Valencia na 2 noci

Valencia je prístavné mesto na pobreží Stredozemného mora. Po Madride a Barcelone je tretím najväčším mestom Španielska. My sme si ju vybrali ako našu cieľovú destináciu, pretože spĺňala všetky 3 naše požiadavky: Leží v Španielsku, lieta tu Ryanair za lacný peniaz a počas mája tu už zvyčajne býva príjemné teplé počasie. Preto tu bolo počas našej návštevy chladnejšie ako v Bratislave a jeden deň aj pršalo 😀

Čo všetko sme navštívili vo Valencii?

Ciutat de les Arts i de les Ciències (Mesto umení a vied)

Najznámejšie miesto vo Valencii. Jedná sa o komplex budov, ktoré ležia vo vyschnutom koryte rieky Turia.

 • L’Hemisfèric – kinematografické múzeum a planetárium, ktoré ponúka návštevníkom jedinečné audiovizuálne a 3D zážitky
 • Museu de les Ciències Príncipe Felipe – moderné a interaktívne múzeum zamerané na vedecký a technologický výskum
 • L’Umbracle – dlhá otvorená štruktúra, ktorá je kombináciou záhrady, parku a výstavného priestoru
 • L’Oceanogràfic – najväčšie oceánografické akvárium v ​​Európe
 • Palau de les Arts Reina Sofía – prestížna operná budova, ktorá je domovom Valencijskej opery
 • Mosty Montolivet a Assut de l’Or
 • L’Àgora – multifunkčný priestor, ktorý slúži ako miesto pre rôzne kultúrne a športové podujatia
Ciutat de les Arts i de les Ciències
L’Hemisfèric (vpredu naľavo) a Palau de les Arts Reina Sofía (vzadu)
L’Umbracle
L’Àgora, vzadu most Assut de l’Or
Mapa celého komplexu

Prešli sme celý areál, ktorý je voľne prístupný (Za vstupy do jednotlivých objektov sa platí). Komplex pôsobí futuristicky, ale nenechajte sa oklamať instagramovými fotkami – na budovách už je vidno, že niektoré majú aj 20 rokov. Vstupné sme sa rozhodli zakúpiť do L’Oceanogràfic, na ktorý sa oplatí vyhradiť si približne pol dňa.

L’Oceanogràfic je komplex budov a výstavných priestorov, ktoré ponúkajú návštevníkom jedinečný pohľad do podmorského sveta a možnosť spoznať množstvo morských druhov. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie časti Oceanogràficu patria napríklad Delfinárium, kde sa konajú šou s delfínmi, a obrovské akvárium, ktoré zobrazuje úžasnú rozmanitosť morského života. Okrem toho sú tam aj iné zaujímavé expozície, ako napríklad „Antarktída“, „Arktída“ a „Stredozemné more“.

L’Oceanogràfic

Jardín del Turia

Vnútrom Valencie sa tiahne približne 9 kilometrov dlhý park vo vyschnutom koryte rieky Turia. Je to jeden z najväčších mestských parkov v Európe a ponúka rôznorodé zelené plochy, záhrady, športové ihriská, cyklotrasy, fontány a iné rekreačné zóny.

Keďže nám nevadí dlhšia chôdza, tak sme si prešli aj polovicu tohto parku. Okrem športových a detských ihrísk tu nájdete bežecký a cyklistický chodník, veľa zaujímavých rastlín, ale aj „stanové mestečko“ bezdomovcov pod jedným z mnohým historických mostov, ktoré prepájajú brehy bývalého koryta. Park končí práve vyššie spomínaným komplexom Ciutat de les Arts i de les Ciències.

Historické centrum

Námestia Plaça de la Verge, Plaça de la Reina a Plaça de l’Ajuntament lemuje veľké množstvo pekných historických budov. Medzi najznámejšie patria napríklad:

 • Ajuntament de València – mestská radnica, slúži ako sídlo mestského zastupiteľstva a správnej rady mesta
 • La Seu de València – katedrála, ktorá je dôležitým miestom pre katolícky kult a pútnictvo, ale tiež priláka mnoho turistov svojou architektúrou a historickým významom
 • El Micalet – veža, ktorá je súčasťou katedrály
 • Basílica de la Mare de Déu dels Desemparats – podobne ako La Seu de València má hlavne náboženský význam, ale aj peknú architektúru
Fontána na námestí Plaça de l’Ajuntament
Plaça de la Verge

My sme navštívili vežu El Micalet (platený vstup), na ktorú vedie nekonečné úzke zatočené schodisko. Z vrchu je pekný 360-stupňový výhľad na celú Valenciu. Prístupová trasa je len 1, ktorá je jednosmerná a každých 20 minút sa otáča smer (normálne na to majú semafor :D).

Výhľad z veže smerom na Plaça de la Reina a Ciutat de les Arts i de les Ciències
Výhľad z veže

Mercat Central de València

V centre Valencie nájdete aj budovu, v ktorej sa nachádza veľké trhovisko. V stánkoch ponúkajú predovšetkým mäso, syry, ovocie a zeleninu, koreniny alebo pečivo. My sme tu boli dokonca dvakrát, pretože sa nám tu veľmi páčilo. Oficiálne sa otvára o 7:30, ale ak chcete vidieť otvorené všetky stánky, tak odporúčame prísť neskôr.

Iné historické budovy

 • La Lonja de la Seda – budova, ktorá slúžila ako burza a obchodné centrum pre obchod s hodvábom a inými luxusnými materiálmi. Leží hneď vedľa trhoviska.
 • Porta dels Serrans – jedna z pôvodných vstupných brán do mesta
 • Porta de la Mar – kópia historickej mestskej brány, bola postavená na počesť obetí španielskej občianskej vojny
La Lonja de la Seda
Porta dels Serrans

Platja de Llevant, Platja del Cabanyal, Platja de la Malva-rosa

Jedná sa síce oficiálne o 3 pieskové pláže, avšak v skutočnosti tvoria jednu dlhú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Všetky tieto pláže majú pohodlný prístup, sú dobre udržiavané a majú k dispozícii služby a zariadenia pre návštevníkov. My sme so sebou nemali plavky a voda bola aj tak dosť studená, niekoľkým ľuďom to ale samozrejme nevadilo a otestovali kvalitu vody.

Paella

Tradičné jedlo pochádzajúce z Valencie, ktoré je veľmi známe a obľúbené nielen vo Španielsku, ale aj po celom svete.

Paella je špeciálny druh ryžového jedla, ktoré sa pripravuje v širokej a plytkej panvici, nazývanej paellera. Hlavnými zložkami paelly sú ryža, zelenina, mäso (často kuracie mäso alebo morčacie mäso), morské plody (ako krevety, mušle, kalamáre) a špeciálne koreniny, vrátane šafránu, ktorý dodáva jedlu charakteristickú žltú farbu a vôňu.

Tu sa musíme priznať, že sme ani jeden nenabrali odvahu ochutnať paellu, lebo nemáme radi morské plody a radšej sme skočili na mexické Burrito.

Doprava po Valencii

Používali sme metro, ktoré pokrýva celé mesto od letiska, takmer až po pobrežie. Ku pláži to je z najbližšej stanice približne 10 minút pešo. Odporúčame si kúpiť viacjazdový lístok T10 pre zóny AB+, ktorý pokrýva aj letisko. Časové lístky 24H,48H, resp. 72H podľa oficiálnej stránky mesta tiež existujú vo verzii AB+, avšak automaty ponúkajú iba verziu AB, ktorá neplatí pre letisko.

Jednotlivé linky chodia pomerne často. Očíslované sú 1-8, pričom 6 a 8 nie sú metrá, ale klasické električky. Metro bolo počas dňa takmer prázdne, ranné spoje bývali mierne preplnené. My sme boli s dopravou spokojní, metro nám bohate stačilo.

Historická budova hlavnej vlakovej stanice

Kde sme bývali?

Ceny za noc sú tu citeľne nižšie ako napríklad v Barcelone. Našim domovom sa na 2 noci stalo Habitaciones Barra 89 nachádzajúce sa v širšom centre Valencie. Najbližšia stanica metra je vzdialená 6 minút chôdze, pešo do úplného centra to je približne 35 minút.

Čo sa samotného ubytovania týka, tak sme dostali izbu na najvyššom poschodí. Izba bola priestranná a čistá, ale bola v nej len jedná malá skriňa, pritom v pohode by sa tam zmestila aj ďalšia skriňa alebo komoda. Veľkým plusom naopak bola súkromná strešná terasa s posedením a lehátkami. Ubytovanie preto hodnotíme ako plne postačujúce pre ľudí, ktorí si nepotrpia na luxus.

Terasa
Západ slnka z terasy

Koľko nás výlet na 2 noci do Valencie stál?

Cestovali sme dvaja, čiže všetky sumy sú uvedené na 2 osoby. Na konci článku sme výslednú sumu podelili a vyšla nám približná cena na 1 osobu. 

Letenky: 156,74€ (len malá príručná batožina)

Doprava: celkovo 61,60€

 • Autobus BA – Schwechat: 19,80€
 • Autobus Schwechat – BA: 19,80€
 • Metro vo Valencii: 22€

Ubytovanie: 126,00€

Stravovanie: celkovo 114,25€

Vstupné: celkovo 75,00€

 • L’Oceanogràfic 72,00€
 • El Micalet 3,00€

Suveníry: 17,00€

SPOLU: 550€ pre 2 osoby => 275€ pre 1 osobu.

Krátke zhrnutie výletu na záver

Tento výlet sme absolvovali v dátume 23.-25.5.2023. Vo Valencii sme strávili teda 2 noci. Prílet aj odlet sme mali doobeda, na samotné spoznávanie mesta sme mali približne deň a pol. Stihli sme navštíviť najznámejšie miesta a pamiatky.

Valencia nás prekvapila, keďže sme okrem oceánografického akvária a okolitého komplexu sme o meste veľa nevedeli. L’Oceanogràfic bol skutočne úžasný, a celý komplex bol veľmi zaujímavý. Vlastne všetko, čo sme videli bolo pekné. Najviac prekvapil však asi market a tiež park v bývalom koryte rieky Turia. Ak sa rozhodnete navštíviť Valenciu, odporúčame venovať tomuto mestu 2 až 3 celé dni.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *