Zimná prechádzka na Chatu na Grúni

Chata na Grúni (970 m n. m.) leží v pohorí Malá Fatra pod Poludňovým grúňom. Môžeme ju považovať za najvyššie položenú horskú vo Vrátnej doline. Vedie k nej viacero turistických trás – zo Štefanovej, Starého dvora alebo Vrátnej. Chata je otvorená celoročne, v lete je obľúbeným cieľom pre rodiny s deťmi a v zime zase pre skialpinistov.

Chata na Grúni

Z Vrátnej na Chatu na Grúni

Rozhodli sme sa spríjemniť si jeden zo zimných dní. Ráno sme ešte mali iné povinnosti a tak na túru vyrážame až okolo 11tej z (neplateného) parkoviska vo Vrátnej. Trasa z Vrátnej ku chate je najjednoduchšia a najkratšia možnosť zároveň – podľa značky zaberie približne 45 minút. My sme si ju vybrali najmä kvôli nedostatku času.

Chodník vedie na striedačku cez lesy a bývalé lesy (rúbaniská s vysadenými novými stromami), stúpanie je celý čas len veľmi mierne. Najmä na rúbaniskách si dávame väčší pozor kam stúpame, lebo svah mimo chodníka je prudký a v prípade pošmyknutia by sme sa mohli po snehu šmýkať aj niekoľko desiatok metrov dole kopcom.

Parkovisko vo Vrátnej
Začiatok žltej značky
Koniec lesa pred chatou

Približne po 40 minútach prichádzame na lúku, na konci ktorej stojí náš dnešný cieľ Chata na Grúni. Pri chate sa okrem nás nachádza len minimum peších turistov, takmer všetci prišli po zjazdovke zo Starého dvora na skialpoch. Od chaty je možné si to vyšľapať až na Poludňový grúň a užiť si výbornú lyžovačku. My lyže nemáme, takže túru končíme na šošovicovej polievke v chate a následne sa rovnakou trasou vraciame späť ku autu.

Chata na konci lúky
Pohľad z lúky na skialpovú trasu (popod les)
Prameň, nad ním svahy vedúce až na Poludňový grúň
Chata na Grúni

Zhrnutie túry

Túra na chatu z Vrátnej je jednoduchá a krátka prechádzka vhodná pre rodiny s deťmi, starších ľudí alebo aj domácich miláčikov. Pri chate sa okrem stolov na občerstvenie nachádzajú aj preliezky pre deti, prípadne v zime stojí za zváženie zobrať so sebou lopáre. Podľa stôp na chodníku niektorí turisti používali aj protišmykové návleky – my sme ich mali so sebou v ruksaku, ale nepoužili sme ich.

Čo sa týka výhľadu, tak spoza chaty vykúka Veľký Rozsutec, my sme ho ale nevideli, pretože bol v hmle. Po ceste sme však pekne videli vedľajší hrebeň Malej Fatry s vrcholmi Baraniarky, Žitné a Kraviarske, kadiaľ sme absolvovali túru tento november.

Zľava – Kraviarske, Žitné a Baraniarky
Chata a „vykúkajúci“ Veľký Rozsutec (fotené na túre v roku 2019)

Parametre trasy – Chata na Grúni

  • Štart: Vrátna – parkovisko
  • Hlavný bod: Chata na Grúni (970 m n. m.)
  • Koniec: Vrátna – parkovisko
  • Trasa: Chata Vrátna (parkovisko) ->  Chata na Grúni -> Chata Vrátna (parkovisko) 
  • Vzdialenosť: 4,5 km (Mapy.cz) / 5,9 km (Strava)
  • Stúpanie: 235 m (Strava) / 271 m (Strava) 
  • Klesanie: 235 m (Strava) / 271 m (Strava) 
  • Čas: 1 hodina 45 minút (Mapy.cz) / 1 hodina a 46 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava 
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
Naša trasa na Strave – trackované na hodinky Garmin Fénix 5
Selfie s chatou

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Zimná prechádzka na Chatu na Grúni”