Chata Plesnivec – jediná horská chata v Belianskych Tatrách

Dnes sa spolu vydáme do Belianskych Tatier pre ďalšie razítko do našej knižky.

Kalendár ukazuje 3. novembra 2019, čo znamená, že v Tatrách je už zimná uzávera chodníkov. Naša trasa je však otvorená celoročne a tak sa môžeme smelo vydať vpred.

Túru začíname pri autobusovej zastávke Tatr.Kotlina – Čarda, odkiaľ sa vydávame po zelenej a modrej značke. Cesta vedie viac menej po vrstevniciach a teda stúpame len mierne. V novembri sú často Tatry už zasnežené, avšak tu po snehu niet ani stopy, príjemnú prechádzku nám komplikujú len hustá hmla a jemný dážď.

O niečo vyše 30 minút sa pred nami objavuje rázcestník pri Šumivom prameni. V tomto bode sa modrá a zelená turistická značka oddeľujú. Modrá pokračuje ďalej po vrstevnici až do Kežmarských žľabov, my pokračujeme po zelenej. Chodník začína stúpať a my pomaly naberáme výškové metre. Hmla sa začína rozostupovať a slabne aj dážď, začíname veriť, že sa môže ukázať aj slnko.

Táto turistika sa dá nazvať aj prechádzkou lesom, pretože dnes sa nad pásmo lesa nedostaneme. Pomaly kráčame ďalej smerom ku chate, chodník už opäť stúpa len mierne a pred nami sa už objavujú slnečné lúče. Od rázcestníka ubehla približne hodina a v diaľke už vidíme chatu. Musíme ešte spraviť pár krokov, prejsť po serpentíne popod chatu a sme tu – Chata Plesnivec.

V Tatranskej kotline počasie nevyzeralo moc vábivo a tomu zodpovedá aj počet turistov, ktorých sme stretli po ceste. Dali by sa spočítať na jednej ruke. Pri chate však pekne svieti slnko a my si ideme sadnúť na čaj.

Chata Plesnivec (1 290 m n. m.) je jedinou obývateľnou chatou v Belianskych Tatrách. Nachádza sa na konci Doliny siedmich prameňov. Chata bola založená v roku 1932. Vedie na ňu viacero značených turistických chodníkov, najľahšie výstupy sú z Tatranskej Kotliny alebo Kežmarských Žľabov.

  • Štart: Tatranská Kotlina
  • Cieľ: Chata Plesnivec
  • Trasa: Tatranská Kotlina -> Pri Šumivom prameni -> Chata Plesnivec
  • Vzdialenosť: 4,7km
  • Prevýšenie: 545 m
  • Čas: 1 hodina 50 minút
  • Mapa trasy na Chatu Plesnivec

Pri chate sa nachádza rázcestník odkiaľ je možné pokračovať 3 smermi. Prvá možnosť je pokračovať ďalej po zelenej značke až k Veľkému Bielemu plesu, druhá možnosť je vrátiť sa po zelenej, tak ako sme prišli. My si vyberáme tretiu možnosť, je to žltá značka?, ktorá tiež vedie smerom naspäť ku Šumivému prameňu, ale na rozdiel od zelenej nejde po úpätí kopcov, ale Dolinou Siedmych prameňov až po rázcestník Čierna Voda. Odtiaľto je to približne 10 minút po modrej značke? ku rázcestníku pri Šumivom prameni a ďalej už po modrej a zelenej značke zároveň? ? až do Tatranskej Kotliny, kde sme našu túru aj začínali.

Minivodopád

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Chata Plesnivec – jediná horská chata v Belianskych Tatrách”