Vianočné trhy v poľskom Vroclave

Vroclav (alebo Wrocław) má približne 630 000 obyvateľov, čo ho radí na 4. miesto medzi najväčšími mestami Poľska. Leží na juhozápade krajiny do 100 kilometrov od hraníc s Českou republikou, ale aj nie príliš ďaleko od nás, čo je jeden z dôvodov, prečo sme sa vybrali práve tam.

Našim cieľom bolo navštíviť pekné vianočné trhy v relatívnej blízkosti severu Slovenska. Na výber nám teda ostalo Česko a Poľsko, pričom v Prahe sme už boli na vianočných trhoch v minulosti. Spomedzi poľských miest sú podľa internetu najkrajšie trhy v Krakove, Vroclave, Varšave alebo Gdaňsku. Pre nás bol najbližšie Krakov, ale tam sme už takisto boli, takže voľba padla na Vroclav.

Vroclav je síce najstaršie poľské mesto, avšak počas 2. svetovej vojny bolo značne zničené. Našťastie prebehla jeho rekonštrukcia a dnes môžeme o Vroclave napísať článok aj na YNTA.

Vroclav počas adventu

Vianočné trhy sú sústredené na hlavnom námestí Rynek (trhovisko), ktoré je najväčšie historické námestie Poľska a na susednom Plac Solny. V strede námestia sa nachádza niekoľko budov, vrátane starej Vroclavskej radnice, ktorá patrí medzi najznámejšie stavby mesta. Domy na obvode sú pestrofarebné a pôsobia veľmi zaujímavo. Stánky sa tiahnu pozdĺž celého námestia a vianočná atmosféra je perfektná. Samotné trhy sa nám páčia viac ako tie v Prahe. Okrem klasických stánkov sme si všimli množstvo „barov“ s punčom a vareným vínom, kolotočov a samozrejme veľký vianočný stromček. Večerná prechádzka po trhoch nám zabrala zopár hodín a na druhý deň sme sa tu ešte aj vrátili pozrieť si námestie počas doobedia, kedy však väčšina stánkov bola zatvorená.

Vroclav má čo ponúknuť aj mimo vianočných trhov. My sme sa prešli do najstaršej časti mesta v okolí Katedrály sv. Jána Krstiteľa, ktorá leží na opačnom brehu Odry, známej rieky, ktorá preteká Vroclavom. Navštívili sme aj Galeria Neon Side, malé átrium medzi budovami, kde sú vyvesené neónové pútače zo starých už nefungujúcich podnikov. A nesmieme vynechať ikony tohto mesta – malých trpaslíkov, ktorí nás vítali snáď na každom kroku.

Určite za návštevu stojí aj miestna ZOO s Halou Storočia, ktorá je zapísaná v UNESCO. My sme tu boli v zime a ZOO nám prišla vhodnejšia skôr na iné ročné obdobia. V prípade pekného počasia sa oplatí navštíviť aj Sky Tower – najvyššie budovu v meste, ktorá je v spodnej časti nákupným centrom a vyššie zase hotel. Na bookingu tu ponúkali apartmány s pekným výhľadom už od 100€/noc. Pokiaľ však chcete na ubytovaní ušetriť je možnosť navštíviť tento 200-metrový mrakodrap iba ako vyhliadkový bod, vstup je potrebné si zarezervovať cez internet vopred na určitý čas.

Collegiate Church of the Holy Cross and St. Bartholomew
Cathedral of St. John the Baptist
Galeria Neon Side

Kde sme sa stravovali?

Naša návšteva Vroclavu trvala len niečo vyše 24 hodín, takže sme tu zvládli 1x obed, 1x večera a 1x raňajky. Obedovali sme v talianskej reštaurácií IL TRAMONTO, ktorá bola blízko nášho hotela, takže sme ju využili hneď po príjazde. Jedlo bolo veľmi chutné, len obsluha by mohla byť troška rýchlejšia. Ale minimálne 4* z 5 si táto reštaurácia zaslúži a môžeme odporučiť jej návštevu.

Večeru sme zvolili „tradičnú poľskú“ v Burger King-u priamo na hlavnom námestí. Jedlo hodnotiť nebudeme, ale poloha je naozaj výborná. Z horného poschodia je pekný výhľad na námestie s trhmi. Po večeri sme ešte zbehli na remeselné pivo do Kontynuacja, čo je niečo ako Na 7. schode v Žiline (Kto pozná vie, kto nie má smolu :D).

A na záver výletu na ďalší deň sme sa vybrali do Vincent Café, kde sme si dali francúzske raňajky, ktoré boli super, len pre chlapa bola jedna porcia trocha málo. Ale jedlo bolo chutné a opäť môžeme odporúčať.

IL TRAMONTO
Vincent Café

Kde sme bývali?

Našu noc vo Vroclave sme strávili v hoteli Vega. Hotel leží v južnej časti mimo centra, my sme si ho vybrali, pretože má parkovisko priamo v objekte a má výbornú dostupnosť do centra. Električková zastávka je priamo pred hotelom. Izba bolo čistá a priestranná, personál bol ochotný – nemali sme problém nechať auto na parkovisku aj dlhšie ako 1 deň, aj keď sme mali zaplatených len 24 hodín. Ak sa ešte niekedy vydáme do Vroclavu, tak Hotel Vega bude jedna z našich TOP 2 možností na ubytovanie. Tou druhou možnosťou bude samozrejme apartmán v Sky Tower s nádherným výhľadom.

Koľko sme minuli?

Keďže cestujeme dvaja, tak cena je vždy uvedená pre 2 osoby. Na konci to spriemerujeme a napíšeme aj približnú celkovú sumu na 1 osobu.

Ubytovanie: 51,78€ (Hotel Vega)

Parkovanie: 8,56€ (Hotel Vega)

Jedlo a pitie: spolu 55,29€

  • IL TRAMONTO: 18,82€
  • Burger King: 9,83€
  • Kontynuacja: 6,42€
  • Vincent Café: 13,59€
  • KFC: 6,63€ (Po ceste domov nás na diaľnici premohol hlad)

Suveníry: 26,84€

MHD: 4,24€ (Každý po 3 jazdy)

Mýto na diaľnici: 6,93€ (Spoplatnený je úsek Katovice-Vroclav. Diaľničná známka sa kupuje online cez appky e-TOLL PL alebo e-TOLL PL TICKET, podľa toho či chceš známku na presnú trasu alebo mať niečo ako diaľničnú peňaženku, z ktorej sa strháva suma podľa prejdenej trasy – za pomoci GPS.)

SPOLU: 153,64€ pre 2 osoby => 76,82€ pre 1 osobu.

Plus samozrejme ešte benzín, ale ten tu neuvádzame nakoľko sa jedná o veľmi individuálnu položku.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *