Lysá hora v totálnej hmle

Lysá hora (1.323 m n. m.) je najvyšší vrch Moravsko-sliezskych Beskyd. Jedná sa o pohorie, ktoré sa rozprestiera nielen na Slovensku, ale aj u našich českých susedov. Lysá hora, ležiaca v Českej republike, je najvyššia v celom pohorí. Na Slovensku drží prvenstvo Veľký Polom (1.067 m n. m.).

Výstup na Lysú horu je možný z každej svetovej strany. My sme išli zo západu z obce Ostravice, približne 20 kilometrov od česko-slovenských hraníc. Naša trasa mala necelých 8 kilometrov, stúpanie bolo pomerne rovnomerné po celej trase, bližšie k vrcholu sa iba mierne zvýšil sklon chodníka. Trasa je po celej svojej dĺžke označená červenou turistickou značkou. Po ceste sa obchádzajú 2 smerovníky- Butořanka (pripája sa modrá značka z Ostravíc – časť Mazák) a Lukšinec (pripájajú sa zelená a žltá značka z Frýndlantu nad Ostravicí).

Chodník vedie lesom, ale miestami sa otvorí výhľad smerom do doliny. My sme, žiaľ, nič nevideli kvôli hustej hmle. Výstup nám zabral pokojným tempom približne 2 a pol hodiny.

Na Lysej hore stojí niekoľko chát, meteorologická stanica alebo aj televízny vysielač. Za pekného počasia by sme mali určite z vrcholu pekný výhľad, pretože najbližšie vyššie kopce sa týčia až v Malej Fatre na Slovensku. Kochanie výhľadom sme však nútene vymenili za obed v chate pomenovanej po Emilovi Zátopkovi – bývalom niekoľkonásobnom olympijskom víťazovi vo vytrvalostnom behu.

Túru hodnotíme ako technicky aj fyzicky jednoduchú so strednou časovou náročnosťou. Je vhodná aj pre deti alebo domácich miláčikov. Lysá hora je jeden z najznámejších vrcholov v Českej republike, preto je potrebné rátať so zvýšeným pohybom turistov, ale aj horských bežcov. My sa sem určite plánujeme vrátiť za krajšieho počasia, aby sme si aj užili výhľad.

Parametre trasy na Lysú horu

  • Štart: Ostravice (parkovisko za železničnou stanicou)
  • Hlavné body: Lysá hora
  • Koniec: Ostravice (parkovisko za železničnou stanicou)
  • Trasa: Ostravice ->  Butořanka -> Lukšinec -> Lysá hora -> Ostravice
  • Vzdialenosť: 15,6 km (Mapy.cz) / 19 km (Strava)
  • Stúpanie: 895 m (Mapy.cz) / 966 m (Strava) 
  • Čas: 5 hodín 50 minút (Mapy.cz) / 4 hodiny a 35 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *