Rím – Dni 0 a 1

Nedávno som pozeral video na YouTube s názvom TOP 25 miest v Európe a Rím sa umiestnil na 1.mieste. S Ivkou sme sa rozhodli preveriť, či je toto umiestnenie zaslúžené a ty si môžeš pomocou tohto blogu urobiť svoj názor o Ríme tiež.

Pred letnou dovolenkou na Zakynthose (24.6.-1.7.) sme sa s Ivkou dohodli, že dáme oddych pri mori a zvyšok leta budeme doma na Slovensku. To by sme však nemohli žiť v dobe Instagramu, kde všetci naši známi a kamaráti pridávali fotky zo zahraničia. Zvládali sme sa na to dívať niečo vyše mesiaca.

V kalendári je 7.augusta a my kupujeme spiatočné letenky do Ríma (25€/osoba) na september, o týždeň už máme zabookované aj ubytko. Hneď sa cítime lepšie, že aj my počas tohto leta ešte nakukneme do zahraničia. Rím je pre nás ideálna voľba. Podľa asi všetkých stránok sa jedná o veľmi pekné mesto a navyše ani jeden z nás tam ešte nikdy nebol. Už len vydržať mesiac a môžme letieť!

Deň 0 – 16.9.2019

Lusknutím prstov sa posúvame v kalendári. Dnes je 16.9. pol 5 poobede a práve sme pristáli na letisku vo Fiumicino. Berieme prvý vlak smer Rím, vystupujeme na stanici Fidene. Náš hotel je odtiaľto takmer vidno, vzdušnou čiarou je od nás približne 250 metrov. Zadávame preto trasu do Google Maps, že kadiaľ je najlepšie a tu ma doslova skoro vystrelo – mapy píšu, že pešo to bude trvať niečo málo cez 3 hodiny. Vždy pozerám trasu dopredu, ale tu som sa na to vykašľal, veď predsa je to len na skok, maximálne 10 minút. Toto bola moja veľká chyba, za ktorú teraz pykáme obaja. Zadávam trasu do iných navigácií, že možno nás niečo zachráni. A darí sa mapy.cz tvrdia, že by sa to dalo skrátiť na približne hodinu, vravím si super aspoň sme práve ušetrili 2 hodiny. V mapách akosi zabudli spomenúť, že táto trasa vedie po krajnici vedľa 4-prúdovej cesty. Nasledujúca hodina bola pre nás nedobrovoľným adrenalínovým zážitkom. Našťastie sme to bez ujmy na zdraví zvládli a dokonca to asi naozaj ani nebolo v rozpore s talianskymi zákonmi, pretože nás cestou obišli policajti bez povšimnutia.

V hoteli nám hneď recepčný dal papier s informáciami aké spoje sú najlepšie z centra mesta sem a naopak, len škoda, že nám to neposlal cez internet dopredu 😀
Nevadí, konečne sme na izbe a môžeme si dnes zaslúžene oddýchnuť.

Deň 1 – 17.9.2019

Ráno vstávame, dávame si rýchle raňajky a ideme sa na recepciu opýtať, či náhodou nemajú lístky na autobus na predaj. Síce bola odpoveď negatívna, ale recepčný nám povedal, že neďaleko od hotela je trafika, kde ich budú mať. O 5 minút si už vykračujeme s lístkami na zastávku. Mimochodom ten pán predavač v trafike je riadny macher, cigaretka len tak v ruke, nikde žiadny popolník, iba všade na okolo samé noviny. Kto čítal blog o Zakynthose, tak bude mať pocit, že sa práve opakujem. Cestovné poriadky sú tu len na okrásu, autobus pôjde, ale nikto nevie kedy. Dnes sme čakali niečo okolo 30 minút a po 2 minútach už stojíme v kolóne, lebo prerábajú cestu. Celkovo nám to z hotela do mesta trvalo skoro hodinu a pol. Ale konečne sme tu!

Nastupujeme na metro a vystupujeme na Colosseo. Správne! Nachádzame sa pri koloseu, pretože máme voucher kúpený cez internet na presný čas 15:15, ale ten je potreba ešte na mieste vymeniť za lístky (viac čítaj TU), tak sa na informáciach pýtam, že kedy to máme zmeniť. Odpoveď, že stačí prísť okolo 15:10 a potom to zmeniť.  

Teraz je približne 10 hodín, takže ideme vandrovať po Ríme. Prvý cieľ? Altar of the Fatherland – národná pamiatka postavená na počesť Viktora Emmanuela II a Piazza Venezia – námestie považované za centrum Ríma. Troška sme poblúdili, lebo sme išli „skratkou“, ale aj tak sme čochvíľa pri pamätníku a pomaly kráčame po schodoch. Schody a teplo, opäť schody a teplo a konečne socha koňa, to znamená len 2 veci. Za prvé treba spraviť fotku a za druhé pri soche bude tieň. Smerom od sochy je pekný výhľad na námestie pod nami – Piazza Venezia a tak robíme zopár pekných záberov. Pozerám do mapy, čo z našich cieľov sa nachádza v našej blízkosti, voľba padla na Tiber Island. Šup šup dole po schodoch a už smer ostrov. Tak nie, používame hneď vedľajšie schody a kráčame na Kapitol. Jedná sa o najvyšší a aj najznámejší pahorok zo všetkých siedmich, na ktorých bol postavený Rím. Po ceste obchádzame Marcello Theater – staroveké divadlo pod šírym nebom. Objavuje sa pred nami most, ktorý vedie na ostrov. Prešli sme sa naprieč ostrovom, čo nám trvalo asi 2 minúty. Po ceste ma zaujal stánok, kde predávali nakrájané ovocie, tak utekám sa rýchlo opýtať, či majú aj červený melón. Majú len žltý melón a na ten práve teraz nemám chuť, takže pokračujeme inam.

Čo ďalej? Voľba je jasná Mouth of Truth – Ústa pravdy. Tu strávime určite nejaký čas, funguje to tu tak, že musíš vystáť radu a potom nabehneš k danej soche, nahodíš pózu a ujo fotograf ti urobí rýchlo 5 záberov a pokračuješ ďalej. Odtiaľto sa dá pokračovať len cez kostol, pri vstupe je popis aký outfit je povolený, dodržiavame to ako jedny z mála. Teda najmä Ivka, pre chlapov tam veľa pravidiel nie je 😀 Pokračujeme v našej spoznávačke smerom na druhý pahorok Aventino. Zastavujeme konkrétne v parku Giardino degli Aranci, odkiaľ je veľmi pekný výhľad na Rím a Vatikán. Pre mňa osobne jedno z najkrajších miest v Ríme, osobne by som ho zaradil aj do top 3. Sedíme v parku na múriku, počúvame miestneho muzikanta, ktorý hrá fakt príjemne a popritom pozerám, kde ideme dnes potešiť naše jazyky. 

Dnes vyhrávajú cestoviny, vyberáme Trattoria Da Enzo al 29 a už sa tešíme na dobrý obed. Ja som si dal spaghetti carbonara a Ivka amatriciana s krátkymi cestovinami. Každý sám za seba tvrdíme, že cestoviny boli fakt úžasné. Dnešný deň budeme určite hodnotiť pozitívne, to vieme už teraz. Do nášho vstupu do kolosea nám stále ostáva dosť času a preto volíme ešte iný cieľ – Pyramid of Caius Cestius. Túto pyramídu by naša pani učiteľka Umenia a kultúry z čias strednej školy pomenovala jednoducho: „Je to gýč“.

Trattoria Da Enzo al 29

Už je najvyšší čas ísť smer koloseum. Prichádzame približne o tretej a o 5 minút sme na naše počudovanie dnu v koloseu. Vonku sme obchádzali minimálne 3-hodinový rad ľudí, ktorý si kupujú lístky na mieste. Presný popis ako kúpiť lístky nájdeš v zhrnutí výletu. Na koloseu sa nachádza lešenie, ktoré funguje tak, že ho postavia, opravia daný úsek a posunú lešenie ďalej. Je tu pomerne veľa ľudí, iba oproti lešeniu nikoho niet, asi nikto nechce selfie s takýmto druhom pozadia. Prechádzame sa dookola, fotíme všetko, čo sa dá a keď je náhodou okolo nás menej ľudí, tak cvakneme aj zopár selfie, nech nám kamaráti veria, že sme tu naozaj boli. Celá prehliadka nám trvá približne hodinku, takže tesne po 16tej hodine sa už nachádzame opäť pred koloseom a dúmame kam ďalej. Voľba padla na Palatino hill + Forum Romanum, ktoré sú spolu v jednom areále, kde sa síce platí vstupné, ale ku lístku do kolosea máme tento vstup zadarmo. Najprv šlapeme na Palatino, odkiaľ sa otvára pekný výhľad na jednej strane na Forum Romanum, na druhej strane na Koloseum. Ivka našla lavičku, kde si sadá a oznamuje, že na dnes by aj stačilo. V Ríme mali byť predsa všetky pamiatky pri sebe a my už máme za sebou viac ako 20 000 krokov. Po chvíľke sa ale nechala prehovoriť, že ešte zbehneme dolu ku Forum Romanun a následne takou „menšou“ obchádzkou pôjdeme na hotel. Forum a jeho okolie sa mi dosť páčili, moc ma síce neoslovujú ruiny, ale tu to bolo všetko tak pekne usporiadané, že to malo čosi do seba.  

Prvé zaujímavé miesto, ktoré sa nachádza na našej obchádzke je Piazza Navona – najväčšie námestie v Ríme. Nachádzajú sa tu tri fontány, po obvode námestia môžeš nájsť reštaurácie a príjemnú atmosféru dotvárajú miestni hudobní umelci. Asi 200 metrov smerom na západ sa nachádza ďalšia známa pamiatka Panteón. Jedná sa pôvodne o antickú stavbu a patrí medzi najzachovalejšie pamiatky Ríma. Jeho okoliu dominuje mramorová fontána, v ktorej strede sa týči egyptský obelisk. Po ceste na stanicu metra nás čaká ešte jedna zastávka – Fontána di Trevi, najznámejšia fontána v Ríme. Ak sme doteraz mali pocit, že niekde je naozaj veľa ľudí, tak naozajstná tlačenica začína až teraz. Celý obvod fontány je zaplnený ľuďmi, ktorí si robia selfie alebo natáčajú video ako hádžu mincu do fontány. Na internete som našiel, že v roku 2016 turisti nahádzali do fontány mince v hodnote 1,4 milióna eur a táto suma sa každým rokom zvyšuje. Nie sme horší ako ostatní a aj nám sa podarilo nájsť miesto pri fontáne na obetovanie 5-centovky na hod do fontány. Ivka chcela pôvodne hádzať 1€ mincu, ale vo vnútri boli prevažne 1,2,5-centovky, tak sme nakoniec pošetrili aj my. Pomaly sa predierame medzi ľuďmi preč od fontány a smerujeme na metro, potom na autobus a už sme v našom hoteli. Unavení z celého dňa si dávame rýchlu sprchu a šup spať.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Rím – Dni 0 a 1”