Veľká Javorina – najvyšší vrch Bielych Karpát

Veľká Javorina (970 m n. m.) leží na hranici Slovenska a Českej republiky. Z oboch krajín vedie na tento najvyšší vrch Bielych Karpát viacero turistických a cyklistických trás. Na samotnom vrchole je postavený približne 80 metrov vysoký televízny a rádiový vysielač.

Na Slovensku je možné začať túru napríklad v meste Stará Turá alebo v dedinách Bzince pod Javorinou (časť Cetuna), či Lubina. Tesne pod vrcholom stojí známa Holubyho chata (920 m n. m.), ktorá je otvorená celoročne. Pri chate sa nachádza aj parkovisko a je možné dostať sa tu autom. Asfaltová cesta následne vedie až na samotný vrchol, tu už však môžu len cyklisti a peší turisti.

Naša cesta na vrchol Veľkej Javoriny

My sme si vybrali najkratšiu trasu, ktorá začína v časti Cetuna. Na mieste, ktoré by sa dalo nazvať centrom (križovatka pri reštaurácii Country and Western Saloon Cetuna) nechávame na bezplatnom parkovisku auto a vydávame sa po modrej značke, ktorá nás bude sprevádzať až po samotný vrchol.

Chodník vedie najprv po starej asfaltovej ceste cez osady U Gašparíkov a U Haruštiakov a následne sa pripája na novšiu asfaltku, ktorá je zároveň aj cyklotrasou. Na niekoľkých miestach sa turistický chodník a cyklotrasa rozchádzajú a vtedy trasa vedie lesom, prípadne menšími lúkami (alebo skôr čistinkami). Po ceste sme obchádzali aj novú chatu Na Kýčeri, ktorá však bola uprostred týždňa (utorok) zatvorená.

Osada U Gašparíkov
Chata Na Kýčeri

Vrchol, vysielač a výhľad

Trasa po modrej turistickej značke takmer po celý čas neponúka výhľad na okolitú krajinu. Až tesne pri Holubyho chate sa otvorí výhľad na vysielač. Samotný vrchol nie je zalesnený a teda je z neho pekný kruhový výhľad. Na českej strane sú pomerne jednoducho rozoznateľné mestá Uherské Hradište, či Zlín.

Rozhodli sme sa pre krátku prechádzku po hrebeni, ktorá nás privádza ku pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti a niekoľkým pamätných náhrobkom. Celý čas nás sprevádza výhľad na obe krajiny a za nami sa týči vysielač. Značený turistický chodník pokračuje po česko-slovenskej hranici ešte niekoľko kilometrov cez málo známe kopce, za vrchom Čupec sa stáča smerom na Slovensko. My sa od smerovníka pomaly vraciame naspäť ku vysielaču a menšou obchádzkou prichádzame na Holubyho chatu, kde si dávame občerstvenie pred cestou späť ku autu.

Veľká Javorina, parkovisko pri Holubyho chate
Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti
Výhľad na Českú republiku
Holubyho chata

Krátke zhrnutie túry

Naša trasa na Veľkú Javorinu sa dá označiť za pomerne jednoduchú a nie príliš dlhú. Obtiažnosť zvládne naozaj každý, kto chodí aspoň na ľahké túry. Najzaujmavejšou časťou je jednoznačne vrchol Veľkej Javoriny s nádherným výhľadom a Holubyho chata, ktorá je otvorená každý deň okrem stredy (!). V prípade pekného počasia odporúčame, po dosiahnutí vrcholu, absolvovať aj kratšiu prechádzku po hrebeni.

Parametre trasy – Veľká Javorina

  • Štart: Bzince pod Javorinou – časť Cetuna
  • Hlavné body: Veľká Javorina (970 m n. m.), Holubyho chata (920 m n. m.)
  • Koniec: Bzince pod Javorinou – časť Cetuna
  • Trasa: Cetuna -> Lesnícka chata pod Javorinou -> Veľká Javorina, parkovisko -> Veľká Javorina (vysielač) -> Veľká Javorina (hrebeň) -> Holubyho chata -> Cetuna
  • Vzdialenosť: 12,4 km (Mapy.cz) / 13,5 km (Strava) 
  • Stúpanie: 573 m (Mapy.cz) / 611 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny a 20 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 15 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *