Štrbské pleso (patrí pod obec Štrba) je centrum turizmu v Tatrách. Leží pri brehoch rovnomenného plesa v nadmorskej výške 1.346 m n. m., čo z neho robí najvyššie položenú tatranskú osadu. Zo Štrbského plesa je možné absolvovať veľké množstvo túr s rôznou obtiažnosťou a my si teraz priblížime 10 z nich. Túry sme zoradili od časovo najkratšej po najdlhšiu podľa mapového portálu Mapy.cz.
Vodopád Skok
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Vodopád Skok -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 10,1km
- Časová náročnosť: 3h 25m
- Prevýšenie: 409m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Vodopád Skok je 30 metrov vysoký ikonický vodopád neďaleko Štrbského plesa v ústí Mlynickej doliny. Voda padá zo skalného prahu vo výške takmer 1.800 metrov nad morom.
Ku vodopádu vedie zo Štrbského plesa žltá turistická značka, trasu sem zvládne aj rekreačný turista, menšie dieťa alebo pes. Túru ku vodopádu Skok sme už tento rok absolvovali a viac sa o nej dočítaš v našom článku Vodopád Skok a Pleso na Skokom.
Jamské pleso
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Jamské pleso -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 11km
- Časová náročnosť: 3h 36m
- Prevýšenie: 304m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Jamské pleso je horské jazero ležiace uprostred lesa v ústí Važeckej doliny neďaleko masívu Kriváňa. Má rozlohu 0,67 hektára a maximálnu hĺbku 4,2 metra, čo ho radi medzi pomerne plytké plesá. Na jeho brehoch v minulosti stála súkromná chata Gustava Nedobrého, ktorá však v roku 1943 vyhorela.
Ku Jamskému plesu vedie červená turistická značka od Štrbského plesa. Trasa je veľmi jednoduchá, vedie po širokom mierne zvlnenom chodníku.
Chata pod Soliskom a Predné Solisko
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Chata pod Soliskom -> Predné Solisko -> Chata pod Soliskom -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 9,3km
- Časová náročnosť: 3h 54m
- Prevýšenie: 746m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Chata pod Soliskom leží vo výške 1.840 m n. m. neďaleko hornej stanice lanovky zo Štrbského plesa. Jedná sa o najmladšiu chatu vo Vysokých Tatrách. Podobne ako väčšina ostatných chát ponúka možnosť ubytovania a je otvorená celoročne.
Predné Solisko (2.117 m. n. m.) je turisticky najľahšie dostupný tatranský vrchol. Napriek svojej relatívne nízkej výške poskytuje nádherný výhľad predovšetkým na Štrbské pleso, Podtatranské kotlinu a Nízke Tatry. Na jeho vrchole sa vypína dominantný kríž.
Ku chate vedie zo Štrbského plesa modrá turistická značka alebo samozrejme vyššie spomínaná lanovka. Od chaty až po vrchol Predného Soliska je potrebné sledovať červené turistické značenie. My sme naposledy navštívili chatu spolu s vrcholom v roku 2019 a našu túru sme podrobnejšie popísali v článku Chata pod Soliskom a Predné Solisko.
Popradské pleso a Symbolický cintorín
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Popradské pleso -> Symbolický cintorín -> Odbočka zimnej cesty na Štrbské pleso -> Trigan -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 11,6km
- Časová náročnosť: 3h 58m
- Prevýšenie: 449m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Popradské pleso (v minulosti nazývané aj Rybie pleso) leží v nadmorskej výške 1.494 m n. m. v Mengusovskej doline a je druhé najnavštevovanejšie pleso na Slovensku (po Štrbskom plese). Má rozlohu 6,88 hektára a hĺbku 17 metrov. Na jeho brehoch sa nachádzajú hneď 2 chaty – Horský Hotel Popradské pleso a Majláthova chata. Horský hotel Popradské pleso je druhý najvyššie položený horský hotel vo Vysokých Tatrách a zároveň je najnavštevovanejšou horskou chatou/hotelom v slovenskej časti Vysokých tatier.
Symbolický cintorín sa nachádza neďaleko Popradského plesa. Leží priamo pod svahmi Ostrvy, preto sa zvykne nazývať aj Tatranský symbolický cintorín pod Ostrvou. Nájdeme na ňom množstvo tabúľ na pamiatku zosnulým turistom vo Vysokých Tatrách ale aj iných častiach sveta.
Ku Popradskému plesu vedie turistický chodník zo Štrbského plesa (červená značka) alebo asfaltová cesta od vlakovej zastávky a parkoviska Popradské pleso (modrá značka). Vstup na symbolický cintorín je možný po žltej značke od Popradského plesa alebo priamo odbočka z asfaltovej cesty, ktorá vedie ku Popradskému plesu od vlakovej zastávky.
Okolo Popradského plesa vedie množstvo výstupových trás (Ostrva, Kôprovský štít, Rysy) a preto sme tu boli už nespočetné množstvo krát a na našom blogu je aj článok z klasickej prechádzky zo Štrbského na Popradské pleso.
Bystrá lávka a Chata pod Soliskom
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Vodopád Skok -> Bystrá lávka -> Škutnastá poľana -> Chata pod Soliskom -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 15,3km
- Časová náročnosť: 6h 06m
- Prevýšenie: 994m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Vodopád Skok je 30 metrov vysoký ikonický vodopád neďaleko Štrbského plesa v ústí Mlynickej doliny. Voda padá zo skalného prahu vo výške takmer 1.800 metrov nad morom.
Bystrá lávka (2.300 m n. m.) je sedlo v hrebeni Solísk, ktorý oddeľuje Mlynickú a Furkotskú dolinu. Prechod cez sedlo je na niekoľkých miestach zabezpečený reťazami.
Nižné a Vyšné Wahlenbergovo pleso (2.053 a 2.145 m n. m.) sú plesá ležiace v najvyšších miestach Furkotskej doliny. Dostali meno po švédskom botanikovi a lekárovi Göranovi Wahlenbergovi, ktorý v roku 1813 prebádal vegetáciu Vysokých Tatier.
Chata pod Soliskom leží vo výške 1.840 m n. m. neďaleko hornej stanice lanovky zo Štrbského plesa. Jedná sa o najmladšiu chatu vo Vysokých Tatrách. Podobne ako väčšina ostatných chát ponúka možnosť ubytovania a je otvorená celoročne.
Trasa začína pri Štrbskom plese a vedie po žltej značke okolo vodopádu Skok, kde sa nachádzajú aj 3 reťaze. Ďalej okolo Kozích a Capieho plesa až do samotného sedla Bystrá lávka, kde opäť pomáha pri prechode niekoľko reťazí. Po prechode Bystrej lávky chodník vedie popri Vyšnom a Nižnom Wahlenbergovom plese až ku smerovníku Škutnastá poľana. V tomto bode sú 2 možnosti ako ukončiť túru:
- pokračovať ďalej po žltej značke dole dolinou až k rázcestiu pod Furkotskou dolinou, kde sa dá napojiť na Tatranskú magistrálu (červená značka), ktorá vedie naspäť k Štrbskému plesu
- odbočiť na modrú značku smer Chata pod Soliskom a od chaty stále po modrej značke dole zjazdovkami až k Štrbskému plesu
Sedlo pod Ostrvou a Batizovské pleso
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Popradské pleso -> Sedlo pod Ostrvou -> Batizovské pleso -> Vyšné Hágy
- Vzdialenosť: 17,1km
- Časová náročnosť: 6h 43m
- Prevýšenie: 957m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Sedlo pod Ostrvou je tatranské sedlo v nadmorskej výške 1.966 m n. m., ktoré oddeľuje vrchy Ostrva a Tupá. Zo sedla je nádherný výhľad predovšetkým na Popradské pleso. Pár minút od sedla leží aj nevýrazný vrchol Ostrvy.
Batizovské pleso je jediné väčšie pleso v Batizovskej doline. Leží v nadmorskej výške 1.884 m n. m. pod úpätím Gerlachovského štítu. Pleso vzniklo po skončení doby ľadovej, vyteká z neho Batizovský potok, ktorý vytvára kaskádové Batizovské vodopády.
Zo Štrbského plesa vedie trasa do Sedla pod Ostrvou okolo Popradského plesa a následne po ikonických serpentínach (červená značka). Chodník zo sedla pokračuje zvlneným terénom po svahoch masívu Končistej až k Batizovskému plesu.
Od Batizovského plesa sú 3 možnosti návratu na Štrbské pleso:
- návrat rovnako trasou ako je výstupová trasa
- po žltej značke do Vyšných Hágov na vlak
- po červenej značke ku Sliezskemu domu a následne na vlak do Tatranskej Polianky alebo Starého Smokovca
Nám sa podarilo sedlo pod Ostrvou a Batizovské pleso navštíviť minulý rok. Našu túru sme zhrnuli v článku Jeseň v Tatrách – Ostrva a Batizovské pleso.
Veľké Hincovo pleso a Kôprovský štít
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Rázcestie nad Popradským plesom -> Veľké Hincovo pleso -> Vyšné Kôprovské sedlo -> Kôprovský štít -> Vyšné Kôprovské sedlo -> Odbočka zimnej cesty na Štrbské pleso -> Trigan -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 19,7km
- Časová náročnosť: 7h 47m
- Prevýšenie: 1.159m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Veľké Hincovo pleso je najväčšie a najhlbšie pleso v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Má rozlohu viac ako 20 hektárov a maximálnu hĺbku 53,7 metra. Leží v Hincovej kotline v nadmorskej výške 1.946 metrov, viac ako 270 dní v roku je jeho hladina zamrznutá.
Kôprovský štít (2.367 m n. m.) je výrazný štít týčiaci sa nad Veľkým Hincovym plesom. Jeho vrchol ponúka nádherný kruhový výhľad na veľkú časť Vysokých Tatier.
Trasu začíname po červenej turistickej značke smer Popradské pleso, pri smerovníku Rázcestie nad Popradským plesom meníme červené značenie za modré, ktoré nás dovedie až ku Veľkému Hincovmu plesu a následne až do Vyšného Kôprovského sedla. Zo sedla je záverečný úsek až na samotný Kôprovský štít opäť po červenej značke.
Článok z našej túry – Okolo Hincovych plies na Kôprovský štít
Kriváň
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Jamské pleso -> Kriváň -> Jamské pleso -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 19,7km
- Časová náročnosť: 8h 22m
- Prevýšenie: 1.298m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Kriváň (2.494 m n. m.) je prvý výrazný vrchol Vysokých Tatier v smere zo západu. Vďaka svojmu „zahnutému“ vrchu sa stal symbolom Slovenska a panuje o ňom množstvo legiend. V minulosti bol považovaný za najvyšší vrchol Tatier – najmä medzi obyvateľmi Liptova.
Pri výstupe na Kriváň od Štrbského plesa je potrebné začať po Tatranskej magistrále (červená značka) až po smerovník Jamské pleso, odkiaľ ukazuje smer modrá značka. Obľúbenejší variant výstupu na Kriváň je však z miesta nazývaného Tri Studničky po zelenej. My sme na Kriváni stáli už niekoľkokrát a na našom blogu nájdeš článok z Nočného výstupu na Kriváň.
Chata pod Rysmi a Rysy
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Rázcestie nad Popradským plesom -> Rázcestie pri Žabom potoku -> Chata pod Rysmi -> Rysy -> Rázcestie pri Žabom potoku -> Odbočka zimnej cesty na Štrbské pleso -> Trigan -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 20,7km
- Časová náročnosť: 8h 40m
- Prevýšenie: 1.331m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.) je najvyššie položená horská chata vo Vysokých Tatrách a aj na Slovensku. Je otvorená iba počas letnej sezóny (od 15. júna do 31. októbra). Nachádza sa na južnom úbočí vrchu Rysy pod sedlom Váha. V minulosti bola viackrát poškodená alebo zničená lavínami.
Rysy (2.503 m n. m.) sú najvyšší turisticky voľne dostupný vrchol na Slovensku a zároveň absolútne najvyšší vrchol Poľska. Ponúkajú nádherný kruhový výhľad a patria medzi najnavštevovanejšie štíty Tatier.
Prvá časť trasy je totožná s výstupom na Kôprovský štít. Vedie po červenej značke od Štrbského plesa ku smerovníku Rázcestie nad Popradským pleso. Odkiaľ pokračuje po modrej až ku rázcestiu pri Žabom potoku – v tomto bode sa oddeľuje od trasy na Kôprovský štít a pokračuje po červenej značke okolo Žabých plies, Chaty pod Rysmi až na samotný vrchol Rysov.
Nižné Temnosmrečinské pleso a Kmeťov vodopád
- Trasa: TEŽ Štrbské pleso -> Rázcestie nad Popradským plesom -> Veľké Hincovo pleso -> Vyšné Kôprovské sedlo -> Hlinská dolina, ústie -> Rázcestie pod Temnými smrečinami -> Nižné Temnosmrečinské pleso -> Rázcestie pod Temnými smrečinami -> Hlinská dolina, ústie -> Kmeťov vodopád -> Tri Studničky -> TEŽ Štrbské pleso
- Vzdialenosť: 36,7km
- Časová náročnosť: 13h 22m
- Prevýšenie: 1.702m
- Mapa trasy podľa Mapy.cz
Nižné Temnosmrečinské pleso je pleso na druhej terase Temnosmrečinskej doliny. Má rozlohu 12,10 ha, hĺbku 37,8 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 674 m n. m. Je to tretie najväčšie a najhlbšie pleso na Slovensku.
Kmeťov vodopád leží vo Vysokých Tatrách na svahoch masívu Kriváňa. Vytvára ho Necferský potok a s výškou približne 80 metrov je najvyšším vodopádom na Slovensku.
Zo Štrbského plesa kopírujeme trasu na Kôprovský štít. Najprv smerujeme po červenej , ktorú pri rázcestí nad Popradským plesom meníme za modrú značku. Prechádzame okolo Veľkého Hincovho plesa a prichádzame do Vyšného Kôprovského sedla. V tomto mieste je odbočka na Kôprovský štít, my však pokračujeme po modrej značke dole Hlinskou dolinou. V ústí odbočíme smer Nižné Temnosmrečinské pleso, od ktorého sa následne vraciame po modrej značke ale cez Kôprovú dolinu, v ktorej sa nachádza aj Kmeťov vodopád. Neďaleko ústia Kôprovej doliny pri smerovníku Tri Studničky sa napájame na červenú značku, ktorá vedie až ku Štrbskému plesu.
Zhrnutie – Štrbské pleso ako východiskový bod túry
Ak si sa dočítal poctivo až sem, tak už určite vieš, že naše najznámejšie a zároveň druhé najväčšie pleso je výborným východiskovým bodom na túry. Na svoje si príde každá kategória, mladší aj starší, zdatní turisti ale aj začiatočníci. Každú túru v článku (okrem poslednej) sme aj naozaj absolvovali a všetky z nich môžeme len a len odporúčať. Pokiaľ sa na našom blogu nachádza článok z danej túry, tak sme ho vždy v texte spomenuli a označili. Tak neváhaj vyber si svoju túru a vyraz do hôr!
Pozn. Väčšina fotografií je našich a niektoré nám požičali Miloš Maxian a Juraj Janik, ktorým za poskytnutie foto ďakujeme.