Hromové, Chleb a nakoniec aj Veľký Kriváň

V rámci našej výzvy Koruna Slovenska sme sa tentokrát zamerali na najvyšší vrchol pohoria Malá Fatra – Veľký Kriváň (1.709 m n. m.). Na tento kopec vedie viacero prístupových trás, vrátane lanovky do Snilovského sedla, odkiaľ to je na vrchol už len niečo okolo 30 minút. My sme si však našu túru takto nezľahčovali a radšej sme sa rozhodli absolvovať okruh o Šútova, ktorý zaberie pokojným tempom aj celý deň.

Najprv prechádzka ku Šútovskému vodopádu

Auto parkujeme v obci Šútovo a našu túru začíname prechodom po asfalte do časti Rieka, ktorá patrí pod obec Kraľovany. Pokračujeme okolo plateného parkoviska hore Šútovskou dolinou. O niečo vyše kilometer ďalej míňame chatu Vodopád, pri ktorej končí asfaltová cesta a začína široký lesný chodník. Výhodou tejto doliny je, že nás chráni pred slnečnými lúčmi a zatiaľ si môžeme vychutnávať čerstvý vzduch. Lesná cesta nás privádza až ku známemu malofatranskému vodopádu.

Šútovský vodopád (38 m) je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre. Je napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý má svoj prameň v neobyčajnom skalnom útvare Mojžišove pramene.

Šútovský vodopád

Od vodopádu prudko hore až na hlavný hrebeň

Pri vodopáde si dávame prvú pauzu, pretože odtiaľto pôjdeme približne 2 hodiny prudko hore kopcom. Chodník od Šútovského vodopádu stúpa prudko hore lesom, takže zatiaľ sme aspoň stále schovaný pred horúčavami. Najzaujímavejším miestom v tomto úseku je skalný útvar nazývaný Katka, pod ktorým mám aspoň ja osobne vždy pocit, že na mňa spadne 😀 Chodník obchádza skalu a ešte niekoľko desiatok minút sú naokolo stromy, následne však opúšťame les a pokračujeme po lúke, kde sa už neschováme.

Jedinou útechou je potôčik, kde sa osviežujeme a stále pokračujeme pomerne prudko hore kopcom. Tým, že sme opustili les, tak sa nám postupne otvára výhľad. Najprv na Stoh a neskôr sa spoza neho začne objavovať aj Veľký Rozsutec. Prechádzame okolo Mojžišových prameňov, ktoré sú prameňom Šútovského potoka a v diaľke už vidíme hranu, kde sa sklon stúpania zlomí. Po niekoľkých desiatkach minút sklon chodníka naozaj povoľuje a pred (alebo skôr nad) nami sa zjavujú vrcholy Hromové a Chleb, kam sa chystáme.

Chodníkom traverzujeme popod spomínané kopce až k smerovníku Kopiská. Úplne rovnakú trasu až po tento bod sme absolvovali aj koncom novembra minulého roku. Odtiaľto sme vtedy išli ku Chate pod Chlebom a následne priamo dole do Šútova. O tomto výlete sa viac dozvieš v článku – Okolo Šútovského vodopádu na chatu pod Chlebom. Dnes však pokračujeme stúpaním do Sedla za Hromovým, ktoré sa nachádza v hlavnom hrebeni Malej Fatry.

Prvý výhľad na Stoh
Spoza Stohu začína vykúkať Veľký Rozsutec
Otvárajúci sa výhľad na ďalšie pohoria – Chočské vrchy, Západné Tatry, …
Skalnatý vrchol Chlebu

Susedia Hromové a Chleb

Zo sedla sme na vrchol Hromového za pár minút a môžeme si užívať kruhový výhľad. Vidíme väčšinu ostatných vrcholov v hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, Chočské vrchy, Veľkú Fatru, Západné Tatry, Oravské Beskydy, Nízke Tatry a oveľa viac. Opúšťame Hromové a o necelých 10 minút už stojíme na susednom vrchole Chleb, ktorý ponúka veľmi podobný výhľad. Navyše vidíme aj hornú stanicu lanovky z Vrátnej, ktorá končí tesne pod Snilovským sedlom. V stanici sa nachádza aj bufet, kam teraz povedú naše kroky.

Chleb (1.646 m n. m.) a Hromové (1.636 m n. m.) sú tretí a štvrtý najvyšší vrchol celej Malej Fatry. Vyššie od nich sú jedine Malý Kriváň (1.671 m. n. m.) a náš dnešný cieľ Veľký Kriváň (1.709 m n. m.).

V hornej stanici lanovky absolvujeme krátku pauzu na občerstvenie a pokračujeme na záverečné stúpanie dnešného výletu. Zo Snilovského sedla pokračujeme hrebeňovou trasou až ku smerovníku Hrana Veľkého Kriváňa, odkiaľ nás čaká posledných 60 výškových metrov, ktoré už ubehnú naozaj veľmi rýchlo.

Hromové a Chleb
Steny, Poludňový grúň, Stoh, Veľký a Malý Rozsutec
Hromové – vrchol
Chleb (naľavo) a Veľký Kriváň (napravo)
Chleb – vrchol
Horná stanica lanovky

Veľký Kriváň – najvyšší vrchol pohoria Malá Fatra

Vrchol Veľkého Kriváňa je veľmi obľúbeným miestom pre rôzne skupiny turistov. Niektorí sem zavítajú vďaka lanovke, pre iných je to zase zastávka počas hrebeňovky Malej Fatry a ďalší, napríklad ako my, sa sem vydajú rôznymi trasami z okolitých dolín alebo kotlín. Kriváň poskytuje podobný výhľad ako prechádzajúce dva kopce, avšak odkrýva viac smerom na Malý Kriváň až po Suchý, ktorý je posledným vrcholom v hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry.

Veľký Kriváň (1 708,7 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno.

Z Kriváňa sa vraciame naspäť do Snilovského sedla, odkiaľ pokračujeme ku Chate pod Chlebom, ktorá je však aktuálne zatvorená kvôli rekonštrukcii a preto sa nezastavujeme a pokračujeme v zostupe. Od chaty až po smerovník Ploštiny (a ešte kúsok nižšie) je chodník prudký a dá zabrať kolenám, najmä takto na záver túry. Neskôr sa sklon chodníka zmierni a pokračujeme zvážnicami okolo smerovníka Zajacová až ku autu v Šútove.

Ľudia na vrchole Kriváňa
Veľký Kriváň – vrchol
Výhľad smerom na Malý Kriváň, vzadu Martinské hole a vytŕča aj vrchol Kľaku
Chata pod Chlebom aktuálne

Zhrnutie túry na Hromové, Chleb a Veľký Kriváň

Jedná sa o pomerne náročnú celodennú túru, pre aspoň stredne pokročilých turistov. Najťažší úsek je od Šútovského vodopádu po hranu kopca, ktorá sa nachádza medzi smerovníkmi Mojžišove pramene a Kopiská. Väčšina trasy je v otvorenom priestranstve, kde sa nedá schovať pred slnkom a preto odporúčame vziať si dostatok tekutín. Možnosť občerstvenia je v hornej stanici lanovky alebo v Chate pod Chleb, ktorá je ale momentálne uzavretá pre rekonštrukciu.

Technicky je túra naopak pomerne jednoduchá, keďže sa tu nenachádzajú žiadne exponované úseky a teda je vhodná aj pre psa. V Malej Fatre je veľké množstvo turisticky značených chodníkov, takže našu trasu je možné modifikovať veľa spôsobmi a tak ju lepšie prispôsobiť svojím schopnostiam a potrebám.

Parametre trasy – Veľký Kriváň

  • Štart: Šútovo
  • Hlavné body: Hromové (1.636 m n. m.), Chleb (1.646 m n. m.), Veľký Kriváň (1.709 m n. m.)
  • Koniec: Šútovo
  • Naša trasa: Šútovo -> Rieka -> Šútovský vodopád -> Mojžišove pramene -> Kopiská -> Sedla za Hromovým -> Hromové -> Chleb -> Snilovské sedlo -> Veľký Kriváň -> Snilovské sedlo -> Chata pod Chlebom -> Zajacová -> Šútovo
  • Vzdialenosť: 20,7 km (Mapy.cz) / 22,4 km (Strava) 
  • Stúpanie: 1.459m (Mapy.cz) / 1.493 m (Strava) 
  • Klesanie: 1.459 m (Mapy.cz) / 1.493 m (Strava)
  • Čas: 8 hodín a 35 minút (Mapy.cz) / 5 hodín a 47 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author