Chata pod Soliskom a Predné Solisko

V tomto článku sa vydáme na najzápadnejšiu horskú chatu vo Vysokých Tatrách – chatu pod Soliskom a na vrchol, ktorý sa nachádza priamo nad ňou – Predné Solisko.

Trasu začíname rovnako ako pri túre na Kôprovský štít, teda z TEŽ Štrbské pleso, pokračujeme smerom k rázcestiu pred hotelom Helios, odkiaľ sa vydávame žltou značkou, ktorá robí okruh okolo hrebeňa Solísk – Mlynickou a Furkotskou dolinou, prechod medzi nimi zabezpečuje sedlo Bystrá lávka.

My sa však na tejto ceste dlho nezdržíme, po tom ako obídeme skokanské mostíky, točíme prudko vpravo a začíname stúpať hore zjazdovkou. Hneď takto na začiatku nás čaká najprudší úsek celej túry, našťastie je pomerne krátky. Na vrchu tejto zjazdovky zatáčame doprava a pripájame sa na modrú turistickú značku, ktorá nás bude sprevádzať až po Chatu pod Soliskom. Po tom ako sme sa pripojili na chodník je najprv mierny, neskôr začne stúpať. Celá naša púť po modrej značke trvá necelú hodinku a už vidíme chatu a víta nás aj silný vietor. Ponáhľame sa dnu do chaty orazítkovať knižku a potom sadnúť na terasu a vychutnať si menšie občerstvenie.

Chata pod Soliskom (1 840 m n. m.), ktorá bola založená v roku 1944, je najmladšou vysokohorskou chatou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa pri hornej stanici lanovky zo Štrbského plesa.

Spokojní môžeme pokračovať ďalej na vrchol. Chodník má červené značenie a je o niečo prudší ako záver po modrej značke pred chatou. Zo začiatku stúpame pomedzi krovie, neskôr už ostávajú len kamene. Od chaty na vrchol nám to trvalo 45 minút pohodovým tempom aj so zastávkami na fotenie výhľadov.

Na vrchole sa nachádza veľký drevený kríž a keďže Predné Solisko je prvý vrchol v hrebeni Solísk, ponúka výborný výhľad na Štrbské pleso a Podtatranskú kotlinu. Za pekného počasia je v diaľke vidno aj Nízke Tatry, v čase našej návštevy však bolo veľa oblakov, takže sme vysielač na Kráľovej holi nevideli.

Osobne som z voľne dostupných vrcholov vo Vysokých Tatrách okrem Predného Soliska navštívil ešte Kriváň, Rysy, Východnú Vysokú a Kôprovský štít. Spomedzi týchto vrcholov je Predné Solisko určite najľahšia voľba, ktorá sa dá zjednodušiť ešte viac, pretože zo Štrbského plesa ku Chate pod Soliskom premáva aj lanovka, ktorá sa dá využiť aj obojsmerne. Takže tento vrchol odporúčam ako výbornú trasu pre turistov začiatočníkov alebo pre niekoho, kto má chuť navštíviť Tatry, ale nechce tam stráviť úplne celý deň.

Predné Solisko (2 117 m.n.m.) je jeden z najnižších a najľahšie dostupných vrchov vo Vysokých Tatrách. Poskytuje pekný výhľad, aj keď ide o vrchol na južnom okraji horstva.

  • Štart: TEŽ Štrbské pleso
  • Cieľ: Predné Solisko
  • Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Hotel FIS -> horná stanica lanovky Mostíky -> Chata Pod Soliskom -> Predné Solisko
  • Vzdialenosť: 4,8km
  • Prevýšenie: 770 m
  • Čas: 2 hodiny 30 minút
  • Odporúčaná trasa na Predné Solisko
Modrá prerušovaná čiara ukazuje trasu odporúčanú stránkou mapy.cz, hnedá farba znázorňuje našu cestu okolo skokanských mostíkov.

Trasu dole sme zvolili rovnakú, akou sme išli smerom hore. Prudšie úseky dajú zabrať kolenám, preto sme išli radšej pomalšie a bez zranení.

About Post Author