Z Višňového na Minčol v Malej Fatre

Vrchov s názvom Minčol máme na Slovensku niekoľko, medzi tie najznámejšie patria:

 • Minčol (1.157 m n. m.) – najvyšší vrch pohoria Čergov
 • Minčol (1.394 m n. m.) – najvyšší vrch pohoria Oravská Magura
 • Minčol (1.364 m n. m.) – vrch v Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra

My sa v tomto článku vydáme práve na posledný menovaný, ktorý sa nachádza v Malej Fatre. Jedná sa obľúbený vrchol pre ľudí najmä z okolia Žiliny a Martina, práve preto sem vedie aj veľa značených turistických trás. Naša voľba padla na jednu z tých kratších – modrú značku z obce Višňové pri Žiline.

Minčol 1.364 m n. m.

Prudko hore, oddych, prudko hore

Na začiatku túry obchádzame závoru, ktorá tu je kvôli stavbe „slávneho“ diaľničného tunela Višňové. Ostala tu ešte po firmách, ktoré už aktuálne nepracujú na tomto projekte a preto smelo pokračujeme ďalej. Cesta zo začiatku vedie Višňovskou dolinou pomedzi kopce Valentov diel a Hoblík. Po približne 10 minútach prichádzame ku smerovníku, ktorý nás zvádza z lesnej cesty na cestičku. Chodník niekoľko desiatok metrov za smerovníkom začína prudko stúpať a konečne naberáme prvé výškové metre.

Po prekonaní prvého stúpania prichádzame na lúku so smerovníkom Chaty pod Holým dielom. Nachádza sa tu aj niekoľko chát, lavičiek a ohnisko, takže je možné sem prísť opekať. Z lúky opäť prudko stúpame okrajom lesa popri bývalom lyžiarskom vleku. Od konca lanovky musíme ešte chvíľu stúpať, ale potom sa už sklon chodníka na dlhší čas značne zmierni. Túto najľahšiu pasáž výstupu si užívame, pretože vieme, že stúpanie sa pred vrcholom Minčola ešte vráti.

Výhľad smerom na chaty zo zjazdovky nad nimi

V okolí chodníka sa striedajú pekné lesy a rúbaniská. Tie síce nie sú pekné, ale poskytujú výhľad na susedné vrchy Hoblík a Polom, tiež vidno mesto Žilina s jeho rekreačno-športovou oblasťou Vodné dielo. Kysučania v diaľke rozpoznajú aj vrchy ako Ľadonhora, Holý vrch (Steny) alebo Veľký Vreteň. Týmito úsekmi prechádzame vďaka ich jednoduchému sklonu pomerne rýchlo a objavuje sa pred nami ďalší kopec a s ním aj stúpanie.

Nachádzame sa pod Minčolom, na ktorý nám chýba ešte približne 300 výškových metrov. Stúpanie začína pozvoľna, ale neskôr už je pomerne prudké. Prichádzame na zvážnicu, kde viacero turistov oddychuje a aj my volíme aspoň kratšiu pauzu na osvieženie, pretože pred nami alebo skôr nad nami vidíme asi najprudší úsek celého výstupu. Chodník stúpa priamo hore lesom. V tomto úseku sa miestami nachádza aj námraza, prípadne vyšmýkaný sneh.

Výhľad smerom na Hoblík a Polom
Žilina
Po záverečným najprudším úsekom

Minčol poskytuje naozaj pekné výhľady

Po vyjdení nad úroveň lesa sa našťastie aj sklon chodníka zmierňuje a pomaly, ale isto prichádzame na samotný vrchol. Na Minčole sa okrem smerovníka nachádza aj dvojkríž a je tu pomerne veterno. Odmenou je však pre nás výborný výhľad. Smerom na východ pekne vidíme najmä Veľkú Fatru a Chočské vrchy, ďalej za nimi je vidno aj Západné a Nízke Tatry. Smerom na sever sa týčia vrcholy Krivánskej Malej Fatry od Suchého až po Malý Kriváň, kde sa ešte stále nachádza sneh. Južným smerom pokračuje z Minčola hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, takmer vedľa nás vidíme vysielače na Krížave a Veľkej lúke, obďaleč vykúka aj zahnutý vrchol Kľaku.

Priamo pod nami sa nachádza rozľahlá Turčianska kotlina. Tým, že v tesnej blízkosti Minčola v smere z východu je kotlina a nie iné vrchy, je tento kopec vhodný cieľ na východ Slnka. Pokiaľ si tu na východ Slnka bol/a, kľudne nám napíš svoju skúsenosť do komentára pod článkom 😉

Vrchol Minčola
Vysielače na Krížave a Veľkej lúke, v pozadí Kľak
Výhľad smerom na Turčiansku kotlinu
Krivánska Malá Fatra so zasneženým Malým Fatranským Kriváňom

Silnejúci vietor nás začína vyháňať z vrchola, pre návrat volíme rovnakú trasu (modrá značka). Pre tých, ktorí majú viac času a auto podobne ako my vo Višňovom, je tu možnosť využiť aj žltú značku vedúcu po svahoch nad Jančovou dolinou a následne priamo Turskou dolinou do obce Turie, z ktorej to je pešo do Višňového približne 45 minút po málo frekventovanej ceste.

Krátke zhrnutie túry na Minčol

Túru na Minčol by sme zaradili medzi stredne náročné, čo sa týka fyzických predpokladov. Prudké úseky sa nachádzajú najmä na začiatku a na konci túry. Časovo sa jedná o pomerne krátku túru, ktorá zaberie aj pomalým tempom menej ako 5 hodín. Výhľad z Minčola je za dobrého počasia naozaj veľmi pekný a určite sa sem oplatí vybehnúť počas víkendu, prípadne na východ slnka.

Tip: My sme parkovali pri autobusovej zastávke Višňové, konečná. Lepšia alternatíva je však pokračovať autom až na úplný koniec dediny ku závore, kde je pomerne veľká plocha na parkovanie.

Selfie na vrchole

Parametre trasy – Minčol v Malej Fatre

 • Štart: Višňové
 • Hlavný bod: Minčol (1.364 m n. m.)
 • Koniec: Višňové
 • Trasa: Višňové -> Pod Hoblíkom ->  Chaty pod Holým dielom -> Pod Dolnou rovňou -> Minčol -> Pod Dolnou rovňou -> Chaty pod Holým dielom -> Pod Hoblíkom -> Višňové
 • Vzdialenosť: 13,6 km (Mapy.cz) / 14,4 km (Strava)
 • Stúpanie: 901 m (Mapy.cz) / 914 m (Strava)
 • Klesanie: 901 m (Mapy.cz) / 914 m (Strava)
 • Čas: 5 hodín a 30 minút (Mapy.cz)  / 3 hodiny a 30 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Višňové – Minčol – Višňové

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre “Z Višňového na Minčol v Malej Fatre”