Krížna & Ostredok z Tureckej

Tentokrát navštívime Veľkú Fatru, jedno z najvyšších a najznámejších pohorí na Slovensku. Našim cieľom je najvyšší vrch Ostredok (1.596 m n. m.), ktorý leží v južnej časti v podcelku Hôľna Fatra. Východiskových bodov na túto túru je niekoľko, napríklad Liptovské Revúce, Turecká, sedlo Malý Šturec alebo obce v Turčianskej kotline. 

Z parkoviska v Tureckej na hlavný hrebeň Veľkej Fatry

My sme sa rozhodli pre obec Turecká, kde nechávame auto a nasledujeme žltú turistickú značku. Kráčame prudko po svahoch lyžiarskeho strediska SKI Turecká, turistická značka chvíľu vedie lesom, ale pravdepodobne lepšia možnosť je ostať na svahu a pokračovať priamo hore. Keď sa dostávame nad pásmo lesa, po pravej ruke sa nám otvára výhľad na Majerovu skalu (1.283 m n. m.). Jedná sa o skalnatý vrchol, ktorý sa vypína nad obcou Staré Hory a veríme, že poskytuje nádherný výhľad na okolie. My však pokračujeme ďalej okolo zrúcaniny, ktorú sme určili ako bývalú hornú stanicu lanovky. Neďaleko tohto miesta zdolávame prvý vrchol Líška, nevýrazný vrchol ležiaci v rázsoche, ktorá vybieha z Krížnej a končí Majerovou skalou. 

Parkovisko v Tureckej
Kráčame po lyžiarskom svahu
Majerova skala
Výhľad zo schátranej stanice lanovky

Chodník má hrebeňový charakter a jeho sklony už vôbec nie sú prudké. V prípade pekného počasia by sme videli vrchol Krížnej, dnes však kvôli nízkej oblačnosti na hrebeni vidíme ledva na pár metrov. Pokračujeme teda krok za krokom až konečne prichádzame ku vysielačom na Krížnej. 

Krížna (1.574 m n. m.) je tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry. Na jej vrchole sa nachádza vojenský objekt spojovej služby s vysielačmi. Prechádza ňou hranica medzi Žilinským a Banskobystrickým krajom, a diaľková trasa Cesta hrdinov SNP. Za pekného počasia ponúka Krížna kruhový výhľad na Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry, Vtáčnik a mnoho ďalších pohorí. 

Vrchol Krížnej v pozadí
Krížna

Hrebeňom Veľkej Fatry – od Krížnej po Ostredok

Podľa vrcholového smerovníka trvá cesta z Krížnej na Ostredok približne 50 minút. Chodník je len mierne zvlnený, najprv traverzujeme tesne popod nevýrazný neznačený vrchol a následne sa krátkym stúpaním dostávame na Frčkov (1 586 m n. m.) – druhý najvyšší vrch celého pohoria. Výhľad z neho je podobný tomu z Krížnej, akurát smerom na juh je vidno namiesto Kremnických vrchov prevažne masív Krížnej. Kvôli nepriaznivému počasiu sa tu dlhšie nezdržiavame a pokračujeme na ďalší kopec, ktorým už je Ostredok.

Ostredok (1 596 m n. m.) je najvyšší vrch Veľkej Fatry. Leží v hlavnom hrebeni pohoria. Má dva vrcholy, hlavný južný (1 596 m n. m.) a o pár metrov nižší severný (1 592,0 m n. m.). Vrcholy sú nevýrazné, poskytujúce nerušený kruhový výhľad. Svahy Ostredku sú hladké a strmé, preto v zime hrozí nebezpečie padania lavín.

Zaujímavosť: Na Slovensku je až šesť vrchov s názvom Ostredok.

Navštívili sme oba vrcholy Ostredku, na pohľad človek ani nevie určiť, ktorý je vyšší. To nám oznámili až vrcholové smerovníky, ktoré však do roku 2016 boli tiež nepresné a ako najvyšší bod pohoria uvádzali práve severný (dovtedy jediný uznávaný) vrchol. Po meraniach, ktoré odhalili, že vrcholový výbežok južne od Ostredka (1.592 m n. m.) je vyšší približne o 3 metre došlo k presunu označenia Ostredok na túto kótu (1.596 m n. m.). Pôvodný najvyšší bod odvtedy nesie označenie severný vrchol Ostredku alebo Ostredok-rázcestie.

Výhľad z južného vrchola Ostredku na severný
Stará informačná tabuľa, prvá časť je dnes už neaktuálna

Pri smerovníku Ostredok-rázcestie sa naše putovanie hrebeňom Veľkej Fatry končí a začíname sa vracať naspäť k autu rovnakou trasou ako sme sem prišli.

Zhrnutie túry na Ostredok

Veľká Fatra ponúka pekné hrebeňovú turistiku s nádhernými výhľadmi za pekného počasia, na ktoré sme však my šťastie nemali. Trasa, ktorú sme absolvovali je technicky jednoduchá, ale na začiatku v priestoroch lyžiarskeho strediska prudká.

V letných mesiacoch odporúčame ako východiskový bod zvoliť Liptovské Revúce (časť Vyšná Revúca). Z tohto miesta sa dá túra cez Ostredok naplánovať ako pekný asi 8 hodinový okruh: Vyšná Revúca – Krížna – Frčkov – Ostredok – Chyžky – Vyšná Revúca. Prípadne, kto má na Chyžkách ešte dostatok sily a chuti, si môže pridať aj výstup na Ploskú.

Ostredok, rázcestie

Parametre trasy – Krížna & Ostredok

 • Štart: Turecká, parkovisko
 • Hlavné body: Krížna, Ostredok
 • Vedľajší bod: Frčkov
 • Koniec: Turecká, parkovisko
 • Trasa: Turecká -> Pod Líškou -> Krížna -> Frčkov -> Ostredok -> Ostredok, rázcestie -> Krížna -> Pod Líškou -> Turecká
 • Vzdialenosť: 15,6 km (Mapy.cz) / 15,65 km (Strava)
 • Stúpanie: 1.201 m (Strava) / 1.138 m (Strava) 
 • Klesanie: 1.201 m (Strava) / 1.138 m (Strava) 
 • Čas: 6 hodín a 30 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 50 minút (Strava – iba čas pohybu) / 5 hodín a 10 minút (Strava – celkový čas)
 • Meranie cez aplikáciu Strava 
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *