Praha – Zhrnutie

Pekný, lacný a pohodový výletik na 3 dni do Prahy. Koľko nás to celé vyšlo? Čítaj ďalej a dozvieš sa!

Park Letenská pláň
Park Letenská pláň

Základné info

Dátum: 15.-17.12.2019
Mesto: Praha
Ubytovanie: Miss Sophie’s Downtown
Doprava: Vlak

Obaja sme študenti, takže uvedené ceny sú po použití karty ISIC a sú uvádzané ako priemer na osobu. 

Koľko nás výlet do Prahy stál?

 • Doprava 
  Žilina – Praha (vlak – RegioJet) – 3,45€
  Praha – Žilina (vlak – RegioJet) – 4,50€
  SPOLU = 7,95€
 • Vstupy
  Veža Staromestskej radnice – 4,71€
  Petřínska rozhľadňa – 3,20€
  Národné technické múzeum – 5,18€
  SPOLU = 13,09€
 • Strava
  RegioJet (Žilina – Praha) – 2,7€
  Foodcourt OC Nový Smíchov – 6,28€
  Buono! Restaurant & café (Deň 2) – 5,67€
  Vapiano – 7,27€
  Trdlo – 4,80€
  Buono! Restaurant & café (Deň 3)- 5,67€
  RegioJet (Praha – Žilina) – 2,5€
  SPOLU = 34,89€
 • Ubytovanie
  Miss Sophie’s Downtown – 44€
 • Ostatné výdavky
  Nákupy v obchodoch, suveníry,… – 8,60€

Celý výlet na vianočné trhy do Prahy na 3 dni(2 noci) nás stál približne 110€ na osobu. Najväčšiu časť nákladov tvoria ubytovanie a strava. Doprava je vďaka RegioJet-u a karte ISIC zanedbateľná čiastka.

Doprava

Vlak
Na trase Žilina-Praha je jednoznačne najlepšia alternatíva RegioJet. Cesta trvá približne 5 hodín, počas takejto doby si človek chce niekedy aj niečo objednať na jedenie alebo na pitie a preto sme si kúpili triedu STANDARD (a nie LOW COST). Ako študentov nás spiatočné lístky vyšli menej ako 8€, čo je výborná cena. Len jedno malé upozornenie – niekedy nejde kúpiť lístky cez mobilnú aplikáciu. Volal som im kvôli tomu aj na technickú podporu, kde mi povedali, že o tom vedia a je lepšie kúpiť si lístok priamo cez ich webstránku.

MHD Praha
Väčšina pamiatok a zaujímavosti je veľmi blízko seba, takisto je blízko aj hlavná vlaková stanica, takže nevidím dôvod používať iný dôvod dopravy ako chôdzu. V prípade, že ťa ale zaujímajú ceny Pražskej MHD, tak si ich môžeš pozrieť TU.

Len pre zaujímavosť – moja štatistika krokov:
Deň 1 – 15.12. – 26 962 krokov
Deň 2 – 16.12. – 35 384 krokov
Deň 3 – 17.12. – 15 208 krokov

Vstupné Praha

Veža Staromestskej radnice 
Na celú atrakciu odporúčam si nechať čas aspoň 30 minút. My sme boli po tme, takže hodnotím len tieto výhľady a tie boli naozaj pekné, najmä stánky na Staromestskom námestí vyzerali fakt pekne. Pokladňa sa nachádza v radnici na 2.poschodí, vstup do budovy je z tej strany, na ktorej je aj orloj. 

Petřínska rozhľadňa 
Ako som už spomínal v predošlom článku, nedá sa platiť eurom ani kartou. Na prízemí vedľa pokladní sa nachádza bankomat, s akým kurzom vydáva Kč neviem povedať, pretože my sme už mali Kč zmenené. 
Čo sa týka dopravy, tak z dola od Vltavy premáva pozemná lanovka, ktorou sa dá ušetriť veľa času. My sme išli pešo od Pražského hradu, odkiaľ je to viac-menej po rovine s menším stúpaním na konci. Cesta nám zabrala približne 30 minút a priamo pod Petřínom sme obchádzali aj zopár zmenárni, tak sme sa v jednej zastavili a urobili sme dobre.

Národné technické múzeum 
Otvorené od 9 do 18 celý týždeň s výnimkou pondelka, kedy je múzeum zatvorené. 

Strava

RegioJet – palubné menu
Rád cestujem s touto spoločnosťou, pretože mám rád jedlo z ich palubného menu. Ani teraz som neodolal a objednal som si niekoľkokrát šunkovo-syrový croissant (1€) a exotický mix (1,60€).

Foodcourt OC Nový Smíchov 
Klasický foodcourt ako v iných nákupných centrách. Našli sme tu reštaurácie s gréckym, talianskym a ázijským jedlom. Potom samozrejme fastfood-y ako McDonald’s.

Buono! Restaurant & café 
Ceny sú vyššie, ale robia výbornú omeletu. Pozeral som hodnotenia na Google, kde som si všimol veľa negatívnych recenzií na čašníka. My osobne sme tu boli 2 razy na raňajky a negatívnu skúsenosť s čašníkom nemáme.

Vapiano
Máš chuť na dobré cestoviny a nie si práve v Taliansku? Odporúčam ti navštíviť Vapiano. Ich pobočky sa nachádzajú v takmer každom veľkom meste. Pokiaľ sa nemýlim, tak na Slovensku ešte nie sú. Za menej ako 10€ sa dokážeš najesť úplne do sýtosti.
Upozornenie pre študentov – pri platení sa preukáž ISIC-om a dostaneš 10% zľavu. (minimálne teda vo Vapiano, ktoré sa nachádza Praha – Staré mesto, Na Příkopě)

Trdlo 
V starom meste sú obchody s trdelníkmi doslova na každom kroku. My sme si cez deň vybrali sieť Trdlo, ktorá má viacej pobočiek. Nás oslovili najmä dobre vyzerajúce trdelníky. Cena za plnený trdelník sa pohybuje od 4,50€ po 5€, podľa toho čím je plnený. My sme si dali so šľahačkou, nutellou a jahodami, ale šľahačku aktuálne nemali, tak nám ponúkli namiesto nej zmrzlinu bez zmeny ceny. Trdelník bol výborný a aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, je vážne veľký a napríklad ja som ho nezvládol zjesť úplne celý.

Ubytovanie

Miss Sophie’s Downtown 
– Booking hodnotenie 9,3 z 10
– naše hodnotenie na Booking 10 z 10

Miss Sophie's Downtown
Miss Sophie’s Downtown
 • Ubytovanie
  Izba je veľká, okrem postele sa v nej nachádza aj gauč, televízor a kuchynská linka. Šatník v predsieni je veľký, pohodlne by si v ňom odložilo svoje veci aj 5 ľudí. Kúpeľňa je úplne nová. Izby sa nachádzajú na 4 a 5 poschodí, takže sme mali aj pekný výhľad smerom na vlakovú stanicu.
 • Poloha
  Hotel sa nachádza približne 2 minúty pešo od vlakovej stanice, na Václavské námestie je to zhruba 5 minút a ku orloju maximálne 10 minút. Vzhľadom na blízkosť vlakovej stanice sme sa na začiatku obávali, či nás nebudú v noci rušiť vlaky, ale za celý čas strávený na izbe sme ani raz nepočuli vlak. 
  Keď pôjdeme najbližšie do Prahy na noc, tak určite bude tento hotel pre nás voľba č.1
 • Cena
  Vzhľadom na všetko, čo som opísal vyššie, mi príde cena 22€/osoba/noc veľmi výhodná. 

TOP 5

Ivka

 1. Václavské námestie + vianočné trhy v noci
 2. Pražský orloj + výhľad z veže Staromestskej radnice
 3. Petřín
 4. Pražský hrad
 5. Národné technické múzeum

Miky

 1. Prechádzka uličkami historického centra po tme
 2. Výhľad z veže Staromestskej radnice
 3. Národné technické múzeum
 4. Strelecký ostrov
 5. Tancujúci dom

Záverečné zhrnutie

Ako som často spomínal Praha nepatrí medzi moje TOP destinácie, avšak po tejto návšteve sa v mojom rebríčku posunula určite vyššie. Keby som mal v skratke opísať, čo sa mi najviac na tomto meste páči, tak je to historické centrum v noci..

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *