Hlbocký vodopád v Súľovských vrchoch

Hlbocký vodopád sa nachádza pri obci Hlboké nad Váhom v Súľovských vrchoch. Hlbocký potok sa zarezáva do okolitej skaly (zlepenca) a vytvára malú tiesňavu a kaskádový vodopád, ktorý so svojou výškou 14 metrov patrí do top 20 najvyšších vodopádov na Slovensku (Na západ od Malej Fatry sa dokonca jedná o celkovo najvyšší).

Túra (prechádzka) ku Hlbockému vodopádu je veľmi jednoduchá. Na konci dediny Hlboké nad Váhom sa nachádza neplatené parkovisko, kde nechávame auto a následne pokračujeme pešo približne 20 minút po takmer rovnom chodníku. Správnu cestu označujú rôzne šípky s nadpisom Hlbocký vodopád a tiež zelená turistická značka. Trasa vedie lesom, kde pomedzi stromy presvitajú aj mohutné Súľovské bralá, na ktoré sa opiera slnko aj keď v doline už je tieň.

Hlboké nad Váhom, parkovisko
Lesná cestička
Oddychové miesto
Salamandrie lavičky

Zelenú turistickú značku opúšťame niekoľko desiatok metrov pred vodopádom, pretože tá vedie smer Pod Roháčom, kadiaľ sme prechádzali nedávno pri našej túre Súľovské skaly – okruh cez hrad a najkrajšie vyhliadky.

Hlbocký vodopád sa nachádza schovaný za skalným bralami a vidno ho takmer až keď stojíme priamo pred ním. Okolo vodopádu vedú reťaze, po ktorých je možné sa dostať na skalné bralo nad ním. Tento úsek je však neporovnateľne nebezpečnejší ako prechádzka z dediny, preto sem odporúčame ísť len v turistickej obuvi a pokiaľ je skala suchá.

Informačná tabuľa pri smerovníku
Záverečný úsek od smerovníka ku samotnému vodopádu

Zhrnutie prechádzky ku Hlbockému vodopádu

Z parkoviska na konci dediny ku vodopádu to je naozaj veľmi jednoduchá a pekná prechádzka vhodná aj pre malé deti. Odporúčame obuť si turistické topánky, ale dôjsť ku vodopádu zvládnete aj v topánkach na bežné nosenie. Pokiaľ chcete vyjsť aj exponovanými úsekmi nad vodopád, tak turistická obuv s dobrou podrážkou je povinnosťou. Aj keď je vonku teplo, tak celá trasa sa nachádza v úzkej doline medzi stromami, takže odporúčame zobrať si aj teplejšiu vrstvu oblečenia.

Parametre trasy – Hlbocký vodopád

  • Štart: Hlboké nad Váhom, parkovisko
  • Hlavný bod: Hlbocký vodopád
  • Koniec: Hlboké nad Váhom, parkovisko
  • Trasa: Hlboké nad Váhom, parkovisko -> Hlbocký vodopád -> Hlboké nad Váhom, parkovisko
  • Vzdialenosť: 1,8 km (Mapy.cz) / 2,3 km (Strava)
  • Stúpanie: 155 m (Strava) / 133 m (Strava) 
  • Klesanie: 155 m (Strava) / 133 m (Strava) 
  • Čas: 45 minút (Mapy.cz) / 36 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *