Bajkom po Kysuciach – Sedlá Jalovec a Žiarce

Sedlá Jalovec a Žiarce poskytujú najkrajšie výhľady na Malú Fatru z Kysúc. Obe sedlá sa nachádzajú na hranici okresov Kysucké Nové Mesto a Žilina. Trasa v tomto článku začína a aj končí v Hornom Vadičove.

Sedlo Jalovec – najkrajší výhľad na Malú Fatru z Kysúc

Horný Vadičov je najväčšia obec vo Vadičovskej doline. Cesta sem z Kysuckého Nového Mesto trvá približne 15 minút autom alebo 40 minút na bicykli. V Hornom Vadičove pri cintoríne odbočujeme z hlavnej cesty doprava smerom na osadu Galierovci. Od tohto bodu až po sedlo Jalovec nás bude sprevádzať zelené značenie cyklotrasy č.5472. Po necelom kilometri cyklotrasa odbočuje doprava a opúšťa asfaltovú cestu. Krátko po odbočke nás čakajú najprudšie úseky na celej trase. Najprv pomerne krátke stúpanie po hlinito-kamenistej ceste a následne dlhšie stúpanie hore lúkou, ktoré dá priemerným cyklistom (ako sme my) zabrať. Postupne sa však lúka začne vyrovnávať a v diaľke už vidíme cyklistický smerovník – sedlo Jalovec.

Od smerovníka je výhľad iba na Vadičovskú dolinu a okolité kopce ako Ľadonhora alebo Steny. Oplatí sa však ešte pokračovať približne 30 metrov po zelenej cykloznačke a otvára sa pred nami výhľad na „druhú stranu“. Máme pred sebou celý hlavný hrebeň Krivánskej Malej Fatry vrátane oboch Rozsutcov. Pravdepodobne najkrajší výhľad na Malú Fatru z Kysúc. Tento panoramatický výhľad vynikne najmä na jar, kedy je u nás už teplejšie počasie, zatiaľ čo vrcholky Fatranských kopcov sú stále pokryté snehom.

Výhľad zo sedla Jalovec smerom na Ľadonhoru a Steny – 07.03.2021
Panoráma Malej Fatry zo sedla Jalovec – 07.03.2021

Sedlo Žiarce – výborná voľba na nedeľňajší piknik

Vraciame sa naspäť ku cyklosmerovníku sedlo Jalovec a ďalej pokračujeme po žltej cykloznačke č.8488, ktorá vedie tesne popod hrebeň na strane Vadičovskej doliny, takže sa musíme dočasne s výhľadom na Malú Fatru rozlúčiť. Tento úsek trasy je len mierne zvlnený, nenachádzajú sa tu prudké stúpania a ani zjazdy. Striedajú sa lúky a lesy, cesta je prevažne hlinitá, ale nájdu sa aj kamene.

Za menej ako polhodinu už opäť vidíme Malú Fatru a to znamená, že sme v sedle Žiarce. Výhľad je veľmi podobný tomu predošlému. Pre porovnanie výhľad zo sedla Jalovec je pravdepodobne trocha krajší, okolie je však krajšie v sedle Žiarce. Takže za výhľadom odporúčame ísť do sedla Jalovec a na nedeľňajší piknik zase sedlo Žiarce (možnosť opekať).

Panoráma Malej Fatry zo sedla Žiarce – 11.04.2020
Do sedla Žiarce je možné sa dostať z Gbelian aj autom – 11.04.2020

Zo sedla Žiarce je možnosť pokračovať pokračovať po zelenej cykloznačke č.5475 ku smerovníku Kotrčiná Lúčka, stráň alebo opustiť hrebeň a vrátiť sa naspäť do Horného Vadičova, tak ako to robíme my. Niekoľko desiatok metrov sa vraciame po žltej cykloznačke, ktorou sme sem prišli. Následne sa odpájame na neznačenú, ale dobre vyjazdenú cestu, ktorá nás dovedie až do dediny. Samozrejme zo sedla je možnosť zbehnúť aj do obcí na druhej strane – konkrétne do Lysice alebo Gbelian.

Parametre trasy – Sedlá Jalovec a Žiarce

  • Štart: Horný Vadičov, pošta
  • Hlavné body: Sedlo Jalovec (672m n. m.), Sedlo Žiarce (655 m n. m.)
  • Koniec: Horný Vadičov, pošta
  • Trasa: Horný Vadičov, pošta C-2405-> smerovník Horný Vadičov C-5472-> Sedlo Jalovec C-8488-> Sedlo Žiarce -> Horný Vadičov, pošta
  • Vzdialenosť: 9,8 km (Mapy.cz)
  • Stúpanie: 240 m (Mapy.cz)
  • Klesanie: 240 m (Mapy.cz)
  • Čas: 50 minút (Mapy.cz)
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
  • Upozornenie! Cyklosmerovník sedlo Jalovec nie je na Mapy.cz označený, nachádza sa v bode 3 na našej mape. V bode 4 je najkrajší výhľad na Malú Fatru z Kysúc.

Veríme, že Ti aj tento článok poradil, kam sa nabudúce môžeš ísť vyvetrať do krásnej prírody na Kysuciach!

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *