Z ústia Žiarskej doliny po žltej značke na Baranec

Baranec (2 185 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Západných Tatier a desiaty najvyšší vrchol celého Slovenska, preto sme ho spomínali aj v článku TOP 10 – najvyššie voľne dostupné vrcholy Slovenska. Vedie naň niekoľko výstupových trás, my si v tomto článku predstavíme tú, ktorá začína v ústí Žiarskej doliny a je otvorená celoročne. Táto túra sa uskutočnila vo štvorici (nie po opici) ešte 25.mája 2019 a my sme sa ju rozhodli spracovať do článku v rámci našej lockdown-ovej série. Celá trasa od parkoviska až na vrchol sa nachádza v severnej časti okresu Liptovský Mikuláš. Liptákom úprimne závidíme, že aj počas lockdown-u majú možnosť navštíviť takéto nádherné miesta!

Hneď od začiatku prudko hore …

Začíname na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, odkiaľ sledujeme žlté turistické značenie. Prvých niekoľko desiatok metrov vedie po ceste, čo sa však hneď mení a chodník začína prudko stúpať rúbaniskom. Prudké sklony takto na začiatku nie sú príjemne, ale postupne si zvykáme a nastavili sme si pravidelné tempo.

Teraz nás čaká dlhočizný úsek po serpentínach cez les, ktoré sa však dajú skrátiť a ísť priamo hore. Podľa sklonu volíme niekedy priamu cestu a inokedy serpentínu. Takto pokračujeme až pokým nedosiahneme prvý vrchol na trase, ktorý sme dnes ešte nespomínali – Holý vrch (1750 m n. m.). Pri rovnomennom smerovníku, ktorý sa nachádza o niekoľko metrov nižšie sa ku nám pripája modrá turistická značka, ktorá vedie z obce Jakubovany, ale aktuálne pre ňu platí zimná uzávera. Smerovník sa nachádza na menšej čistinke medzi kosodrevinou, nájdeš tu aj niekoľko lavičiek, ktoré využívame na oddych a občerstvenie.

Z Holého vrchu pokračujeme cez kosodrevinu a miestami namiesto stúpania klesáme. Chodník má takýto charakter až pokiaľ kosodrevinu neopustíme. Ďalej sa nachádzajú už len hole, čo nám otvára výborné výhľady všade naokolo. Tento záverečný úsek má tvar zaoblených kaskád – najprv chodník stúpa prudko a následne kráčame takmer po rovine. Toto sa opakuje niekoľko-krát, až sa nám po prekonaní ďalšej kaskády objavuje obďaleč betónový stĺpik symbolizujúci vrchol Baranca, ešte zopár výškových metrov a sme tam.

Baranec poskytuje veľmi pekný kruhový výhľad:

 • Na južnej strane sa rozprestiera Podtatranská kotlina, smerom na juhozápad vidno jednu z dominánt tejto kotliny – Liptovskú maru. Za kotlinou sú dobre viditeľné aj Nízke Tatry – vrátene Chopku a Ďumbiera.
 • Smerom na západ vidno menej známe vrcholy Západných Tatier a za nimi napríklad aj Chočské vrchy.
 • Výhľad na sever je na vrcholy v hlavnom hrebeni Roháčov – Baníkov, Hrubá kopa, Tri kopy a Pláčlivé, ale aj na susedný vrchol Smrek, ktorý je z Baranca dostupný celoročne.
 • Východnej strane dominujú vedľajšie vetvy hlavného hrebeňa s vrcholmi Jakubina (1. vetva) a Bystrá (2. vetva), spoza ktorých vytŕča symbol Slovenska – Kriváň.
Výhľad z Baranca smerom na hrebeň Roháčov – Baníkov, Hrubá kopa, Tri Kopy a Pláčlivé
Výhľad smerom na juh do Podtatranskej kotliny

Zhrnutie túry na Baranec

Turistiku na Baranec môžeme zaradiť medzi stredne ťažké turistické trasy. Je časovo pomerne náročná, navyše sklon chodníka je na väčšine úsekov prudší. Na druhej strane celá trasa je takzvaný „choďák“, čo znamená, že sa tu nenachádzajú žiadne zaistené (exponované) úseky. Pri výstupe teda nie je potrebné v žiadnom úseku sa pridržiavať rukami. Turistiku je možné absolvovať v každom ročnom období, samozrejme s dostatočnou výbavou a fyzičkou. Celkovo sa jedná o veľmi peknú túru, najmä v úseku nad kosodrevinou, kde sa naskytnú nádherné výhľady.

Pokiaľ máš viac času je možné pokračovať z Baranca po žltej značke cez susedný vrchol Smrek (2 072 m n. m.) do Žiarskeho sedla. Zo sedla vedie zelená značka až ku Žiarskej chate, kde sa dá občerstviť alebo aj prenocovať (aktuálne, 29.3.2021, počas pandémie samozrejme ubytovanie nie je možné). Následne od chaty po modrej značke dole Žiarskou dolinou až na platené parkovisko, kde parkujeme. My však toľko času nemáme a vraciame sa späť rovnakou trasou ako sme na Baranec vyšli.

Parametre trasy – Baranec

 • Štart: Parkovisko Žiarska dolina, ústie
 • Hlavný bod: Baranec (2.185 m n. m.)
 • Koniec: Parkovisko Žiarska dolina, ústie
 • Trasa: Parkovisko Žiarska dolina, ústie -> Odbočka na Baranec a Plačlivé -> Holý vrch -> Baranec -> Holý vrch -> Odbočka na Baranec a Plačlivé -> Parkovisko Žiarska dolina, ústie
 • Vzdialenosť: 12,2 km (Mapy.cz)
 • Stúpanie: 1.262 m (Mapy.cz)
 • Klesanie: 1.262 m (Mapy.cz)
 • Čas: 5 hodín a 50 minút (Mapy.cz)
 • Mapa oficiálnej trasy podľa Mapy.cz
 • Aplikáciu Strava sme žiaľ v čase absolvovania tejto turistiky ešte nevyužívali
Trasa z diaľky
Priblížený obrázok mapy

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *