Kubínska hoľa a Minčol – kopce, na ktorých svahoch leží SKI Kubinska

Kubínska hoľa a Minčol sú najvyššie vrcholy pohoria Oravská Magura. Známe sú predovšetkým preto, že na ich južných svahoch sa rozkladá obľúbené lyžiarske stredisko SKI Kubinska. My sme sa sem však rozhodli vydať na pešiu turistiku a teda prichádzame počas leta. 

Zelená značka nie je tam, kde mapy tvrdia …

Zaparkovať auto nie je problém, pretože sa tu nachádza veľké množstvo parkovísk. Od auta pokračujeme asfaltkou na najvyššie položené parkovisko, z ktorého vedie okrajom lesa zelená turistická značka spolu s náučným chodníkom (Upozornenie: Podľa Mapy.cz vedie turistická značka priamo po zjazdovke, čo sa však ukázalo ako nepresná informácia). Vzhľadom na teplý letný deň nám túra cez les padla vhod. Na chodníku sa striedajú strmé a mierne úseky, sem-tam sa objaví tabuľa náučného chodníka s informáciami o nejakom zvierati (zajac, jeleň, diviak, tetrov, vlk, ..). Záverečný úsek cez les je však výraznejšie poznačený ťažbou a preto sme si často museli vytvoriť vlastný chodník, prípadne prekračovať spílené konáre, ktorých bolo naozaj veľa. 

Výhľad z najvyššieho parkoviska

Opúšťame les a čaká nás prudký úsek po zjazdovke ku miestu, kde sa nachádzajú horná stanica dolnej lanovky a dolná stanica hornej lanovky 😀 V ich okolí sú aj dva bufety s pekným výhľadom smerom na Veľký Choč. Od lanovky pokračujeme takmer rovnou cestou so starým asfaltom smerom ku Chate na Kubínskej holi. Tesne pred chatou sa nachádza rázcestie, kde je lepšie zvoliť hornú cestu a ušetriť niekoľko výškových metrov. Nad chatou opúšťame širokú cestu s miernym sklonom a volíme si prudkú skratku po modrej a žltej značke.

Opäť sa pripájame na cestu, kde sa musíme rozhodnúť, či pôjdeme prudko hore po žltej značke alebo kamenistou cestou po modrej značke. Chodník na žltej značke vyzerá byť zarastený, takže vyhráva modré značenie. Táto cesta nás sprevádza až pokiaľ nedosiahneme hrebeň, kde meníme modrú značku za červenú. 

Po modrej do sedla Kubínskej hole
Na modrej značke na serpentínach
Tesne pod sedlom

Po hrebeni na najvyššie vrcholy Oravskej Magury

Nachádzame sa približne v strede medzi vrcholmi Kubínska hoľa a Minčol. Zhodli sme sa, že najprv odbočíme doprava na Kubínsku hoľu. Chodník stúpa, ale len veľmi mierne. Vrchol Kubínskej hole nie je označený turistickým smerovníkom a určujeme ho len podľa máp. Z vrchola nie je žiaden výhľad a tak sa ihneď vraciame smerom do sedla. 

V sedle si dávame pauzu na fotenie, pretože odtiaľto je výborný výhľad nielen smerom na Veľký Choč, ale pekne vidíme napríklad aj Babiu horu alebo Pilsko. Zo sedla pokračujeme opäť mierne hore kopcom, po ceste obchádzame niekoľko vysielačov a prichádzame k hornej stanici najvyššie premávajúceho vleku v SKI Kubínska. V tomto mieste sa lúčime s výhľadom a vchádzame do lesa, približne po 10 minútach sa pred nami objavuje smerovník Minčol, ktorý označuje najvyšší bod pohoria Oravská Magura – 11. najvyššieho pohoria na Slovensku.

Vrchol Kubínskej hole
Výhľad zo sedla č.1
Výhľad zo sedla č.2
Vysielač tesne pod vrcholom Minčola

Vrchol je opäť úplne zalesnený, ale napriek tomu sme sa rozhodli tu stráviť trochu času a občerstviť sa pred spiatočnou cestou. Tá je rovnaká až po miesto, kde sa nachádzajú horná stanica dolnej lanovky a dolná stanica hornej lanovky 😀 Zastavujeme sa na kofolu a radlera v jednom z bufetov, pozeráme sa na štartovacie miesto Zipline – letnej atrakcie v SKI Kubínska. Záverečný úsek už neprechádzame lesom, ale ostávame na zjazdovke a užívame si výhľad smerom na Veľký Choč. 

Túru na Kubínsku hoľu a Minčol môžeme označiť za stredne náročnú. Zvládnu ju aj menšie deti, ktoré už majú niekoľko túr za sebou. Navyše vždy je možnosť si to „uľahčiť“ lanovkou. Z takmer celej zjazdovky je pekný výhľad na Chočské vrchy, zo sedla na hrebeni sa otvorí výhľad aj na druhú stranu – smerom na Babiu horu a Pilsko. Na cestu dole je možné využiť rýchlu, ale drahú alternatívu – Zipline. 

Zjazdovka s výhľadom na Veľký Choč
Zjazdovka s výhľadom na Veľký Choč – č.2
Spodná časť zjazdovky

Parametre trasy – Kubínska hoľa a Minčol

 • Štart: Parkovisko SKI Kubinska
 • Hlavné body: Kubínska hoľa (1.346 m n. m.), Minčol (1.396 m n. m.)
 • Koniec: Parkovisko SKI Kubinska
 • Naša trasa: Najvyššie parkovisko SKI Kubinska -> Dolná stanica hornej lanovky -> Rázcestie pred chatou na Kubínskej holi -> Kubínska hoľa, Sedlo -> Kubínska hoľa -> Minčol -> Kubínska hoľa sedlo -> Rázcestie pred chatou na Kubínskej holi -> Chata Trafo -> zjazdovka -> Najvyššie parkovisko SKI Kubinska
 • Vzdialenosť: 10,8 km (odporúčaná trasa podľa Mapy.cz) / 12,8 km (Strava) 
 • Stúpanie: 657 m (odporúčaná trasa podľa Mapy.cz) / 723 m (Strava) 
 • Klesanie: 657 m (odporúčaná trasa podľa Mapy.cz) / 723 m (Strava)
 • Čas: 4 hodiny a 12 minút (odporúčaná trasa podľa Mapy.cz) / 3 hodiny a 7 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
 • Mapa odporúčanej trasy podľa Mapy.cz
Na zjazdovke s výhľadom na Veľký Choč

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *