V jednom z posledných článkov sme opísali túru ku vodopádu Skok. Dnes sa vydávame rovnakým smerom, ale budeme pokračovať oveľa ďalej. Naším cieľom je prejsť sedlom Bystrá Lávka, ktoré spája Mlynickú a Furkotskú dolinu vo Vysokých Tatrách.
Mlynickou dolinou okolo vodopádu Skok
Začíname približne o 8-mej ráno z parkoviska pri Štrbskom plese. Prechádzame okolo Hotela FIS a smerujeme ku vodopádu Skok. Je pekný slnečný deň a preto cestou stretávame množstvo turistov. Ku vodopádu prichádzame približne za hodinu a dávame si pauzu na občerstvenie.
Vodopád Skok je približne 30 metrov vysoký vodopád v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách. Vedie k nemu žltá turistická značka od Štrbského plesa. Vďaka ľahkej dostupnosti a peknému vzhľadu je hojne navštevovaný turistami.
Cez zaistené úseky obchádzame vodopád a už pred sebou vidíme Pleso nad Skokom, kde sme sa našu minulú túru rozhodli ukončiť. Dnes však nič také nehrozí a pokračujeme skalným chodníkom okolo Kozích a Volích plies. Po pravej strane sa rozprestiera hrebeň bášt so známymi vrcholmi Patria alebo Satan. Naľavo od nás je zase hrebeň solísk, kde sú najznámejšie štíty Predné Solisko (jediný voľne dostupnú vrchol v tomto hrebeni) a Veľké Solisko (najvyšší vrchol v hrebeni až po Bystrú Lávku). A priamo pred nami sa týči Štrbský štít, ktorý je veľmi dobre pozorovateľný aj spopod Tatier.
Prudké stúpanie do sedla Bystrá Lávka
Náš zrak upútala skala s pamätnou tabuľou, kde počas záchrannej akcie zomrelo pri páde vrtuľníka 7 ľudí. Táto tragická udalosť sa odohrala 25. júna 1979. V okolí tohto miesta sa aj dnes nachádzajú časti z vraku vrtuľníka. Viac informácií o tejto tragédii nájdeš TU. Od pomníka začína stúpanie smerom ku brehu Capieho plesa – posledného plesa, ktoré v tejto doline obchádzame. Vyššie leží ešte Okrúhle pleso, ale to vidíme iba z diaľky až pri stúpaní do sedla Bystrá lávka. Od plesa je stúpanie pomerne prudké a na viacerých miestach si pomáhame aj rukami. S tým ako naberáme nadmorskú výšku sa nám aj čoraz viac odkrýva výhľad ponad okolité kopce na tie vzdialenejšie. Podarilo sa nám rozpoznať napríklad Kôprovský štít, Vysokú alebo Rysy.
Capie pleso je najväčšie pleso v Mlynickej doline. Má rozlohu 3 ha, hĺbku 17 m a nachádza sa v nadmorskej výške 2.075 m n. m.. Tri ostrovčeky, ktoré v ňom sú sa v čase sucha premieňajú na polostrovčeky.
Tesne pod sedlom je odbočka na neznačený chodník do Bystrého sedla a na Furkotský štít. Veľa turistov sa vydáva aj týmto smerom, napriek tomu, že sa nejedná o oficiálny turistický chodník a teda voľný pohyb po ňom je zakázaný (samozrejme platí veľa rôznych výnimiek a povolení). My sme poctiví a pokračujeme ďalej po žltej značke až prichádzame do sedla Bystrá Lávka. Nachádzajú sa tu aj 2 reťaze (z každej strany sedla jedna), ktoré zaisťujú záverečný úsek. V sedle sa nám otvára výhľad smerom na západ. Vidíme tatranské hrebene s Ostrou a Kriváňom, v doline pod nami aj Vyšné Wahlenbergovo pleso, kam budú teraz smerovať naše kroky.
Bystrá lávka (2.300 m n. m.) je sedlo (alebo skôr štrbina) v hrebeni solísk, ktorý oddeľuje Mlynickú a Furkotskú dolinu. Prechod cez sedlo je na niekoľkých miestach zabezpečený reťazami.
Naspäť na Štrbské pleso cez Furkotskú dolinu
Zostup zo sedla je opäť prudký, ale podľa nás bezpečný. Kamennú suť neskôr striedajú kamene a my sa už nachádzame pri Vyšnom Wahlenbergovom plese, kde máme druhú občerstvovaciu pauzu. Po krátkej zastávke pokračujeme od plesa smerom dole Furkotskou dolinou ku Nižnému Wahlenbergovmu plesu, pri ktorom už ale nezastavujeme. Postupne zostupujeme do čoraz nižších polôh, až prichádzame do pásma kosodreviny, kde sa nachádza po dlhom čase smerovník na tejto trase (Vlastne sa jedná o prvý turistický smerovník od Štrbského plesa).
Vyšné Wahlenbergovo pleso (2.145 m n. m.) leží v hornej časti Furkotskej doliny a je druhým najvyššie položeným plesom v Tatrách. Takmer celý rok je pokryté ľadom. Nižné Wahlenbergovo pleso leží uprostred štvrtého stupňa Furkotskej doliny pod Soliskovými vežami na západ od turistického chodníka v nadmorskej výške 2.053 m n. m.. Obe plesá dostali meno po švédskom botanikovi a lekárovi Göranovi Wahlenbergovi, ktorý v roku 1813 prebádal vegetáciu Vysokých Tatier.
Od smerovníka Škutnastá poľana môžeme pokračovať dvoma smermi:
- Prvá možnosť je ostať na žltej značke až po rázcestie pod Furkotskou dolinou, kde sa dá napojiť na Tatranskú magistrálu (červená značka), ktorá vedie ku Štrbskému plesu.
- My si však volíme druhú možnosť a odbočujeme na modrú značku, ktorá nás za 15 minút privedie ku Chate pod Soliskom, kde máme naplánovanú poslednú občerstvovačku.
Túto chatu sme už navštívili počas našej túry na Predné Solisko, kam však dnes nesmerujeme. Namiesto toho si doprajeme cesnačku a pivo na terase chaty ako odmenu za dnešnú námahu. Od chaty nás čaká už iba záverečný asi 40-minútový zostup po modrej značke ku Štrbskému plesu, kde naša túra končí.
Chata pod Soliskom leží vo výške 1.840 m n. m. neďaleko hornej stanice lanovky zo Štrbského plesa. Jedná sa o najmladšiu chatu vo Vysokých Tatrách. Podobne ako väčšina ostatných chát ponúka možnosť ubytovania a je otvorená celoročne.
Zhrnutie túry cez Bystrú Lávku
Jedná sa o stredne náročnú turistiku, ktorá priemerným tempom zaberie 7-8 hodín. Na trase sa nachádza aj sedlo s reťazami, jeho prechod však nehodnotíme ako vysoko obtiažny (určite je oveľa jednoduchší ako napríklad Priečne sedlo). Počas túry sme stretli aj deti, starších ľudí alebo aj psy. Jedinou veľkou nevýhodou tejto trasy je to, že počas prvých 5-6 hodín sa na nej nenachádza žiadna chata. Preto odporúčame mať so sebou vhodnú turistickú výbavu, dostatok vody a jedla a najmä dôkladne sledovať počasie.
Prešli sme okolo veľkého množstva zaujímavých tatranských plies a počas celej túry sme mali výhľad na rôzne tatranské štíty, na ktoré väčšinou nevedú žiadne oficiálne turistické chodníky. Samozrejme nesmieme zabudnúť spomenúť aj vodopád Skok, ktorý vyzerá veľmi pekne, ale je ľahko dostupný, takže sa k nemu vydáva veľké množstvo turistov. Celkovo hodnotíme túru cez Bystrú Lávku ako zaujímavú a sme radi, že sme ju mohli absolvovať.
Parametre trasy – Bystrá Lávka
- Štart: Štrbské pleso
- Hlavný bod: Bystrá Lávka
- Vedľajšie body: Vodopád Skok, Capie pleso, Wahlenbergove plesá, Chata pod Soliskom
- Koniec: Štrbské pleso
- Trasa: Štrbské pleso -> Vodopád Skok -> Capie pleso -> Bystrá Lávka -> Wahlenbergove plesá -> Škutnastá poľana -> Chata pod Soliskom -> Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 14,9 km (Mapy.cz) / 16,4 km (Strava)
- Stúpanie: 984 m (Strava) / 1.064 m (Strava)
- Klesanie: 984 m (Strava) / 1.064 m (Strava)
- Čas: 6 hodín (Mapy.cz) / 4 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu)
- Meranie cez aplikáciu Strava
- Mapa našej trasy podľa Mapy.cz