Cyklookruh cez Mikulov, Valtice a Lednice

Mikulov, Valtice a Lednice na južnej Morave sú známe predovšetkým pre výrobu vína a peknú architektúru. My sme sa rozhodli absolvovať cyklistický okruh cez túto oblasť. Auto nechávame na centrálnom parkovisku v Ledniciach a rovno vyrážame na bicykloch na približne 50 kilometrov dlhú trasu malebnou krajinou. Na začiatok len zmienime 2 veci: Parkovanie na celý deň stojí necelé 4 eurá a Lednice samozrejme navštívime, ale až na záver dňa.

Začíname z Ledníc do Mikulova

Prvý úsek nášho výletu meria približne 18 kilometrov a dovedie nás až do centra mesta Mikulov. Po prekľučkovaní uličiek Ledníc sa s výnimkou asi 50-metrového úseku úplne vyhýbame hlavným cestám. Cyklotrasa vedie striedavo po asfalte a po lesných cestách. V prvej polovici tohto úseku lemujeme severné brehy Lednických rybníkov a navštívime Rybniční a Hraniční zámek. Následne sa „off-road“ cyklotrasou vyhýbame hlavnej ceste, pokiaľ máte cestné bicykle tak rozhodne odporúčame využiť radšej asfaltku.

Hraniční zámek

Na záver nás čaká už len dlhá asfaltová cyklotrasa pozdĺž Mikulovskej aleje a prvú časť výletu máme za sebou – sme v Mikulove. V samotnom historickom centre nie je povolená jazda na bicykli, ale tlačiť ich môžeme. Mikulov má približne 7,5 tisíca obyvateľov a je najväčším mestom, ktoré dnes navštívime. Dominantou mesta je Mikulovský zámok, ktorý sa týči na pahorku s názvom Zámecký vrch.

My sme bicykle potlačili cez historické centrum mesta až do Zámeckého parku, kam je vstup zadarmo a z hradieb je veľmi pekný výhľad nielen na zvyšok Mikulova, ale aj do Rakúska, ktoré je odtiaľto doslova na skok. Druhou dominantou mesta je oproti stojaci Svatý kopeček s krížovou cestou a kaplnkou na vrchole. Už na pohľad určite ponúka podobne pekný výhľad, my sme sa tam však kvôli bicyklom nevybrali. Namiesto toho sa pomaly presúvame do Valtic.

Mikulovský zámek
Výhľad od zámku

Pokračujeme z Mikulova do Valtíc

Opäť sa musíme preštrikovať uličkami mesta až ku železnici, pozdĺž ktorej nás už sprevádza asfaltová cyklotrasa. Prvou zastávkou po ceste je Letohrádek Portz, ktorý bol však oplotený a zavretý, tak sme sa pri ňom ani nezdržali. Cyklotrasa opúšťa železnicu a smeruje priamo na juh smer Rakúsko až do oblasti Úvaly, kde sa stáča na západ smer Valtice.

Po ceste si však dáme ešte menšiu zachádzku k nádhernej stavbe Kolonáda na Reistne, ktorá slúži ako pamiatka a vyhliadka na okolie. Vstup je však spoplatnený a dá sa platiť len CZK v hotovosti, čo sme my žiaľ nemali a tak pokračujeme ďalej zjazdom až do Valtíc. Celý tento úsek z centra Mikulova má dĺžku okolo 17 kilometrov.

Kolonáda na Reistne

Valtice sú malé vinárske mesto. Majú 3,5 tisíca obyvateľov, čo je zhruba ako polovica Mikulova. Dominantou mesta je opäť zámok, tentokrát Valtický zámok. Oproti Mikulovu ale už nie je na extra vyvýšenom mieste, takže ho nie je vidieť z každej strany. My sme si v tomto meste okrem návštevy zámku dali aj prestávku na obed. Hľadali sme reštauráciu priamo na Námestí Svobody, kde ale boli všetky terasy beznádejne plné a tak sme museli jesť vnútri v reštaurácií aj napriek peknému počasiu.

Naspäť do Ledníc odložiť bicykle a pokračovať pešo

Za Valticami opúšťame asfalt a po šotolinovej cyklotrase si to križujeme cez miestne polia a lesy. Po ceste je opäť niekoľko zaujímavých stavieb ako Dianin chrám, Kaple sv. Huberta, Tri Grácie, Statek Nový dvůr alebo Apollónov chrám. Na každom z týchto mieste sme sa na chvíľu zastavili, oddýchli si a potom pokračovali v ceste.

Pri autokempe Apollo prichádzame na cestu pre autá a tiež znova vidíme Lednické rybníky. Po prekonaní tohto asi 700-metrového úseku sme už prakticky na okraji Ledníc. Cyklotrasa odbočuje na Lednickú alej, ktorá nás okolo Vyhliadkovej veže Lednická kolonáda privádza ku amfiteátru, v okolí ktorého musíme bicykle opäť len tlačiť lebo jazda je zakázaná. Po chvíli sme už ale v centre Ledníc a o pár minút už na parkovisku pri aute, kde nechávame bicykle, ale ešte nekončíme výlet.

Chrám Troch Grácií

Lednice s 2,3 tisíc obyvateľmi nie sú mesto ale len dedina avšak rovnako sa môžu pýšiť zámkom s obrovskou záhradou, kam sa vydávame pešo. Prechádzame okolie zámku Lednice a následne pokračujeme až na druhú stranu záhrady ku Lednickému minaretu, ktorý slúži aj ako vyhliadka avšak už bol zatvorený a tak sme len pokračovali smerom späť ku zámku a následne ku autu, kde náš dnešný výlet končí.

Zámok Lednice
Časť záhrady pri zámku
Minaret

Zhrnutie cyklovýletu po tejto vinárskej oblasti

Na spoznávanie tejto časti južnej Moravy je jednoznačne najlepšou voľbou bicykel. Mikulov, Valtice aj Lednice sú nádherné mestá (a 1 dedina) s dominantnými námestiami a zámkami. Počas celej cyklotrasy sú rozmiestnené ďalšie veľmi zaujímavé stavby ako Hraniční zámek, Kolonáda na Reistne alebo Tri Grácie.

Okrem týchto všetkých pamiatok sú samozrejme na každom kroku vínne sklípky, kde sa dá zastaviť a „posilniť“. My počas bicyklovania nepijeme alkohol, takže sme tomuto lákadlu museli odolať. V okolí je veľké množstvo cyklotrás, nielen tie po ktorých sme jazdili my. Takže sa tu dá urobiť 1-denný okruh ale samozrejme aj kratšie trasy s viacerými zastávkami kľudne aj na 3-4 dni. Celkovo sa jedná o veľmi peknú oblasť blízko hraníc so Slovenskom, ktorú by bola škoda nenavštíviť.

Na záver ešte pridávame odkaz na našu trasu na Strave.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *