TOP 10 turistík na Slovensku v roku 2021

Začal sa nám rok 2022 a preto sa s Vami chcem podeliť o môj prudko subjektívny rebríček najkrajších túr, ktoré som absolvoval počas roku 2021 (rebríček z roku 2020 nájdete TU). Snažil som sa vytvoriť pestrosť pohorí a svoju úlohu pri hodnotení zohralo aj počasie počas túry.

10. miesto – Holíš, Javorníky (6. november)

Vrch Holíš leží na južnom okraji Javorníkov neďaleko mesta Púchov. Túra naň sa začína pri kúpeľoch v Nimnici, výstup je nenáročný – veľká časť je zjazdná aj na bicykli (okrem úplného vrchola). Na vrchole sa nachádza posedenie, ktoré ponúka nádherný kruhový výhľad od Púchova až po Veľký Manín. O tomto kopci som dlho nevedel a musím uznať, že výhľad z neho ma milo prekvapil.

Článok z túry: Vrch Holíš – pekná túra v okolí Púchova

Výhľad na vodnú nádrž Nosice

9. miesto – Tlstá & Ostrá, Veľká Fatra (6. jún)

Dva susedné veľkofatranské vrcholy týčiace sa nad Turčianskou kotlinou. Tlstá a Ostrá síce ležia vedľa seba, ale vzhľadom sú úplne rozdielne. Oba kopce však majú svoje čaro a ponúkajú aj pekný výhľad na Turiec. Túru by som zaradil medzi pomerne fyzicky a časovo náročné, takže odporúčam si vyhradiť na ich návštevu celý deň.

Článok z túry: Veľkofatranské nevlastné sestry Tlstá a Ostrá

Výhľad z Tlstej smerom na Turiec

8. miesto – Devínska Kobyla, Malé Karpaty (4. júl)

Nikdy by som nepovedal, že kopec priamo v Bratislave sa dostane medzi moju TOP 10. Vyhliadková veža na vrchole však ponúka nádherný kruhový výhľad takmer až do nekonečna. Okrem Malých Karpát a Bratislavy je pekne vidieť aj do susedných štátov – Rakúska a Maďarska. Pri návšteve nášho hlavného mesta rozhodne odporúčam ísť sa prejsť aj na Devínsku Kobylu.

Článok z túry/prechádzky: Vyhliadková veža Devínska Kobyla poskytuje ukážkový kruhový výhľad

Vyhliadková veža Devínska Kobyla

7. miesto – Jahňací štít, Vysoké Tatry (4. september)

Jedna z mála mojich tohtoročných túr vo Vysokých Tatrách a zároveň jediný vysokotatranský zástupca v TOP 10. Jahňací štít patrí medzi nižšie tatranské kopce, ale zaujímavý je predovšetkým vďaka tomu, že jeho vrchol ponúka unikátny výhľad na susedné Belianske Tatry. Teda aspoň tak to píšu takmer v každom článku, ja som mal smolu a na jeho vrchole bola takmer nulová viditeľnosť. Škoda, možno by sa Jahňací štít umiestnil oveľa lepšie.

Článok z túry: Jahňací štít – na hranici Vysokých a Belianskych Tatier

Pohľad na Jahňací štít z Červenej dolinky

6. miesto – Hromové & Chleb & Veľký Kriváň, Malá Fatra (10. júl)

Na tejto túre som zdolal svoje tohtoročné najväčšie prevýšenie, ktoré však stálo za to. Hromové a Chleb patria medzi najvyššie malofatranské vrcholy a oba ponúkajú nádherný (veľmi podobný) kruhový výhľad. Od Veľkého Kriváňa ich oddeľuje iba Snilovské sedlo, tak sme rovno vybehli navštíviť aj najvyšší vrchol Malej Fatry.

Článok z túry: Hromové, Chleb a nakoniec aj Veľký Kriváň

Výhľad na Veľkú Fatru

5. miesto – Okruh Súľovskými skalami, Súľovské vrchy (18. október)

Súľovské skaly sú obľúbený turistický cieľ. Odporúčam návštevu na jeseň, keď je lístie tunajších stromov nádherne zafarbené. Túra hlavným okruhom je pomerne nenáročná a navyše ponúka nekonečné množstvo výhľadov a zaujímavých skalných útvarov. Značená trasa je vhodná pre každého, vyhliadky každý podľa vlastného uváženia, ale väčšina z nich je úplne bezpečná.

Článok z túry: Súľovské skaly – okruh cez hrad a najkrajšie vyhliadky

Súľovské skaly

4. miesto – Pupov, Kysucká vrchovina (20. február)

Pupov je najvyšší vrchol pohoria Kysucká vrchovina, leží neďaleko Terchovej odkiaľ naň začína aj turistická značka. Tento kopec ma veľmi prekvapil nádherným výhľadom na Malú Fatru a Kysuce. Najmä v zime pôsobia zasnežené malofatranské končiare priam impozantne. Jedná sa síce o pomerne prudkú, ale krátku turistiku. V zime je však potrebné rátať, že chodník nemusí byť dobre vychodený.

Článok z túry: Pupov – najvyšší vrch Kysuckej vrchoviny

Z Pupova na Malú Fatru

3. miesto – Baraniarky, Kraviarske & Veľký Kriváň, Malá Fatra (14. november)

Baraniarky a Kraviarske tvoria vedľajší hrebeň Malej Fatry týčiaci sa nad Vrátnou dolinou. Z oboch vrcholov je nádherný výhľad na takmer celý hlavný malofatranský hrebeň (Krivánska časť) a tiež na najznámejšie kopce Kysúc alebo aj na Babiu horu. Z Kraviarskeho sa dá ďalej pokračovať stúpaním do sedla Bublen, ktoré je už súčasťou hlavného hrebeňa a otvára nové možnosti na predĺženie túry.

Článok z túry: Spoznávame vedľajšie hrebene Malej Fatry – Baraniarky a Kraviarske

Inverzia na Baraniarkach

2. miesto – Veľký Choč, Chočské vrchy (23. október)

Veľký Choč ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku a má všetky predpoklady dostať sa na 1.miesto. Tento rok však v čase našej túry počasie nevyšlo úplne na výbornú a preto sa pred neho dostala ešte jedna iná turistika. Návštevu Veľkého Choča však rozhodne odporúčam, navyše v prípade šťastia na inverziu sa jedná o jedinečný zážitok, ktorému nemôže konkurovať veľa iných kopcov.

Článok z túry: Veľký Choč – najkrajší výhľad na Slovensku?

Liptov ako na dlani

1. miesto – Poludnica, Nízke Tatry (24. apríl)

Mojim osobným víťazom roku 2021 je Poludnica, kopec ležiaci nad Liptovským Mikulášom vo vedľajšom hrebeni Nízkych Tatier. Jeho vyhliadkový bod Predná Poludnica ponúka nádherný pohľad na Západné Tatry, Chočské vrchy, obe Fatry a tiež na západnú časť Vysokých Tatier. Z vrchola sa naopak otvorí výhľad na takmer celý hlavný nízkotatranský hrebeň od Kráľovej hole až po najvyššie končiare s Ďumbierom alebo Chopkom, a tiež sa tu nachádza skalný výbežok s Kriváňom v pozadí (známe miesto najmä z instagramu).

Článok z túry: Poludnica – jeden z najkrajších výhľadov

Pohľad na Nízke Tatry

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *