Veterný zimný výstup na malofatranský Stoh

Zo známeho sedla Medziholie v Malej Fatre je možné pokračovať na 3 rôzne vrcholy – Veľký Rozsutec, Osnica a Stoh. Z výstupov na prvé dva menované kopce už nájdeš články na našom blogu. Tentokrát Ti predstavíme posledný z nich a to veľký „krtinec“ Stoh.

Tradičnou cestou do sedla Medziholie

Túru začíname rovnako ako pri predošlých vrcholoch na platenom parkovisku v Štefanovej (3€ / deň). Je 13. februára a v dolinách už sneh pomaly mizne, výstupová trasa je však zo severnej strany a preto sa blata na chodníku nemusíme obávať. Pravidelným tempom zbierame výškové metre a za niečo vyše hodinu prichádzame do sedla Medziholie. Dávame kratšiu pauzu na doplnenie tekutín a pokračujeme doprava po červenej značke smer Stoh.

Jeden z prvých výhľadov – Kraviarske, Žitné, Baraniarky a Sokolie
Po ceste sa otvorí aj výhľad na Stoh
Sedlo Medziholie, v pozadí Osnica
Veľký Rozsutec z Medziholia

Už v Medziholí sa dvíha vietor a preto vieme, že na Stohu bude poriadne veterno (ako zvyčajne). Prvý úsek od sedla vedie lesom a je pravdepodobne najprudší na celej trase. Nejedná sa o extrémne prudké pasáže, ale sú tu vysoké snehové „schody“, ktoré dokážu unaviť. Po prechode lesa sa otvára nádherný výhľad na zasnežený Veľký Rozsutec a samozrejme sa zvyšuje aj intenzita vetra.

Chodník v tejto pasáži vedia priamo hore a smer namiesto turistickej značky ukazuje tyčové značenie. Sneh je vyfučaný a mimo vychodenej časti je tvrdý skoro ako betón. Okrem peších turistov na vrchol smeruje aj viacero skialpinistov, pre ktorých je Stoh ideálny cieľ. Čím sme bližšie k vrcholu, tým je vietor silnejší. O niečo viac ako 1 hodinu zo sedla Medziholie už stojíme pri vrcholovej značke Stohu.

Skialpinisti stúpajúci na Stoh
Postupne sa opäť otvára výhľad
V popredí Osnica a za ňou Západné Tatry a tiež Veľký Choč
Záverečný veterný úsek

Stoh – poloha a výhľad z vrchola

Stoh (1.607 m n. m.) je výrazný vrchol ležiaci v hlavnom hrebeni Malej Fatry medzi Veľkým Rozsutcom a Poludňovým grúňom. Na rozdiel od jeho suseda Veľkého Rozsutca sa na Stohu nenachádzajú žiadne skalné výbežky alebo previsy, celý kopec má lúčnatý charakter. Výhľad je naozaj nádherný, pekne vidno známe malofatranské vrchy Veľký Rozsutec, Hromové alebo Veľký Fatranský Kriváň. Z ostatných pohorí vidno najmä Oravské Beskydy (Babia hora), Západné Tatry, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a takmer všetky kopce na Kysuciach, dokonca aj známy český vrch Lysá hora.

Vrchol Stohu a pokračujúci hlavný hrebeň Malej Fatry
Západné Tatry, Chočské vrchy, Nízke Tatry
Veľký Rozsutec, vzadu zasnežená Babia hora
Výhľad smerom na Kysuce

Na vrchole sme strávili menej ako 5 minút, pretože vietor bol naozaj veľmi silný a mrazivý. Stihli sme urobiť len niekoľko fotiek a radšej sme sa vydali na spiatočnú cestu do sedla Medziholie, odkiaľ sme po krátkej pauze pokračovali až ku autu do Štefanovej.

Zhrnutie túry na Stoh

Túru na Stoh by sme zaradili medzi stredne náročné. Za približne 2 a pol hodiny sme prekonali 1 000 výškových metrov v technicky jednoduchom teréne. Stoh je veľmi veterný kopec, takže je potrebné rátať s tým, že na vrchole sa nedá stráviť veľa času (najmä v zime). Pauzu na občerstvenie je vhodnejšie si naplánovať do Medziholia. V zime odporúčame si zobrať so sebou aj vrstvu na zateplenie, turistické paličky, snehové návleky a mačky. Trasa zo Štefanovej je vhodná aj pre domácich miláčikov. Snehovú nádielku v Malej Fatre zvyknú využívať aj skialpinisti, takže pokiaľ sa dá snažíme sa obchádzať a neničiť ich stopu. Na záver upozorňujeme, že na celej trase sa nenachádza žiadna chata, takže všetky zásoby je potrebné mať u seba v ruksaku.

Rýchla selfie v závetrí

Parametre trasy – Stoh

  • Štart: Štefanová (parkovisko)
  • Hlavný bod: Stoh (1.607 m n. m.)
  • Koniec: Štefanová (parkovisko)
  • Trasa: Štefanová (parkovisko) -> Sedlo Medziholie -> Stoh -> Sedlo Medziholie -> Štefanová (parkovisko)
  • Vzdialenosť: 10,5 km (Mapy.cz) / 11,3 km (Strava)
  • Stúpanie: 979 m (Mapy.cz) / 1.043 m (Strava) 
  • Klesanie: 979 m (Mapy.cz) / 1.043 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Nie je k dispozícii žiadny popis.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *