Rozhľadňa na Hladkom vrchu z Kysuckého Lieskovca

Už dlhšie sme chceli navštíviť pomerne novú rozhľadňu na Hladkom vrchu. Táto rozhľadňa sa nachádza na Kysuciach v pohorí Kysucká vrchovina nad Zborovom nad Bystricou a Klubinou. Vyhliadli sme si trasu, ktorá začína v obci Kysucký Lieskovec a podľa máp zaberie necelé 3 hodiny.

Krížová cesta Kysucký Lieskovec

Našu túru začíname na železničnej stanici v Ochodnici, z ktorej sa po asfaltovej ceste presúvame do susedného Kysuckého Lieskovca, kde okolo kostola začíname stúpať po žltej turistickej značke. Pri posledných domoch končí asfaltová cesta a začína kalvária. Jednotlivé zastavenia na kalvárii sú veľmi pekne spravené, celkový dojem však kazí veľmi zlá cesta, ktorá je zničená od ťažby dreva a jazdy na štvorkolkách. Síce už pár dní nepršalo, ale lesná cesta je aj tak takmer samé blato. Pomaly prichádzame na koniec kalvárie, kde už nie je blato, naopak nachádza sa tu kaplnka a posed na opekanie aj s čiastočne upraveným okolím. V letných mesiacoch sa oplatí sem prísť posedieť.

Dnes však nezastavujeme, pokračujeme traverzom popod Marusov vrch do sedla Rovne. Na chodník sa opäť vrátilo blato a miestami aj sneh. Vzhľadom na takmer nulový sklon chodníka sa nám kráča celkom v pohode. V sedle Rovne sa nachádza ďalšie posedenie s možnosťou opekať a taktiež kaplnka. Z tohto miesta je možnosť pokračovať ďalej po žltej a zísť do obce Klubina alebo sa vydať po červenej značke. Doprava by nás doviedla na Bartkov kopec a doľava ku rozhľadni, takže náš výber je jasný.

Chodník začína opäť mierne stúpať cez les a dvoma serpentínami sa dostávame na hrebeň, kde sa otvárajú výhľady na celú Krivánsku časť Malej Fatry, ale tiež začína pomerne silno fúkať. Pokračujeme svižne ďalej, pretože tušíme, že z rozhľadne bude obdobne pekný výhľad. Za niekoľko minút už naozaj vidíme pred nami rozhľadňu, pred ktorou sa tiež nachádza niekoľko ohnísk, avšak nie sme si istí, či opekať tu je úplne v súlade s „kostolným poriadkom“.

Rozhľadňa na Hladkom vrchu ponúka pekné výhľady

Vychádzame na rozhľadňu a zisťujeme, že sme sa nemýlili. Výhľad je naozaj na celý hrebeň Krivánskej Malej Fatry. Najlepšie je vidno Malý a Veľký Rozsutec, Stoh a Poludňový grúň aj s obľúbeným stupákom od Chaty na Grúni. Oba Fatranské Kriváne sú takisto ľahko identifikovateľné a dokonca v diaľke je možné zazrieť aj posledný vrchol hrebeňa – Suchý. Po nami vidno obce Klubina a Stará Bystrica, tiež je vidno rozhľadňu na Bobovci pokiaľ viete, kam sa presne dívať.

Rozhľadňa na Hladkom vrchu síce neuchváti okolitým prostredím a túra sem z Kysuckého Lieskovca tiež nepatrí medzi najkrajšie zážitky, avšak všetko sa to vykompenzuje veľmi pekným výhľadom, ktorému dominuje Malá Fatra. Na nami prejdenej trase sa okrem blata nenachádzali iné prekážky a túto túru zvládne aj menšie dieťa, ktoré je zvyknuté prejsť dlhšie úseky. Celá túra z Ochodnice na rozhľadňu a naspäť má 17 kilometrov, je možné absolvovať ju aj na bicykli.

Parametre trasy – Rozhľadňa na Hladkom vrchu

  • Štart: Ochodnica, vlaková stanica
  • Hlavný bod: Rozhľadňa na Hladkom vrchu (761 m n. m.)
  • Koniec: Ochodnica, vlaková stanica
  • Trasa: Ochodnica, vlaková stanica -> Kysucký Lieskovec, kostol -> Krížová cesta Kysucký Lieskovec -> Rovne -> Rozhľadňa na Hladkom vrchu -> Rovne -> Krížová cesta Kysucký Lieskovec -> Kysucký Lieskovec, kostol -> Ochodnica, vlaková stanica
  • Vzdialenosť: 16,9 km (Mapy.cz) / 17 km (Strava)
  • Stúpanie: 387 m (Mapy.cz) / 421 m (Strava)
  • Klesanie: 387 m (Mapy.cz) / 421 m (Strava)
  • Čas: 5 hodín a 10 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 40 minút (Strava – čas pohybu)
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Rozhľadňa na Hladkom vrchu z Kysuckého Lieskovca”