TOP 10 turistík na Slovensku v roku 2020

Oslavy roku 2020

Silvester 2019 a Nový rok 2020 sme spolu s partiou oslávili prvýkrát v zahraničí, konkrétne v Budapešti. Následne sme sa s Ivkou dostali na začiatku februára do Krakova a potom udrel na celú Európu koronavírus, takže sme sa museli preorientovať na spoznávanie Slovenska. Keďže mám veľmi rád hory, tak tento rok bol v znamení turistík. Rozhodol som sa preto vybrať mojich TOP 10 turistík, ktoré som absolvoval v roku 2020.

Upozornenie: Jedná sa o prudko subjektívny rebríček založený len na mojich osobných pocitoch a spomienkach. Preto dopredu upozorňujem, že GRO rebríčka tvoria túry v Tatrách a chýba napríklad pre mnohých obľúbená túra na Veľký Rozsutec (Ha ha, spoiler!).

10.miesto – Osnica (19.september)

Začíname nie veľmi známym, ale pekným kopcom v Malej Fatre. Osnica je v tieni svojich susedov Stohu a najmä Veľkého Rozsutca. Síce nepatrí medzi najvyššie vrcholy, ale jej hrebeň nie je zalesnený a preto poskytuje výborný výhľad najmä na dva vyššie spomínané velikány.

Z tejto túry nevznikol článok, ale iba FB príspevok – Túra na Osnicu

9.miesto – Ostrva a Batizovské pleso (10.október)

Presúvame sa do Vysokých Tatier, odkiaľ pochádza väčšina zástupcov v tomto rebríčku. Na deviate miesto som sa rozhodol zaradiť túto túru najmä kvôli serpentínam od Popradského plesa do sedla Ostrvy, ktoré poskytujú nádherné výhľady na hrebeň bášt a tiež napríklad na Vysokú – jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku.

Článok o tejto túre – Jeseň v Tatrách – Ostrva a Batizovské pleso

8.miesto – Šútovský vodopád a Chata pod Chlebom (22.november)

Ôsme miesto sa zavedie naspäť do Malej Fatry. Konkrétne k jej najvyššiemu vodopádu a najvyššie položenej chate. Do môjho rebríčka sa táto túra dostala kvôli peknému prostrediu, v ktorom je chata postavená. Nad ňou sa týči vrchol Chleb a obďaleč je dobre viditeľný aj najvyšší vrchol celého pohoria – Veľký Kriváň.

Článok o tejto túre – Okolo Šútovského vodopádu na chatu pod Chlebom

7.miesto – Chata pri Zelenom plese a Veľké Biele pleso (27.december)

O tejto chate sa hovorí, ako o najkrajšej v Tatrách. Mňa však viac oslovilo okolie Veľkého Bieleho plesa, vďaka ktorému sa jedna z mojich posledných túr v roku 2020 dostala na 7.miesto.

Článok o tejto túre – Chata pri Zelenom plese – najkrajšia chata v Tatrách?

6.miesto – Priečne sedlo (13.august)

Najťažšia značená trasa vo Vysokých Tatrách? Pravdepodobne áno, ale nejedná sa o nič nezdolateľné. Určite odporúčam túto túru, okrem zdolania Priečneho sedla, táto trasa ponúka aj veľmi pekné scenérie.

Článok o tejto túre – Priečne sedlo – z Térynky na Zbojníčku

5.miesto – Chopok, Ďumbier, Dereše (8.november)

Na piatom mieste sa nachádza moja jediná túra v Nízkych Tatrách. Celý úsek hrebeňom od Ďumbiera až po Dereše ponúka úžasné výhľady na sever aj na juh. Jedinou nevýhodou je, že vďaka lanovke tu je zvýšený pohyb turistov.

Článok o tejto túre – Novembrové Nízke Tatry – Chopok, Ďumbier, Dereše

4.miesto – Hrebeňovka Roháčov (30.august)

Z Nízkych Tatier sa presúvame do Západných Tatier, kde som absolvoval hrebeňovku ich najkrajšou časťou – Roháčmi. Nádherné vrcholy, ktoré obklopujú Roháčsku dolinu so známymi Roháčskymi plesami. Jedná sa o dlhú a náročnejšiu túru, ale rozhodne odporúčam.

Článok o tejto túre – Roháče – najkrajšia hrebeňovka na Slovensku?

3.miesto – Slavkovský štít (15.september)

Pred túrou na Slavkovský štít som počul mnoho negatívnych názorov, mne však tento kopec učaroval. Chodník je síce pomerne strmý, ale pri pravidelnom tempe pohodlne zdolateľný. Počas takmer celého výstup sa striedajú nádherné výhľady. Vidno všetky najvyššie vrcholy Tatier – Lomnický, Pyšný, Ľadový a samozrejme aj Gerlachovský štít.

Článok o tejto túre – Slavkovský štít – ukončenie leta v Tatrách

2.miesto – Nočný Kriváň (26.júl)

Keby som sa mal rozhodnúť, ktorá túra je krajšia. Či tá na Slavkovský štít alebo na Kriváň, jednoznačne si vyberám Slavkač. My sme si však tento rok túru na Kriváň okorenili tým, že sme tu išli v noci na východ slnka, čo bol úžasný zážitok, ktorý vyšvihol túto túru až na 2.miesto v mojom rebríčku.

Článok o tejto túre – Nočný výstup na Kriváň

1.miesto – Babia hora (15.november)

Moje najobľúbenejšie pohorie na Slovensku sú už dlho Vysoké Tatry, avšak tento rok je moje číslo 1 z iného pohoria. Mojím osobným víťazom je Babia hora, ktorá ponúka jedinečný, nádherný výhľad na celé Vysoké Tatry zo severnej strany. Nie som si 100% istý, ale myslím, že iný kopec s podobným výhľadom neexistuje. Po tom ako som absolvoval túto túru, prvé čo mi bežalo po rozume bolo, že sa sem musím vrátiť.

Článok o tejto túre – Babia hora – perla Oravy + Bonus!

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “TOP 10 turistík na Slovensku v roku 2020”