Poludnica – jeden z najkrajších výhľadov

Pri téme kopce s najkrajším výhľadom na Liptove sa asi najčastejšie spomínajú Siná, Poludnica alebo Turková (horná nádrž Čierny váh). My sme si dnes za cieľ zvolili práve vyššie spomínanú Poludnicu, kam sa vydávame prvýkrát a naše očakávania sú vysoké.

Začiatok cez les a jedno milé stretnutie

Štartovacím miestom je pre nás Iľanovo – mestská časť Liptovského Mikuláša. Auto parkujeme pri družstve a začíname miernym stúpaním po lúke, ktorá však zakrátko končí a začína les (modrá turistická značka). Chodník v lese má asi všetky možné varianty, niekedy je prudký – inokedy vedie takmer po rovine a nachádza sa tu aj niekoľko serpentín. Prvý výhľad, ktorý sa nám naskytá je na konci jednej zo serpentín a vidíme prevažne Liptovské kotlinu.

Lúka na začiatku trasy

Väčšina ľudí hovorí, že bola na Poludnici. Na tejto trase však nájdeme aj niekoľko iných, nižších kopcov. Prvým je Končitý vrch – tesne pod jeho vrcholom sa otvorí výhľad smerom na druhú stranu. Ako na dlani môžeme pozorovať hlavný hrebeň Nízkych Tatier, pomerne jednoduché je identifikovať Chopok podľa hornej stanice lanovky – Rotunda. Tiež vidíme iné vrcholy mimo tohto hrebeňa ako Siná alebo Krakova hoľa.

Výhľad smerom na Chopok
Výhľad na Krakovu hoľu

Najkrajšie výhľady na Liptove – Predná Poludnica a samotný vrchol Poludnice

Z Končitého vrchu pokračujeme hrebeňom smerom k miestu, ktoré na niektorých mapách nesie označenie Predná Poludnica. Jedná sa o výborné vyhliadkové miesto na Liptov, Západné Tatry a časť Vysokých Tatier, ktorým dominuje Kriváň. Jednoznačne sme sa zhodli, urobíme si tu prestávku. Okolie je trávnaté s menšími skalami, takže sa dá aj dobre posedieť a pritom sa kochať naozaj nádherným výhľadom.

Výhľad z Prednej Poludnice na Západné Tatry
Kriváň (foto s priblížením)
Oddych na Prednej Poludnici

Chodník z Prednej Poludnice na Poludnicu je mierny, ale pred koncom sú prudké úseky. O necelých 30 minút však už stojíme na vrchole, ktorý je taktiež výborným vyhliadkovým miestom.

Poludnica je vrch v Nízkych Tatrách vysoký 1548 metrov, ohraničujú ho Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu. Meno jej vraj dali starí Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – teda čas obeda. – Wikipédia

V prípade dobrej viditeľnosti je možné pozorovať:

  • Hlavný hrebeň Nízkych Tatier – vrátane Ďumbiera, Chopku, Derešov alebo aj Kráľovej hole
  • Vedľajšie vrcholy Nízkych Tatier – napríklad Krakova hoľa, Pusté, Siná, Demänovská hora alebo Slemä
  • Chočské vrchy
  • Liptovskú kotlinu vrátane Liptovskej mary
  • Veľkú Fatru
  • Malú Fatru
  • Vysoké Tatry – západnú časť na čele s Kriváňom
  • Upozornenie: Výhľad na Západné Tatry je krytý stromami
Malá Fatra, Chočské vrchy, Liptovská mara a omnoho viac …
Výhľad z Poludnice smerom na Vysoké Tatry
Vrcholový stĺpik na Poludnici – výhľad na Nízke Tatry

To najťažšie z našej túry (úsek Poludnica – Kúpeľ)

Na vrchole sme opäť strávili niekoľko desiatok minút a vyrážame ďalej. Z Poludnice pokračujeme stále po modrej značke smerom do sedla pod Kúpeľom. Tento úsek je pomerne ťažký na orientáciu, pretože sa pred nami nachádza len 1 vychodená stopa, ktorá nás však zaviedla mimo značku a museli sme si hľadať cestu naspäť. Aj takto koncom apríla tu je stále veľa snehu a miestami sa doslova brodíme. Neskôr sa dostávame pod skalné útesy, kde sneh strieda ľad a preto sme radšej použili aj protišmykové návleky.

Po prechode najťažších úsekov sa chodník mení na lesnú cestičku, kde je už len jedna prekážka a tou sú pomerne často popadané stromy, čo je však maličkosť. S tým ako sme opustili vrchol Poludnice sme sa aj rozlúčili s akýmkoľvek výhľadom. Ďalší vrchol na trase je Kúpeľ, ten je už ale viac-menej zalesnený. Smerovník s názvom Kúpeľ leží niekoľko stoviek metrov za vrcholom a pripája sa tu zelená značka vedúca z Liptovského Jána, ktorá nás bude sprevádzať spolu s modrou do sedla pod Kúpeľom.

V sedle nás čaká rozhodovanie, pretože pôvodný plán bol pokračovať ďalej po modrej na Krakovu hoľu, Pusté a cez Iľanovské sedlo do Iľanovskej doliny. Najmä kvôli zlému chodníku medzi Poludnicou a Kúpeľom však máme časový sklz a preto nakoniec radšej volíme bezpečnejšiu možnosť a vydávame sa po žltej značke, ktorá nás prevedie Iľanovskou dolinou až ku autu. Najvhodnejšie pomenovanie pre tento prechod dolinou je asi transportný úsek, pretože viac ako polovica jeho dĺžky vedie po asfalte a o turistike sa už veľmi nedá hovoriť.

Zhrnutie dnešnej turistiky

Túra z Iľanova na Poludnicu je „všehochuť“ – mierne aj prudké úseky, serpetíny a dokonca aj jeden rebrík. Výhľady z Prednej Poludnice a aj zo samotného vrchola Poludnice však určite stoja za návštevu, pretože patria medzi najkrajšie minimálne na Liptove. Z Poludnice však odporúčame nepokračovať ďalej po modrej, ale radšej sa vrátiť späť tou istou trasou alebo na Prednej Poludnici odbočiť na žltú značku, ktorá vedie do Závažnej Poruby a po ceste sa z nej dá odbočiť aj do Liptovského Jána. Túra je v lete vhodná aj pre menšie deti alebo psa, jedinou prekážkou je asi 4-metrový rebrík.

Instashot na Poludnici

Parametre trasy – Poludnica

  • Štart: Iľanovo
  • Hlavný bod: Poludnica (1.548 m n. m.)
  • Koniec: Iľanovo
  • Trasa: Iľanovo -> Končitý vrch -> Predná Poludnica -> Poludnica -> Kúpeľ -> Sedlo pod Kúpeľom -> Iľanovská dolina, Za vrátami -> Iľanovo
  • Vzdialenosť: 13,7 km (Mapy.cz) / 15 km (Strava)
  • Stúpanie: 975 m (Mapy.cz) / 920 m (Strava)
  • Klesanie: 975 m (Mapy.cz) / 920 m (Strava)
  • Čas: 5 hodín a 40 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 30 minút (Strava – čas pohybu) / 6 hodín a 10 minút (Strava – celkový čas)
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Mapa našej túry

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Poludnica – jeden z najkrajších výhľadov”