Lago di Como – jeden z pokladov Talianska

Lago di Como (po slovensky Comské jazero) je jazero nachádzajúce sa na severe Talianska blízko hraníc so Švajčiarskom. So svojou rozlohou 146 km² je po Lago di Garda a Lago Maggiore tretie najväčšie jazero v Taliansku. Jeho maximálna hĺbka je až 410 metrov, čo z neho robí jedno z najhlbších jazier v Európe. Comské jazero je zasadené do nádhernej alpskej prírody, jeho brehy lemujú kopce s prudkými svahmi.

Lago di Como má tvar otočeného písmena Y a práve v jeho „nožičkách“ ležia mestá Como a Lecco, z ktorých premávajú lode ako verejná doprava po celom jazere (viac informácií získate TU). Samozrejme je možnosť absolvovať aj kratšie súkromné vyhliadkové plavby alebo si rovno prenajať čln.

Como – najväčšie mesto pri jazere

Como má približne 80 000 obyvateľov, čo z neho robí najväčšie mesto pri Comskom jazere. Leží 45 kilometrov severne od Milána, cesta vlakom sem trvá necelých 40 minút. Como je hlavné centrum a teda je odtiaľto aj najviac plavieb do stredu jazera, kam smeruje väčšina turistov.

Upozornenie: V Come sa nachádzajú 2 vlakové stanice Como Lago a Como San Giovanni Train Station. Do Milána premávajú vlaky z oboch, pokiaľ však chcete ísť do Bergama, tak odporúčame Como San Giovanni Train Station a využiť spojenie s prestupom v Monze.

Lecco – najbližšie z Bergama

Toto mesto s takmer 50 000 obyvateľmi leží pri druhej „nožičke“ jazera, bližšie k mestu Bergamo. Cesta vlakom z Bergama sem je podobne dlhá ako z Milána do Coma, čiže približne 40 minút. Medzi mestami Lecco a Como premáva autobus (dĺžka cca 90 minút), ktorý však viac využívajú miestni ako turisti. Z Lecca tiež jazdia lode do centrálnej časti jazera, kde je možnosť prestupu na lode z Coma.

Ako sme cestovali po jazere?

Keďže sme boli ubytovaní v Bergame, tak sme sa rozhodli cestovať vlakom do mesta Lecco a odtiaľ sa vydať do centra jazera – dedinka Bellagio. Čo sa ukázalo ako chyba, pretože v Leccu sme zistili, že do 28.mája jazdia lode iba v nedele a sviatky. Boli sme teda nútení využiť vyššie spomínané autobusové spojenie do Coma, odkiaľ jazdia lode od 9. apríla každý deň.

Na internete sme našli odporúčanie, že je potrebné ísť sa postaviť do radu na lístky aspoň 20 minút pred odchodom lode. My sme prišli skôr o takmer 40 minút a aj tak to nestačilo, chýbalo nám asi 5 minút a teda sme museli čakať cca 1 hodinu na ďalšiu loď. Ďalšia vec čo nás zarazila bolo, že na kase nám povedali, že sa nedá kúpiť spiatočný lístok – iba jednosmerný a až v Bellagiu si môžeme kúpiť lístok na cestu späť, takže sme si museli rad vystáť aj tam.

Vďaka doobedňajším opletačkám sme stihli až loď o 14:30. Samotná plavba do Bellagia trvá 57 minút a po ceste sa stojí ešte v dedinkách Argegno, Lezzeno, Lenno a Tremezzo. Počas plavby sa celý čas naskytajú nádherné výhľady na domčeky v prudkých kopcoch na brehoch jazera. Postupom času sa aj okolité kopce mierne zdvíhajú a najmä sa otvorí výhľad aj na skalnaté vrchy v diaľke. Jedinou nevýhodou je, že vonkajšie miesta na lodi nie sú prístupné a preto sme museli fotiť a natáčať spoza okien, ktoré však neboli najčistejšie.

Bellagio – dedinka v strede jazera

Keď sme hľadali, ktoré dedinky pri jazere sa najviac oplatí navštíviť, tak všetky stránky odporúčali trojicu Bellagio, Menaggio a Varenna. My sme si vybrali prvú menovanú. Bellagio leží na výbežku v samom strede jazera, takže je z neho vidieť na všetky strany jazera.

Bellagio patrilo medzi lokality, kde trávili svoj čas tí najbohatší už od čias Rímskej ríše. Aj dnes sa tu nachádza viacero luxusných hotelov, ako príklad uvedieme Grand Hotel Villa Serbelloni, kde noc začína na cene 600€.

Ktoré miesta sa oplatí v Bellagiu navštíviť?

 • Punta Spartivento – mólo, ktoré vybieha zo severného cípu Bellagia, miesto s najširším výhľadom na jazero
 • Lungolago Europa – pekne upravená promenáda priamo pri brehoch jazera
 • Piazza della Chiesa a Basilica of St. Giacomo – námestie s kostolom vo vyššie položených častiach Bellagia
 • Jednotlivé malebné kopcovité uličky Bellagia

Kde sa oplatí zastaviť, ak máte viac času?

 • Varenna – Castello di Vezio alebo Villa Monastero
 • Menaggio – vyhliadka La Crocetta
 • Lenno – Villa del Balbianello (natáčali sa tu aj také filmy ako Star Wars alebo James Bond)

Okolie jazera tvoria kopce, ktoré sú popretkávané turistickými trasami a nádhernými výhľadmi až na najvyššie vrcholy Álp. Preto sa podľa nás oplatí Lago di Como zvážiť aj ako turistickú (nie cestovateľskú) destináciu a vydať sa na túru do kopcov. Odporúčame napríklad Monte Crocione alebo Monte San Primo, ktoré podľa fotiek ponúkajú úžasné výhľady.

Koľko nás stál výlet na Lago di Como z Bergama?

 • Doprava:
  • vlak Bergamo – Lecco: 7,40€ / 2 osoby
  • autobus Lecco – Como: 7€ / 2 osoby
  • loď Como – Bellagio: 29,20€ / 2 osoby
  • loď Bellagio – Como: 29,20€ / 2 osoby
  • vlak Como – Bergamo: 13,60€ / 2 osoby
 • Obed Bellagio Antico Pozzo Ristorante 1x pizza, 1x Tortellini, 1x pivo = 36€
 • Suveníry: pohár 8€, magnetky 2-4€

Ďalšie články z nášho výletu do Lombardska

Hneď ako vyjde nový článok, tak ho tu prelinkujeme:

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 komentáre “Lago di Como – jeden z pokladov Talianska”