Roháčsky vodopád a Roháčské plesá

Pohorie Roháče je najsevernejším podcelkom Západných Tatier. Podľa mnohých sa jedná o najkrajšie kopce na Slovensku. Hrebeň Roháčov sme prešli už pred niekoľkými rokmi a predstavili sme ho v článku Roháče – najkrajšia hrebeňovka na Slovensku?. Dnes sme zvolili podobne peknú, avšak oveľa jednoduchšiu turistiku okolo Roháčskeho vodopádu a Roháčskych plies popod majestátne štíty.

Okolo vodopádu až ku plesám

Trasa začína na spoplatnenom parkovisku Roháče – Spálená, kde štartujeme po zelenej značke cez les. Tento úsek je veľmi krátky. Slúži iba ako prípojka na asfaltovú cestu, ktorá vedie Roháčskou dolinou až ku Ťatliakovej chate (červená značka). My chatu síce tiež dnes navštívime, ale takmer až na záver túry. Po približne 2 kilometroch, pri smerovníku Adamcuľa, pokračujeme po modrej turistickej značke ku Roháčskemu vodopádu.

Chodník ešte chvíľu vedie po asfaltovej ceste, neskôr sa však mení na klasický lesný a začína pomerne prudko stúpať. Našou prvou zastávkou je Roháčsky vodopád s výškou približne 23 metrov. Nachádza sa uprostred lesa v nadmorskej výške 1 340 metrov. Po krátkej pauze pokračujeme ďalej v stúpaní smerom k Roháčskym plesám.

Roháčske plesá

Roháčske plesá je sústava štyroch plies. My ideme „proti smeru“ a ako prvé nás po ceste čaká Štvrté (Horné) Roháčske pleso, ktoré leží v nadmorskej výške 1 719 metrov. Okolo plesa oddychuje, aj napriek chladnejšiemu počasiu, stále množstvo turistov. My sa tiež zastavujeme a urobíme si zopár fotiek s týčiacim sa Volovcom v pozadí.

Od Horného plesa nás čaká klesanie ku Tretiemu (1 653 m n. m.) a Druhému (1 650 m n. m.) Roháčskemu plesu. Jedná sa o 2 menšie plesá, ktoré ležia blízko seba. Od nich je potrebné zostúpiť ešte takmer ďalších 100 výškových metrov, aby sme prišli k Veľkému Roháčskemu plesu (1 562 m n. m.), ktoré je najväčšie spomedzi sústavy Roháčskych plies.

Pohľad zo stúpania smerom pod seba na Roháčsku dolinu, v strede sa týči nedostupný vrchol Osobitá
Horné Roháčske pleso, v pozadí Volovec
Tretie Roháčske pleso
Veľké Roháčske pleso

Plesá sa nachádzajú v naozaj peknom prostredí a od každého z nich je trochu iný pohľad na okolité štíty – najmä na Volovec a Ostrý Roháč. Nás však už čaká zostup ku Ťatliakovej chate. Po ceste obchádzame smerovník „Rázcestie Smutná dolina“, ktorý je priamo pod Ostrým Roháčom. Od smerovníka je možnosť odbočiť na modrý turistický chodník, ktorý Vás dovedie až na samotný hrebeň Roháčov do Smutného sedla.

My pokračujeme smerom dole a prichádzame ku Ťatliakovej chate (1 393 m n. m.). Pri chate sa nachádza Ťatliakovo jazero – jedná sa o menšie, pomerne plytné (maximálna hĺbka sa uvádza 1,2 metra) jazero. Pôvodne sme sa chceli na tejto chate občerstviť, avšak kvôli jednoduchšej dostupnosti tu je veľa turistov a často sa tu tvorí dlhý rad čakajúci na jedlo. Po krátkom oddychu teda volíme radšej možnosť zahájiť dlhý zostup asfaltovou cestou až na parkovisko ku autu, kde dnešnú túru ukončíme.

Roháče
Ťatliakovo jazero
Ťatliakova chata

Krátke zhrnutie túry

Túra okolo Roháčskych plies je pre mnohých jedna z najkrajších na Slovensku. Nejedná sa o jednoduchú prechádzku, ale zase ani o ťažkú vysokohorskú turistiku. Najlepšie by sedel asi popis ako stredne náročná poldňová túra. Jedná sa z väčšej časti o okruh, ktorý je možné ísť v oboch smeroch. Variant, ktorý sme išli my (najprv vodopád a potom plesá od najvyššie položeného) má pomerne prudké stúpanie a miernejšie klesanie. Pri druhom variante to je logicky naopak.

Parametre trasy

  • Štart: Zverovka – Spálená (parkovisko)
  • Hlavné body: Roháčsky vodopád (1 340 m n. m.), Roháčske plesá (1 562 – 1 719 m n. m.)
  • Koniec: Zverovka – Spálená (parkovisko)
  • Trasa: Parkovisko -> Rázcestie Šindľovec -> Adamcuľa -> Roháčsky vodopád -> Rázcestie pod Predným zeleným -> Rázcestie pod Troma kopami -> Štvrté (Horné) Roháčske pleso -> Druhé a Tretie Roháčske pleso -> Veľké Roháčske pleso -> Rázcestie Smutná dolina -> Ťatliakova chata -> Chata Šindľovec -> parkovisko
  • Vzdialenosť: 13,5 km (Mapy.cz) / 15,87 km (Strava) 
  • Stúpanie: 688 m (Mapy.cz) / 698 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 4 hodiny a 45 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *