strany z lokality Terchová – Biely potok. Auto nechávame na platenom parkovisku (5€ / deň) pri hoteli Diery. Z parkoviska vedie necelý kilometer zelená turistická značka po chodníku popri hlavnej ceste. Následne odbočujeme na vedľajšiu cestu a začíname stúpať do osady Huličarovci.

V osade sa lúčime s asfaltkou a po (zasnežených) lúkach sa presúvame ku smerovníku Poľany. Okrem informačných tabúľ tu je postavený aj pekný altánok na posedenie. Dávame si kratšiu pauzu na doplnenie tekutín a meníme zelenú značku za žltú. Chodník stúpa už pomerne prudko, najprv prechádzame lúkou, potom lesom, opäť lúkou a nakoniec zase les. Druhý úsek lesom by sme označili ako najprudší na celej trase.

Výhľad na Rozsutce z lúky pod Pupovom
Boboty, napravo Kraviarske, Žitné, Baraniarky a Sokolie
Poľany

Od smerovníka Poľany za približne 45 minút dosahujeme „vrchol“ Pupova. Nejedná sa o najvyšší bod, ale o najvyšší značený bod. Počas minulej túry sme sa kvôli hlbokému snehu práve tu otočili, dnes však určite pokračujeme hrebeňom ďalej. Najprv ale krátka pauza, počas ktorej sa môžeme kochať nádherným výhľadom na Krivánsku Malú Fatru (oba Rozsutce, Kriváne alebo napríklad Stoh) a Kysuce.

Priamo pod vrcholom
Pupov – smerovník
Rozsutce a Stoh
Steny, Chleb, Veľký a Malý Kriváň

Hrebeňom na najvyšší bod celej Kysuckej vrchoviny

K najvyššiemu bodu Pupova a zároveň pohoria Kysucká vrchovina nás čaká ešte prechod hrebeňom o dĺžke takmer 2 kilometre, avšak s minimálnym prevýšením (okolo 100 výškových metrov). Keďže sa v danom úseku nenachádza turistické značenie, tak používame offline mapy od Mapy.cz. Od smerovníka najprv pokračujeme takmer rovno, neskôr mierne klesáme. Výhľad sa otvára na striedačku, raz smerom na Rozsutce, inokedy na sever na hranicu Oravy a Kysúc. Absolvujeme krátke stúpanie na ďalší „vrchol“ Pupova, ktorý tiež nie je tým najvyšším. Po následnom klesaní však už konečne krátky záverečný výstup.

Stúpanie na stredný vrchol (1.059 m n. m.)
Výhľad z hrebeňa na Malú Fatru
Pohľad smerom na sever, niekde na hranicu Kysúc a Oravy

Na internete sme našli fotky, kde sa na vrchole nachádza tabuľka s nápisom Pupov, avšak teraz v zime je všetko pod snehom a preto najvyšší bod určujeme podľa máp a toho, že okolo nás je všetko nižšie. Cesta hrebeňom sem od smerovníka nám zabrala približne 40 minút. Nachádzame sa na menšom rúbanisku, z ktorého je vidno oba Rozsutce (presne za sebou), ale aj Veľký Choč alebo Nízke Tatry.

Pupov (1.096 m n. m.) je najvyšší vrchol Kysuckej vrchoviny. Jedná sa o masív s 3 vrcholmi (1.044, 1.059 a 1.096 m n. m.) nad obcou Terchová.

Malá Fatra – Rozsutce, Poludňový grúň alebo Veľký Fatranský Kriváň
Severná strana, pravdepodobne Oravská Magura

Po krátkej pauzu a s pocitom, že sme dosiahli najvyšší bod Kysuckej vrchoviny sa začíname vracať naspäť k smerovníku. V miestach, kde sa otvoril výhľad (najmä na sever) zároveň aj veľmi fúka a naše vychodené stopy po ceste sem úplne zmizli, takže si opäť tvoríme vlastnú stopu. Po návrate k smerovníku na turistickú značku obúvame protišmykové návleky a rovnakou cestou sa vraciame naspäť k autu.

Zhrnutie túry na Pupov

Túra na Pupov je ľahká alebo len mierne náročná. Značený vrchol ponúka veľmi pekný výhľad a pre mnohých je cieľovým bodom túry. Pre pokračovanie hrebeňom na najvyšší bod odporúčame mať so sebou offline mapy a v zime určite aj snehové návleky, keďže trasa pravdepodobne nebude vychodená a sneh bude preto hlboký. Samotný výhľad z najvyššieho bodu je tiež pekný, ale na rovinu musíme napísať, že ten od smerovníka Pupov je krajší.

Na Pupov vedú 3 značené trasy:

 • zo Šípkovej (časť Terchovej) zelená značka a od smerovníka Jánošovia žltá značka
 • priamo z Terchovej zelená značka a od smerovníka Poľany žltá značka
 • z Bieleho potoka (časť Terchovej) zelená značka a od smerovníka Poľany rovnako ako pri možnosti vyššie

My sme sa na Pupov vrátili navštíviť jeho najvyšší bod kvôli nášmu „projektu“ Koruna Slovenska.

Stojíme na najvyššom bode Kysuckej vrchoviny

Parametre trasy – Pupov

 • Štart: Terchová-Biely potok, parkovisko pri hoteli Diery
 • Hlavné body: Pupov (smerovník), Pupov (najvyšší bod)
 • Koniec: Terchová-Biely potok, parkovisko pri hoteli Diery
 • Trasa: Biely potok ->  Poľany -> Pupov (smerovník) -> Pupov (najvyšší bod) -> Pupov (Smerovník) -> Poľany -> Biely potok
 • Vzdialenosť: 11,3 km (Mapy.cz) / 12,1 km (Strava)
 • Stúpanie: 624 m (Strava) / 685 m (Strava) 
 • Klesanie: 624 m (Strava) / 685 m (Strava) 
 • Čas: 4 hodiny 15 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava 
Nie je k dispozícii žiadny popis.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *