Vyhliadková veža Devínska Kobyla poskytuje ukážkový kruhový výhľad

Devínska Kobyla (514 m n. m.) je vrch ležiaci v Malých Karpatoch. Tento kopec má určité podobné črty ako napríklad Veľký Choč alebo Babia hora. Ich spoločnou vlastnosťou je, že každý z nich stojí ako „sám vojak v poli“. Devínska Kobyla síce ani zďaleka nie je najvyšší vrchol svojho pohoria, ale od ostatných vrchov ju oddeľujú až 3 bratislavské mestské časti – Dúbravka, Karlova Ves a Lamač.

Veľký Choč a Babia hora ponúkajú úžasné kruhové výhľady, avšak Devínska Kobyla má zalesnený vrchol a teda výhľad je nulový. Tento problém sa podarilo vyriešiť v roku 2020 výstavbou vyhliadkovej veže o výške približne 21 metrov s viacerými vyhliadkovými plošinami.

Vyhliadková veža Devínska Kobyla

Naša trasa na Devínsku Kobylu

Ku rozhľadni vedie veľké množstvo značených, ale aj neznačených trás. My sme sa vybrali jednou z tých tradičnejších, našu prechádzku začíname nad mestskou časťou Dúbravka pri smerovníku Dúbravská hlavica. Kráčame po asfaltovej ceste, ktorá je oficiálne vedená ako cyklotrasa a turistická značka ide po lesnej cestičke asi 5 metrov od nás.

Celá cesta sa nachádza v lese, ktorý nás kryje pred nepríjemnými slnečnými lúčmi. Sklon cesty je len mierne strmý, zvládnuteľný aj s malým dieťaťom, prípadne kočíkom alebo vozíkom. Odporúčame si so sebou v letných mesiacoch zobrať repelent, pretože sa tu vyskytuje aj vyššie množstvo komárov. Trasa od Dúbravskej hlavice po rozhľadňu zaberie pokojným tempom približne 1 hodinu.

Asfaltka ku vyhliadkovej veži

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle – všeobecné info

 • Rok otvorenia: 2020
 • Výška: 21,27 metra
 • Počet podlaží: 7 (z toho 3 vyhliadkové)
 • Počet schodov: 112
 • Počet stánkov/bufetov v okolí veže: 0
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle
Informačná tabuľa č.1
Informačná tabuľa č.2 – podrobnejšia

Vyhliadková veža Devínska Kobyla ponúka nádherný kruhový výhľad. Pekne je vidno priamo do 3 štátov – okrem Slovenska aj do Rakúska a Maďarska. Tri najvyššie položené plošiny disponujú aj informačnými tabuľami popisujúci výhľad. Medzi ľahko rozpoznateľné objekty, na ktoré je dobrý výhľad z rozhľadne, patria napríklad Bratislavský hrad, TV veža na Kamzíku, Vodné dielo Gabčíkovo, hrad Devín alebo rozhľadňa Königswarte v susednom Rakúsku. Z vyhliadkovej veže je vidno takmer všetky bratislavské mestské časti (výnimkou sú asi len Rača a Vajnory) a tiež blízke mestá ako Malacky alebo Stupava.

V okolí Bratislavy sme navštívili zatiaľ 2 rozhľadne – Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle a Turistická rozhľadňa na Americkej lúke pod vrcholom Kamzíka. V prípade, že sa ich pokúsime porovnať, tak u nás jednoznačne vyhráva Devínska Kobyla vďaka nádhernému 360-stupňovému výhľadu. Jedinou nevýhodou je, že tvar konštrukcie tejto vyhliadkovej veže nie je najvhodnejší pre ľudí so strachom z výšok.

Výhľad smerom na Devín, Dunaj a Rakúsko
Výhľad smerom na Devínsku Novú Ves a Volkswagen
Výhľad smerom na Kamzík, Dúbravku a ďalšie časti Bratislavy

Parametre trasy – Vyhliadková veža Devínska Kobyla

 • Štart: Dúbravská hlavica
 • Hlavné body: Vyhliadková veža Devínska Kobyla
 • Koniec: Dúbravská hlavica
 • Trasa: Dúbravská hlavica C/-> Devínska Kobyla (smerovník) -> Vyhliadková veža Devínska Kobyla -> Devínska Kobyla (smerovník) C/-> Dúbravská hlavica
 • Vzdialenosť: 4,2 km (Mapy.cz) / 4,4 km (Strava)
 • Stúpanie: 168 m (Strava) / 148 m (Strava) 
 • Klesanie: 168 m (Strava) / 148 m (Strava) 
 • Čas: 1 hodina a 25 minút (Mapy.cz) / 50 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava 
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Vyhliadková veža Devínska Kobyla poskytuje ukážkový kruhový výhľad”