Okolo Starhradu na Chatu pod Suchým

Celý týždeň bolo pekné počasie, ktoré sa však na víkend zhoršilo. Pôvodne sme chceli ísť do Tatier, nakoniec radšej volíme bližší cieľ – konkrétne Chatu pod Suchým v Malej Fatre.

Selfie pre Chatou pod Suchým (troška bola hmla)

Chata pod Suchým – všeobecné informácie

Chata pod Suchým (1.075 m n. m.) je horská chata, ktorá sa nachádza na severozápadnej strane vrchu Suchý (1.468 m n. m.) v Krivánskej časti pohoria Malá Fatra. Na chate je poskytované občerstvenie a ubytovanie celoročne (Aktuálne *27.2.2021 sa však chata riadi podľa opatrení proti šíreniu koronavírusu).

Vedie k nej viacero prístupových trás. Z Nezbudskej Lúčky ukazuje smer červená značka, ktorá sa neskôr rozdeľuje na 2 chodníky (červené a modré značenie), z Varína to je zelená značka alebo pri schádzaní z vrcholu Suchý opäť červené značenie. Chata pod Suchým je takisto obľúbená destinácia pre horských cyklistov, značená cyklotrasa sem vedie z Nezbudskej Lúčky, avšak obľúbenejší variant je použiť turistické značenie z Varína.

Chata pod Suchým

Náš dnešný výlet …

My štartujeme z Nezbudskej Lúčky, kde sme sa doviezli vlakom. Prechádzame dedinou, kde sa orientujeme podľa zeleného značenia cyklotrasy a následne sa napájame na červenú turistickú značku, ktorá nás dovedie až na chatu. Spočiatku sa na chodníku nachádza starší asfalt, ktorý pre nás končí pri smerovníku Podhradské. Od tohto bodu modrá značka a aj cyklotrasa pokračujú ďalej po ceste, my však ostávame na červenej, ktorá vedie prudko do kopca smerom ku Starému hradu. Táto zrúcanina je veľmi dobre viditeľná z cesty „popod Strečno“.

My pri Starhrade ale nezastavujeme, pretože sme si ho boli pozrieť už minulý rok. Pokračujeme ďalej po hrebeni, kde sa striedajú prudké stúpania s miernejšími a je tu aj pomerne veterno, našou odmenou sú však výhľady na Domašínsky meander s okolitými vrchmi. Chodník ma takýto charakter až pokým nedosiahneme vrch Plešel (981 m n. m.). Na jeho vrchole sa nenachádza žiaden smerovník, iba dve stoličky vyrazené z pňov a obďaleč spílené stromy.

Od tohto bodu sa chodník už len mierne vlní a čas nám uteká rýchlo. Čochvíľa prichádzame k miestu, kde sa spájajú všetky prístupové trasy z Nezbudskej Lúčky a Varína. Odtiaľto stačí prejsť zákrutou a už vidíme chatu, ku ktorej nám to trvá asi 5 minút. Okrem nás sa v okolí chaty nachádzajú už len 2 ďalšie malé skupinky turistov, v prípade pekného počasia by tu bolo návštevníkov určite viac. Od chaty sa dá samozrejme pokračovať na Suchý, ktorý je súčasťou hlavného hrebeňa Malej Fatry. Nám však na dnes stačilo a môžeme sa vrátiť naspäť na vlak.

Túra ku chate je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V zimnom období určite odporúčame zobrať si so sebou aspoň protišmykové návleky. V čase našej túry bolo červené značenie po hrebeni schodné aj bez návlekov, ale ako spiatočnú cestu sme využili cyklotrasu, kde to bol čistý ľad a pohybovať sa po ňom len v topánkach môže byť nebezpečné. (Viem o čom píšem, lebo ja som si návleky zabudol doma :D).

Domašínsky meander

Parametre trasy – Chata pod Suchým

  • Štart: Vlaková stanica Nezbudská Lúčka-Strečno
  • Hlavný bod: Chata pod Suchým (1.075 m n. m.)
  • Koniec: Vlaková stanica Nezbudská Lúčka-Strečno
  • Trasa: Vlaková stanica Nezbudská Lúčka-Strečno C+-> Podhradské -> Starhrad -> Plešel -> Chata pod Suchým C-> Vlaková stanica Nezbudská Lúčka-Strečno
  • Vzdialenosť: 14,2 km (Mapy.cz) / 16,3 km (Strava)
  • Stúpanie: 714 m (Mapy.cz) / 737 m (Strava)
  • Klesanie: 714 m (Mapy.cz) / 737 m (Strava)
  • Čas: 5 hodín a 10 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 25 minút (Strava – iba čas pohybu) / 4 hodiny a 30 minút (Strava – celkový hrubý čas)
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Chata pod Suchým

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Okolo Starhradu na Chatu pod Suchým”