Rozhladne na Slovensku – Vyhliadková veža Dubeň

Najlepší výhľad na okolie je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nevie lietať, rozhodol sa stavať rozhľadne, ktoré tiež ponúkajú úžasné výhľady na okolie. Na Slovensku máme veľa rozhľadní a nové neustále pribúdajú. Veľa z nich som navštívil, či už s kamošmi alebo s Ivkou. Preto som sa rozhodol napísať o každej rozhľadni, ktorú som navštívil krátky článok. Ako bonus som pridal aj vlastné hodnotenie (0-najhoršie, 10-najlepšie).

Aj mesto Žilina má svoju rozhľadňu. Volá sa Vyhliadková veža Dubeň, jej názov je odvodený od kopca, na ktorom bola postavená.

Vyhliadková veža Dubeň

Vyhliadková veža Dubeň sa nachádza neďaleko vrcholu Dubeň nad mestom Žilina. Najkrajšia trasa sa začína v mestskej časti Budatín. O niečo dlhšia, ale menej náročná cesta začína na začiatku mestskej časti Zástranie a vedie aj cez vrchol samotného Dubňa.

My sme si vyskúšali obe tieto možnosti. Z Budatína aj zo Zástrania nám cesta trvala približne rovnako – 50 minút. Ako vhodnejšiu možnosť na víkendovú prechádzku určite odporúčame trasu so začiatkom v Zástraní.

Z vrcholu rozhľadne sa naskytá kruhový výhľad. Smerom na sever je možné vidieť Kysucké bránu – kopce Brodnianka a Rochovica, smerom na juhovýchod hrebeň Malej Fatry a vodné dielo – obľúbené miesto pre rekreáciu a šport. Pri pohľade na juh sa rozprestiera ako na dlani celá Žilina.

Žilina

Moje hodnotenie – 6 bodov

Samotná stavba sa mi páči a tiež som rád, že je kam v okolí Žiliny vybehnúť. 6 bodov som zvolil, pretože hlavný výhľad je na mesto a ja osobne sa radšej pozerám na panoramatické hrebene hôr.

Pre návštevníkov, ktorí nežijú v okolí odporúčam návštevu rozhľadne Dubeň spojiť s korčuľovaním alebo paddleboarding-om na vodnom diele Žilina, ktoré spolu s lesoparkom slúžia ako hlavné oddychové zóny v okolí.

Približne 30 minút od vyhliadkovej veže Dubeň sa nachádza aj vrchol kopca, po ktorom je pomenovaná. Takže pokiaľ si na rozhľadni a máš chvíľu čas, môžeš sa prejsť aj sem. Od rozhľadne takmer až k vrcholu vedie červená turistická značka. Pokiaľ si zvolil trasu z mestskej časti Zástranie (zastávka MHD – Salaš), tak vrchol budeš mínať po ceste ku rozhľadni.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *