Výstup na Rysy – najvyšší značený vrchol Slovenska

Rysy sú trojvrchol (hlavný – 2 503 m n. m., severozápadný – 2499 m n. m., juhovýchodný 2 473 m n. m.) vo Vysokých Tatrách. Jedná sa o turisticky najvyšší prístupný vrchol na Slovensku, pričom severozápadný vrchol leží na slovensko-poľskej hranici a je zároveň absolútne najvyšším bodom Poľska.

Výstup na Rysy je možné absolvovať zo slovenskej strany od Štrbského plesa alebo z Poľska od Morskieho oka. My v tomto článku ostávame na Slovensku a teda auto nechávame na centrálnom parkovisku Štrbské pleso.

Štart zo Štrbského plesa, ponad Popradské pleso až ku Žabím plesám

Prvá časť túry je zhodná s výstupom na Kôprovský štít (O tejto túre sa viac dočítaš v článku Okolo Hincovych plies na Kôprovský štít). Po Tatranskej magistrále (červená značka) smerujeme miernym stúpaním zo Štrbského na Popradské pleso. Odtiaľto nás ďalej čaká krátky úsek po modrej značke ku rázcestiu pri Žabom potoku. Toto rázcestie je bod, kde sa trasy na Rysy a Kôprovský štít rozvetvujú každá iným smerom.

My nasledujeme červenú značku, pomaly opúšťame les a potom aj kosodrevinu. Nasleduje niekoľko serpentín, ktoré nás dovedú ku Žabím plesám. Priamo z chodníka pekne vidíme na Veľké Žabie pleso mengusovské a neskôr aj na Malé Žabie pleso mengusovské, nad nimi leží ešte Vyšné Žabie pleso mengusovské, ktoré však nie je vidieť.

Stúpanie ku Žabím plesám
Hrebeň bášt s Patriou a Satanom
Pri Žabích plesách
Veľké a Malé Žabie pleso mengusovské

Prechod exponovanými úsekmi

Po oddychovom úseku okolo plies nás krátke stúpanie privádza ku najťažším pasážam. Nachádza sa tu niekoľko reťazí, rebríkov a stúpačiek, ktoré uľahčujú prechod po skalách. V týchto miestach sa postupuje veľmi pomaly, pretože sa tu často vytvárajú ľudské kolóny (najmä počas TOP sezóny a TOP počasia).V kolóne, ktorá sa vytvorila na zaistenom úseku pomaly stúpame až po Chatu pod Rysmi.

Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.) je najvyššie položená horská chata na Slovensku. Správcom je Viktor Beránek – služobne najstarší chatár v Tatrách. Na ubytovanie je pripravených 20 lôžok v cene 30€ / noc. Vedľa chaty je postavené známe panoramatické WC, kde sa zastaví snáď každý turista. Chata je otvorená len počas letnej sezóny (od 15. júna do 31. októbra)!

Exponovaný úsek
Chata pod Rysmi

Najvyššie, kam je to možné

My sa na chate zastavíme až na spiatočnej ceste. Teraz pokračujeme necelých 100 výškových metrov do sedla Váha (2 337 m n. m.), kde sa otvorí výhľad smerom do „zadnej časti“ Tatier, konkrétne do Bielovodskej doliny. Zo sedla nás čaká záverečný úsek po skalách a skalnej suti, niekedy sa oplatí pomôcť si aj rukami. O niekoľko desiatok minút už vidíme vrchol Rysov, na ktorom sa stretávajú turisti z oboch krajín a teda je riadne preplnený. Rozhodli sme sa ísť pozrieť na hlavný vrchol, kde sme strávili pár minút a následne sme zostúpili niekoľko metrov a našli miesto na krátky oddych.

Rysy ležia na hranici a teda ponúkajú výhľad do oboch krajín. Vidno časť našej trasy Mengusovskou dolinou. Pod nami sa opäť objavili aj Žabie plesá a vedľa nás sa týčia napríklad Vysoká alebo Gánok, vďaka výške Rysov vidíme vlastne vrcholky takmer všetkých najvyšších tatranských končiarov. Výhľad do poľskej strany je lepší zo severozápadného vrcholu, ktorý je však úplne preplnený. My si teda užívame aspoň pohľad na prudkú trasu z Poľska od plesa, ktoré sa po poľsky nazýva Czarny Staw pod Rysami.

Na spiatočnej ceste smerujeme do chaty, kde si za odmenu kupujeme magnetku a parené buchty, ktoré boli mimochodom výborné. Zvyšok zostupu už berieme ako tranzitnú trasu ku autu s krátkou zastávkou v Majláthovej chate pri Popradskom plese.

Výhľad zo sedla Váha smerom na chatu
Gánok zo sedla Váha
Tesne pod vrcholmi Rysov
Severozápadný vrchol Rysov
Výhľad až po Belianske Tatry

Zhrnutie túry na Rysy

Keďže sú Rysy najvyšší vrchol Poľska a pre Slovákov zase najvyšší voľne dostupný vrchol, tak ich navštevujú obrovské masy turistov. Preto odporúčame ich navštíviť skôr počas týždňa alebo mimo školských prázdnin a sviatkov.

Jedná sa o ťažšiu túru v Tatrách a preto je vhodná turistická obuv povinnosťou. Výstup na Rysy určite nie je vhodný pre začínajúcich turistov bez patričnej kondíncie alebo pre ľudí so strachom z výšok. Odporúčame si pred túrou aj dobre pozrieť počasie. Túra na Rysy nie je klasický výlet do prírody vhodný na reset hlavy, ale na druhej strane venovať im aspoň jednu návštevu sa oplatí. 🙂

Parametre trasy – Rysy zo Štrbského plesa

  • Štart: Centrálne parkovisko Štrbské pleso
  • Hlavné body: Chata pod Rysmi, Rysy
  • Koniec: Centrálne parkovisko Štrbské pleso
  • Trasa: Štrbské pleso ->  Rázcestie nad Popradským plesom ->  Rázcestie pri Žabom potoku -> Chata pod Rysmi -> Sedlo Váha -> Rysy -> Chata pod Rysmi -> Rázcestie pri Žabom potoku ->  Rázcestie nad Popradským plesom -> Štrbské pleso
  • Vzdialenosť: 20,2 km (Mapy.cz) / 24 km (Strava)
  • Stúpanie: 1 258 m (Mapy.cz) / 1 291 m (Strava) 
  • Klesanie: 1 258 m (Mapy.cz) / 1 291 m (Strava) 
  • Čas: 10 hodín 5 minút (Mapy.cz) / 7 hodín a 50 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Naša trasa cez aplikáciu Strava

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *