Luxus v horách – Horský hotel Sliezsky dom

Spoločne sa prejdeme na chatu alebo skôr hotel, kam smerovali naše kroky pri poslednej tohtoročnej návšteve Vysokých Tatier.

Nachádzame sa v Tatranskej Polianke a naše kroky povedú Velickou dolinou až k Sliezskemu domu a Velickému plesu. Chodník v lete pokračuje ďalej až do sedla Poľský hrebeň, na tento úsek však platí zimná uzávera.

Okamžite po vystúpení z vlaku nás víta nádherný pohľad na vrcholy Vysokých Tatier. Najlepšie vidíme masívy Gerlachovského a Slavkovského štítu. Oproti Štrbskému plesu, kde sme mali pocit, že vrcholy sa týčia priamo pred nami, tu je to skôr opačne. Máme pocit, že ešte nás čaká hodný kus cesty, kým sa vôbec dostaneme bližšie ku kopcom.

Masívy Gerlachu a Slavkovského štítu

Z Tatranskej Polianky vedú ku Sliezskemu domu 2 cesty. Prvá je turistická, druhá asfaltová pre cyklistov, aj so značenou cyklotrasou. Keďže my so sebou bicykle nemáme, volíme si turistickú cestu. Celý čas vedie po zelenej značke a na pár miestach v prvej polovici sa pretne s asfaltkou.

Mierne strmým chodníkom sme za 45 minút prišli z vlakovej zastávky k prvému rázcestiu na našej trase – Na Velickom moste. Od tohto miesta sa už asfaltová cesta a turistický chodník opäť stretnú až pri Sliezskom dome. Pre turistov je možnosť vydať sa odtiaľto žltou značkou, ktorá má spoločné úseky s asfaltovou cestou a vedie k rázcestiu Pod Suchým vrchom, odkiaľ je to blízko k Batizovskému plesu.

My však pokračujeme po zelenej, vchádzame hlbšie do lesa a naše počiatočné výhľady sa strácajú. Chodník je už viac strmý ako doteraz a začína nám robiť spoločnosť aj voda, ktorá si ho na veľa miestach vybrala ako svoje koryto. Takto to vyzerá až po ďalšie rázcestie – Velická poľana. Cesta lesom nám trvala približne hodinu a už opäť vidíme zasnežené vrcholy Tatier. Velická poľana je miesto, kde sa pripoja turisti, ktorý vyrazili na túto túru z iných miest – Tatranské Zruby, Nový a Starý Smokovec. Navyše je odtiaľto už vidieť náš cieľ – Sliezsky dom.

Čaká nás záverečný krátky úsek, kde nám namiesto vysokých stromov robí spoločnosť už iba kosodrevina. Neprešlo ani 15 minút a už stojíme pred Sliezskym domom. Je rozdelený na dve časti, turistickú a hotelovú. V čase nášho príchodu je však otvorená iba hotelová časť a tak sme si to namierili rovno na recepciu. Náš cieľ nie je sa ubytovať, ale nájsť pečiatku do našej knižky a to sa nám aj darí. Máme razítko číslo 9.

Sliezsky dom (1 670 m.n.m.) je horský hotel postavený vo Velickej doline na úpätí Gerlachovského štítu, založený v roku 1968. Hotel je najľahšie dostupný z Tatranskej Polianky, odkiaľ k nemu vedie okrem turistickej trasy aj asfaltová cesta.

Priamo vedľa hotela sa nachádza Velické pleso, okolo ktorého si robíme menšiu prechádzku. Hotel a pleso tvoria hranicu snehu. Počas celej trasy na chodníku nebol sneh, ale tu sa už na niektorých miestach nachádza. Všade naokolo nás sa týčia vysoké vrcholy, ktoré vytvárajú nádhernú scenériu a tak je nám aj ľúto, že ďalej už pokračovať nemôžeme. Nevadí niekedy sa tu určite vrátime a budeme pokračovať na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú.

Velické pleso je najväčšie vo Velickej doline. Má rozlohu 2,241 ha, hĺbku 4,5 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 663 m n. m. Z plesa vyteká Velický potok.

  • Štart: Tatranská Polianka
  • Cieľ: Horský Hotel Sliezsky dom, Velické pleso
  • Trasa: Tatranská Polianka -> Na Velickom moste -> Velická poľana -> Sliezsky dom, Velické pleso
  • Vzdialenosť: 4,8km
  • Prevýšenie: 690 m
  • Čas: 2 hodiny
  • Mapa našej trasy na Sliezsky dom

About Post Author