Spoznávame vedľajšie hrebene Malej Fatry – Baraniarky a Kraviarske

V Malej Fatre sa väčšina turistov vydáva na kopce ako Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň alebo Kľak, ktoré ležia v hlavnom hrebeni. My sme sa dnes rozhodli preskúmať jeden z vedľajších hrebeňov. Navštívime vyhliadkové vrcholy Baraniarky a Kraviarske, ktoré sa týčia nad Vrátnou dolinou.

Z Vrátnej doliny na hrebeň

Auto nechávame na parkovisku v lokalite Starý dvor, odkiaľ pokračujeme asfaltovou cestou po modrej značke až pod hotel Rozsutec, kde sa začína naozajstný turistický chodník, ktorý už od začiatku pomerne prudko stúpa. Kráčanie nám sťažuje aj vyšmýkaný blatistý terén, takže nám veľmi pomáhajú turistické paličky. Po prekonaní úvodného stúpania, asi 300 výškových metrov, prichádzame na čistinku do sedla Príslop (916 m n. m.). Z tejto lúky je pravdepodobne výhľad na susedný vrchol Sokolie (vedie sem žltá turistická značka) a tiež na Rozsutce a Stoh. My však kvôli hustej hmle vidíme maximálne okolité stromy.

Od smerovníka sedlo Príslop opäť vchádzame do lesa a stúpame na Baraniarky. Chodník je stále prudký a blatistý, navyše pribudli aj krátke skalné úseky. Zo sedla na vrchol je potrebné prekonať približne 350 výškových metrov, ktoré sa nám však zdolávajú čoraz ľahšie, pretože pomaly vystupujeme nad úroveň hmly a vítajú nás slnečné lúče.

Prechod lesom
Konečne nad hmlou

Baraniarky (1.270 m n. m.) je vrch Malej Fatry. Nachádza sa v bočnom hrebeni v Krivánskej časti pohoria, približne 3 km od Terchovej. Z vrchola je nádherný výhľad na ďalšie malofatranské vrcholy – Sokolie, Boboty, Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Steny, Veľký a Malý Kriváň, Stratenec a tiež náš nasledujúci cieľ Kraviarske. Taktiež vidíme napríklad Babiu horu, Veľkú Raču alebo dokonca Lysú horu v Českej republike.

Inverzia na Baraniarkach
Rozsutce a Stoh
Panoráma z Baraniarok

Baraniarky -> Žitné -> Kraviarske

Po oddychu na vrchole pokračujeme ďalej krátkym klesaním do Malého sedla (bez smerovníka), odkiaľ sa podobne krátkym stúpaním dostávame na Žitné (1.265 m n. m.). Jedná sa o vrchol medzi Baraniarkami a Kraviarskym, skôr v článku sme ho nespomínali, pretože je zalesnený a neposkytuje výhľad. Po Žitnom už prichádza na rad stúpanie na Kraviarske, ktoré je najvyššie spomedzi zatiaľ navštívených vrcholov.

Žitné

Kraviarske (1.361 m n. m.) je hôľnatý vrch Malej Fatry. Ponúka podobný výhľad ako Baraniarky, avšak od hlavného hrebeňa nás už nedelí žiaden iný kopec a teda ho máme ako na dlani. Tento vrchol sme si zvolili ako ideálne miesto na dlhšiu občerstvovaciu pauzu, takže si môžeme oddýchnuť a kochať sa nádhernou inverziou.

Výhľad na Baraniarky a Žitné počas stúpania na Kraviarske
Kraviarske – smerovník
Panoráma z Kraviarskeho

Na skok hlavným hrebeňom Malej Fatry

Z Kraviarskeho nasleduje klesanie do sedla za Kraviarskym, kde je možnosť ukončiť túru a vrátiť sa naspäť do Vrátnej doliny (zelená značka smer Stará dolina). My ale nekončíme, stúpame po modrej značke k smerovníku Chrapáky. Odtiaľ pár minút pokračujeme po žltej a dosahujeme v sedle Bublen (1.510 m n. m.) hlavný hrebeň Malej Fatry. Na naše nešťastie sa z južnej strany ponad hrebeň „prevalila“ hmla a viditeľnosť je nulová. Bez dlhších prestávok preto pokračujeme cez Pekelník (1.609 m n. m.) a Veľký Kriváň (Keď sme už tu, tak sme si urobili krátku zachádzku na najvyšší vrch Malej Fatry – 1.709 m n. m.) až do Snilovského sedla, kde si v bufete v hornej stanici lanovky dávame jednoduchý obed (kulinársky zážitok tu neočakávajte).

Pohľad na Kraviarske pri stúpaní do sedla Bublen
Chrapáky – výhľad
Hrebeňom Malej Fatry
Výhľad z Pekelníka
Horná stanica lanovky

Zo sedla máme 3 možnosti ako ukončiť dnešnú turistiku:

  1. Lanovkou do Vrátnej doliny a potom 2 km pešo po asfaltovej ceste
  2. Prudkým klesaním po zelenej značke popod lanovku a opäť 2 km asfaltkou
  3. Pokračovať ďalej hrebeňom až na Poludňový grúň a odtiaľ okolo chaty na Grúni priamo ku autu

Pôvodne sme sa zamýšľali nad možnosťou číslo 3, ale hmla na hrebeni a pomerne pokročilý čas nás presvedčili na druhú možnosť. Záver našej túry bol teda tou najnezáživnejšou časťou, pretože klesanie popod lanovku je veľká záťaž na kolená a asfaltke sa každý turista rád vyhne. Mali sme však šťastie a po chvíli klesania sa rozostúpila hmla a na nejaký čas sa nám otvoril pekný výhľad na okolité kopce. Pohodovým tempom sme ku autu dorazili niekedy okolo pol 4 – čiže akurát včas pred zotmením. (Pozn.: túra sa uskutočnila 14.11.2021)

Klesanie naspäť do Vrátnej

Zhrnutie túry cez Baraniarky a Kraviarske

Jedná sa o menej frekventovanú túru s nádhernými výhľadmi na množstvo nielen okolitých vrcholov. Stúpanie z Vrátnej doliny na Baraniarky je pomerne prudké a šmykľavé, preto odporúčame si so sebou vziať turistické paličky. Celá trasa je technicky jednoduchá, iba v úseku Baraniarky – Žitné sa nachádza jedna krátka exponovaná časť. My sme absolvovali v rámci tejto túry aj výstup na Pekelník a Veľký Kriváň. Tieto vrcholy však môžete jednoducho vynechať a využiť trasu sedlo za Kraviarskym – Stará dolina (zelená značka).

Nezabúdajte, že sa celý čas pohybujete v národnom parku (aj keď to niekedy tak nevyzerá). Prosím dbajte na návštevný poriadok a ochranu prírody.

Parametre trasy – Spoznávame vedľajší hrebeň Malej Fatry (Baraniarky & Kraviarske)

  • Štart: Terchová-Vrátna, Starý dvor
  • Hlavné body: Baraniarky, Kraviarske
  • Vedľajšie body: Pekelník, Veľký Fatranský Kriváň
  • Koniec: Terchová-Vrátna, Starý dvor
  • Trasa: Starý dvor -> Sedlo Príslop -> Baraniarky -> Žitné -> Kraviarske -> Sedlo za Kraviarskym -> Chrapáky -> Sedlo Bublen -> Pekelník -> Veľký Fatranský Kriváň -> Snilovské sedlo -> Vrátna-Výťah -> Starý dvor
  • Vzdialenosť: 14,6 km (Mapy.cz) / 18,5 km (Strava)
  • Stúpanie: 1.404 m (Strava) / 1.440 m (Strava) 
  • Klesanie: 1.404 m (Strava) / 1.440 m (Strava) 
  • Čas: 6 hodín a 30 minút (Mapy.cz) / 4 hodiny a 55 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Spoznávame vedľajšie hrebene Malej Fatry – Baraniarky a Kraviarske”