Chata pod Kľačianskou Magurou – zimný výstup

„POD“ alebo „NA“

Chata pod Kľačianskou Magurou alebo Chata na Kľačianskej Magure? Turistické smerovníky v okolí sa prikláňajú k názvu „NA“, avšak napríklad Mapy.cz, ale najmä oficiálna stránka chaty uvádzajú verziu „POD“. Táto chata leží v nadmorskej výške 1.140 metrov na svahu Kľačianskej Magury (1.372 m n. m.), takže viac ako 200 výškových metrov POD samotným vrcholom a práve preto sme sa aj my v tomto článku priklonili k názvu „Chata pod Kľačianskou Magurou“. Ak máte iný názor alebo naopak chcete potvrdiť ten náš, tak si radi prečítame Váš komentár pod týmto článkom.

Východiskovým bodom pre túru na chatu je obec Turčianske Kľačany. Ak cestujete autom je potrebné sledovať informačné tabule o parkovaní v obci, ktoré Vás nasmerujú na vyhradené parkovisko. Našim dopravným prostriedkom je však vlak a preto nás čaká približne 40 minútový presun pešo z vlakovej stanice vo Vrútkach do Turčianskych Kľačian, kde začína zelená turistická značka vedúca až na chatu.

Zelená značka nás vedie naprieč dedinou a na jej konci odbočujeme cez lávku. (Teda až na druhý pokus, najprv sme odbočku na lávku prehliadli). Prvý úsek mimo obce vedie najprv po lúke s niekoľkými stromami, ale už po pár minútach vchádzame do lesa. Chodníkom stúpame pomerne prudko smerom nahor, v zime závisí doba výstupu aj podľa aktuálnych snehových podmienok. Nám akurát včera poriadne nasnežilo a teda postupujeme len pomalším tempom.

Informačná tabuľa a mapa v obci
Na lúke pod lesom

Pravidelným stúpaním pokračujeme až na chatu

Trasa je monotónna, križuje ju len niekoľko zvážnic, po ktorých vedie značená cyklotrasa. Po ceste (zhruba v tretine trasy cez les) sa nachádza aj jeden smerovník „Repištská dolina, prístrešok“. Ako už z názvu vyplýva v jeho okolí je postavený jednoduchý prístrešok, ktorý môže slúžiť na občerstvenie alebo ako úkryt v prípade zlého počasia. Tesne pod chatou je sklon chodníka zmiernený vďaka 4 serpentínam. V niektorých častiach sa otvorí výhľad pomedzi stromy a my môžeme vidieť Turčiansku kotlinu, ktorej dominuje mesto Martin.

Po zhruba 2 hodinách vystupujeme z Turčianskych Kľačian na chatu. Aktuálne nám začalo snežiť, výhľad je teda slabší. V prípade dobrého počasia by sme však videli, podobne ako počas výstupu, Turčiansku kotlinu.

Prechod lesom
Chodník zdola a napravo jedna zo zvážnici
Smerovník, vzadu jednoduchý prístrešok
Čiastočný výhľad smerom na Turiec
Tesne pod chatou

Chata pod Kľačianskou Magurou

Chata pod Kľačianskou Magurou (1.140 m n. m.) je horská chata stojaca v Krivánskej Malej Fatre. Nachádza sa južným smerom od hlavného hrebeňa na svahoch Kľačianskej Magury. Výstupové trasy sú dve:

 • zelená značka z obce Turčianske Kľačany
 • žltá značka z obce Lipovec

Od chaty pokračuje zelená značka až na vrchol Suchý (1.468 m n. m.), ktorý je súčasťou hlavného hrebeňa Malej Fatry. Občerstvenie v chate je rozdelené na 2 časti. Na hornom poschodí sa nachádza reštauračná časť, kde ponúkajú niekoľko polievok, halušky alebo parené buchty. V spodnej časti je denný bar s ponukou nápojov a snackov. Okolo chaty je tiež postavené drevené posedenie, takže v lete si môžete vychutnávať občerstvenie a výhľad zároveň.

Chata pod Kľačianskou Magurou
Vonkajšie posedenie

My sme si v chate dali šišky, ktoré môžeme odporúčať, obliekame hrubšie vrstvy oblečenia a zahajujeme zostup. Teoreticky by sme mohli trasu zokruhovať po žltej značke do Lipovca, avšak nevieme ako je táto trasa vychodená, preto volíme bezpečnejšiu možnosť a tou je návrat po zelenej značke. Úseky, ktoré nám po ceste hore trvali večnosť teraz zbiehame v rýchlom tempe a za necelú hodinku sme už naspäť v Turčianskych Kľačanoch a pokojným tempom kráčame naspäť na vlak do Vrútok.

Zhrnutie túry ku chate pod Kľačianskou Magurou

Túra je pomerne krátka, ale minimálne v zime pri čerstvo napadanom snehu nám dala zabrať. Počas zimných mesiacov odporúčame vziať si so sebou protišmykové retiazky, snehové návleky a turistické paličky. Množstvo jedla je na osobnom zvážení, pretože aj chata ponúka možnosť občerstvenia. Trasu z Turčianskych Kľačian zvládnu pomalších tempom aj menej zdatní turisti a úplne bez problémov ju absolvujú psy, ktorých sme stretli naozaj veľa. Pri parkovaní sa, prosím, riaďte informačnými tabuľami v obci, prípade zvoľte alternatívny druh dopravy ako my. V lete odporúčame navštíviť chatu na bicykloch pre zase iný zážitok.

Chata pod Kľačianskou Magurou
Informácie k tabuli

Parametre trasy podľa Mapy.cz z obce Turčianske Kľačany

 • Štart: Turčianske Kľačany
 • Hlavný bod: Chata pod Kľačianskou Magurou (1.140 m n. m.)
 • Koniec: Turčianske Kľačany
 • Trasa: Turčianske Kľačany ->  Repištská dolina, prístrešok -> Chata pod Kľačianskou Magurou -> Repištská dolina, prístrešok -> Turčianske Kľačany
 • Vzdialenosť: 8,7 km
 • Stúpanie: 740 m
 • Klesanie: 740 m
 • Čas: 3 hodiny a 40 minút
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Parametre celej našej trasy z vlakovej stanice vo Vrútkach

 • Štart: Vrútky – vlaková stanica
 • Hlavný bod: Chata pod Kľačianskou Magurou (1.140 m n. m.)
 • Koniec: Vrútky – vlaková stanica
 • Trasa: Vrútky -> Turčianske Kľačany ->  Repištská dolina, prístrešok -> Chata pod Kľačianskou Magurou -> Repištská dolina, prístrešok -> Turčianske Kľačany -> Vrútky
 • Vzdialenosť: 17,5 km
 • Stúpanie: 858 m
 • Klesanie: 858 m
 • Čas: 4 hodiny a 30 minút
 • Meranie cez aplikáciu Strava

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *