Túra na Babky z Bobroveckej vápenice

Vrcholovka s Baníkovom v pozadí

Našim cieľom je vrchol Babky (1.566 m n. m.), ktorý leží v Západných Tatrách, konkrétne v podcelku Sivý vrch. Tento kopec svojou výškou síce neohúri, ale vďaka tomu, že sa nachádza na okraji pohoria, ponúka nádherný výhľad na Liptov a Nízke Tatry.

Stúpame prudko, mierne a opäť prudko

Túru začíname na neplatenom parkovisku Bobrovecká vápenica (sledujeme modré turistické značenie). Prvý kilometer vedie po asfaltovej ceste cez lúku a neskôr pomedzi chaty. S koncom asfaltky prichádza lesný chodník s prudkým sklonom hneď od začiatku. Táto časť trasy je nezáživná a slúži najmä na rýchle získavanie výškových metrov. Jedinou zmenou je krátky prechod rúbaniskom, kde sa otvorí výhľad smerom na Nízke Tatry.

Bobrovecká vápenica
Prvý úsek túry
Výhľad z rúbaniska

Zlomovým bodom je až smerovník Rázcestie nad Kameňolomom, kde sa úzky lesný chodník napojí na širokú cestu s príjemným sklonom, po ktorej súčasne vedie aj značená cyklotrasa. Turistické a cyklistické značenie vedú spoločne až po smerovník Rázcestie pod Babkami (Upozornenie: V jednom mieste vedie turistická značka kratšou cestou ako cyklistická, ale najmä v smere výstupu to je zle značené. My sme si túto odbočku nevšimli a prešli sme sa po cyklotrase, čo je však iba pár minút navyše s príjemnejším sklonom chodníka). Od tohto bodu už sledujeme zelenú turistickú značku a chodník opäť začína byť strmší.

Po zhruba 20 minútach od rázcestia začínajú ubúdať stromy a naopak pribúda nádherný výhľad v kombinácií so silným vetrom. Mimo lesa je pomerne veľa snehu a navyše sa aj šmýka. Najvyšší čas použiť snehové návleky a protišmykové retiazky. Posledný úsek pod vrcholom je pravdepodobne najprudší na celej trase, avšak vpred nás poháňa nádherný výhľad a pekné slnečné počasie.

Záverečné stúpanie

Babky – Liptov ako na dlani

Babky (1.566 m n. m.) sú vrch v Západných Tatrách nad obcami Jalovec a Bobrovček neďaleko Liptovského Mikuláša. Ponúkajú dokonalý kruhový výhľad na:

Pár metrov pod vrcholom, v pozadí Pachoľa, Baníkov a vytŕča aj vrchol Baranca
Babky – vrchol
Pohľad z vrcholu na Liptovskú maru a v pozadí Nízke Tatry

Takáto scenéria je naozaj nádherná a dalo by sa ňou kochať aj hodiny, keby tak strašne nefučalo. Na vrchole sme sa teda prezliekli, najedli a pokochali výhľadom, potom sme už však pokračovali rezkým krokom naspäť k autu, pretože nám začala byť zima. Keby sme však mali chuť, mohli sme našu trasu zokruhovať a to tak, že by sme pokračovali po zelenej značke cez Babkovú priehybu až do sedla Predúvratie. Tu je odbočka, ktorá vedie po modrej značke traverzom Babiek naspäť k rázcestiu pod Babkami. Prípadne v lete je otvorený chodník až na známy Sivý vrch. My však využívame rovnakú trasu akou sme sem prišli až po rázcestie nad Kameňolom, kde tentokrát volíme dlhší, ale miernejší variant návratu k autu cez rázcestie na Tokarinách.

Zhrnutie túry na Babky

Túru by sme označili ako stredne náročnú. Jedná sa o pomerne krátky výstup, za približne 2 hodiny sme od auta stáli už na vrchole a kochali sa výhľadom, ktorý je naozaj nádherný. Trasa sa dá rozdeliť na 3 segmenty, prvý a tretí sú prudké a druhý je oddychový. Ak niekto nevládze môže už od parkoviska až po rázcestie pod Babkami kopírovať cyklotrasu, ktorá má pomerne mierny sklon.

Trasa je vhodná aj pre psy a tiež pre deti, ktoré už ale majú skúsenosti s turistikou. V zime určite odporúčame zbaliť do ruksaku protišmykové retiazky, snehové návleky, turistické paličky a vrchnú vrstvu oblečenia, ktorú neprefúka. A ak je vonku pekne, tak aj slnečné okuliare vedia veľmi pomôcť.

Vrcholovka

Parametre trasy – Babky

  • Štart: Bobrovecká vápenica – parkovisko
  • Hlavný bod: Babky (1.566 m n. m.)
  • Koniec: Bobrovecká vápenica – parkovisko
  • Trasa: Bobrovecká vápenica ->  Rázcestie nad kameňolomom -> Rázcestie pod Babkami -> Babky -> Rázcestie pod Babkami -> Rázcestie nad kameňolomom -> Rázcestie na Tokarinách -> Bobrovecká vápenica
  • Vzdialenosť: 9,1 km (Mapy.cz) / 11 km (Strava)
  • Stúpanie: 835 m (Mapy.cz) / 837 m (Strava) 
  • Klesanie: 835 m (Mapy.cz) / 837 m (Strava) 
  • Čas: 4 hodiny (Mapy.cz) / 3 hodiny a 20 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *