Vrch Holíš – pekná túra v okolí Púchova

Panoráma z Holíša

Holíš (533 m n. m.) svojou výškou určite neohúri, ale zato výhľad z neho veľmi príjemne prekvapí. Týči sa neďaleko Púchova nad obcou Nimnica, v ktorej sa nachádzajú kúpele na liečenie dýchacieho a pohybového ústrojenstva.

Presun z vlakovej zastávky Nosice

Našu túru začíname na vlakovej zastávke Nosice, odkiaľ pokračujeme chodníkom po pravej strane pozdĺž koľajníc smer Žilina. Chodník, neskôr asfaltová cestička, nás privádza ku kúpeľom Nimnica, kde sa napájame na modrú turistickú značku. Široká lesná cesta stúpa len veľmi pozvoľna a je vhodná aj na horský bicykel. Lesný porast je hustý a neposkytuje výhľad, ale jesenná atmosféra je aj tak úžasná. Prechádzame okolo kríža a následne prichádzame k altánku, od tohto miesta už trasa nie je vhodná pre bicykel, pretože sa tu nachádzajú prudké stúpania po skalnatom povrchu. Čochvíľa prichádzame na samotný vrch Holíš. Najprv nás víta pohľad smerom na Púchov a Vršatské bradlá, postupne sa však otvorí takmer dokonalý kruhový výhľad.

Vlaková zastávka – Nosice
Chodník popri železnici ponad Váh
Asfaltka ešte pred kúpeľmi
Jesenný les
Dva kríže
Altánok
Prvý výhľad – smer Vršatské bradlá
Pod vrcholom sa otvára aj výhľad smerom na vodnú nádrž

Nádherný výhľad z Holíša

Vrch Holíš (533 m n. m.) leží v najjužnejšej časti pohoria Javorníky pri meste Púchov. Jeho svahy sú husto pokryté stromami, samotný vrchol však poskytuje nádherný výhľad. Vidno napríklad časť hrebeňa Malej Fatry, Veľký a Malý Manín, Súľovské skaly, vodnú nádrž Nosice alebo vyššie spomínané Vršatské bradlá. Na vrchole sa nachádza dvojkríž, slovenská vlajka, drevené lavice so stolom a ohnisko, takže je možné tu stráviť aj viac času a pripraviť si niečo pod zub.

Vrch Holíš
Výhľad na vodnú nádrž, Malý a Veľký Manín v pozadí
Púchov a Vršatské bradlá

Po občerstvovacej prestávke pokračujeme ďalej krátkym hrebeňom, ktorého súčasťou je aj druhý vrchol s veľmi podobným výhľadom. Od tohto bodu vchádzame do lesa a absolvujeme prudké klesanie. Trasa je istená gumenými popruhmi na držanie, pretože je na zemi veľa lístia a šmýka sa. Na niekoľkých miestach sú vyrobené aj provizorné schody. Z lesa vychádzame na lúku, chodník už vôbec nie je prudký a my takto pokračujeme až po rázcestie Zábavy, kde meníme modrú značku za žltú. Smerovník ukazuje do Púchova ešte 1 hodinu a 55 minút.

Panoráma z druhého vrchola
Vrch Holíš, pozorovateľný kríž medzi stromami
Lúka pod Holíšom
Výhľad z lúky

Po žltej značke až do Púchova

Opäť vchádzame do lesa a opäť nás čaká klesanie, ale oveľa miernejšie ako naposledy. Tentokrát z lesa vychádzame do okrajovej časti obce Nimnica, ktorú len prekrížime a už opäť stúpame pomedzi chatky. Sklon chodníka sa často mení až pokiaľ neprídeme do lesa, kadiaľ je to úplná rovinka vhodná aj na bicykel. Po ceste je odbočka na vyhliadku Ostrenec, keďže máme dobrý medzičas, tak túto zachádzka absolvujeme. Pred nami sa otvára výhľad na mesto Púchov, náš finálny cieľ. Vyhliadka uprostred lesa príjemne prekvapí, samozrejme však nemôžeme očakávať výhľad podobný tomu z Holíša.

Vyhliadka Ostrenec
Malebný jesenný les

Ďalšou zaujímavosťou na našej trase je Vápenná skala. Podľa stránky Mapy.cz je pri/na skale označený aj vyhliadkový bod. Túto informáciu nemôžeme potvrdiť ani vyvrátiť, pretože skalu sme síce videli, ale turistické značenie nás viedlo asi 100 metrov okolo nej. Prechádzame okolo altánku s ohniskom, chodník je takmer celý čas rovnaký – rovinatý a vedie lesom. Zmena nastáva až pri smerovníku Lachovec, v tomto bode začíname zostupovať z hrebeňa priamo do Púchova. Za necelých 15 minút už kráčame pomedzi domy, krížom cez mesto, až na vlakovú stanicu.

Altánok
Amfiteáter Ilonka
Púchov
Smerovník pri železničnej stanici

Zhrnutie našej túry

Túra je technicky veľmi jednoduchá a takmer celá (okrem vrcholovej časti Holíša) vhodná aj na bicykel. My sme absolvovali trasu dlhú 14 kilometrov, ale kratšie úseky bez problémov zvládnu aj menšie deti. Chodník väčšinou vedie lesom a na jeseň má skvelú atmosféru, navyše na vrchu Holíš sa otvorí takmer dokonalý kruhový výhľad na celé okolie.

Pri štarte z obce Nosice si odporúčame naštudovať trasu ku kúpeľom v Nimnici, pretože turistická značka vedie cez priehradu Nosice, ale táto cesta je pre bežného človeka uzavretá. Správne je potrebné ísť po chodníku povedľa koľajníc, ktorý ale napríklad Google mapy nepoznajú.

Jediná správna cesta ponad Váh

Parametre trasy – Cez vrch Holíš do Púchova

  • Štart: Nosice, vlaková zastávka
  • Hlavný bod: Holíš (533 m n. m.)
  • Koniec: Púchov, vlaková stanica
  • Trasa: Nosice, vlaková zastávka -> Kúpele Nimnica -> Holíš -> Zábavy -> Vyhliadka Ostrenec -> Lachovec -> Púchov, vlaková stanica
  • Vzdialenosť: 13,8 km (Mapy.cz) / 14,1 km (Strava)
  • Stúpanie: 538 m (Strava) / 544 m (Strava) 
  • Klesanie: 535 m (Strava) / 541 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny 35 minút (Mapy.cz) / 2 hodiny 40 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Celá naša trasa podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Vrch Holíš – pekná túra v okolí Púchova”