Skorušina – ľahšia túra na Orave

Skorušina (1 314 m n. m.) je najvyšší vrch Skorušinských vrchov. Týči sa nad známou osadou Oravice, ktorá patrí pod mesto Tvrdošín. My v Oraviciach nechávame auto na platenom parkovisku (2€/deň) a vydávame sa po červenej turistickej značke. Prvá časť túry vedie po lúkach, ktoré sú slabo značené a najlepšie je držať sa pravidla, že vrchol je hore a stále stúpať. Približne v polovici trasy križujeme zvážnicu, od ktorej sa už pokračuje prudkým stúpaním cez les až na neznačený vrchol Blatná (1 142 m n. m.).

Úsek po lúke s výhľadom na Osobitú
Výhľad z lúky (aj) na poľské Tatry

Záverečný úsek Blatná – Skorušina sa dá nazvať hrebeňovým. Na niektorých miestach sa otvára pekný výhľad na Roháče a poľské Tatry. Dominantné postavenie má Osobitá (1 687 m n. m.), ktorá sa týči prakticky priamo pred nami. Samotný vrchol Skorušinej je takmer zalesnený, ale nachádza sa tu vyhliadková plošina. Výstup na ňu je mierne „vzdušný“, takže sa oplatí nemať strach z výšok. Výhľad však naozaj stojí za to.

Výhľad na Roháče (tesne pod vrcholom Skorušinej)
Skorušina

Vzhľadom na to, že sa plošina nachádza nad vrcholmi okolitých stromov, môžeme si vychutnať kruhový výhľad. V tesnej blízkosti vidíme Osobitú, ktorá bola už spomenutá, a za ňou sa týčia celé Roháče. Ďalej ľahko rozoznáme aj iné známe slovenské kopce, ako sú Babia hora a Veľký Choč. Okrem toho je vidieť mnoho tatranských vrcholov na poľskej strane, napríklad známy Giewont.

Roháče (výhľad z rozhľadne)
Babia hora (výhľad z rozhľadne)

Túra na Skorušinu je relatívne jednoduchá, s náročnejším stúpaním len v polovici trasy. Výstup pokojným tempom zaberie približne 2 hodiny. Na vrchole sa nachádza nielen rozhľadňa, ale aj altánok a ohnisko, čo robí toto miesto vhodným aj pre dlhší výlet. Výhľady, ktoré sa vám začnú naskytovať v druhej polovici cesty, sú rovnako impozantné ako tie, ktoré si môžete vychutnať z rozhľadne. Preto aj tí, ktorí sa obávajú výšok, si môžu vychutnať krásny výhľad aj bez toho, aby vystúpili na rozhľadňu.

Parametre trasy

  • Štart: Oravice (parkovisko)
  • Hlavné body: Skorušina (1 314 m n. m.)
  • Koniec: Oravice (parkovisko)
  • Trasa: Parkovisko -> Blatná -> Skorušina -> Parkovisko
  • Vzdialenosť: 9,2 km (Mapy.cz) / 11,24 km (Strava) 
  • Stúpanie: 515 m (Mapy.cz) / 542 m (Strava) 
  • Čas: 3 hodiny a 30 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *