Praha – Deň 1

Kam na výlet v decembri? Za nás jednoznačne na vianočné trhy. Už len sa rozhodnúť kam. Budapešť, Praha, Viedeň alebo Krakov? Tentokrát je hlavný rozhodovač Ivka a vyberá Prahu.

Chceme si aj dnes pozrieť nejaké zaujímavosti hlavného mesta Českej republiky, preto volíme ranný vlak s odchodom 6:44 zo Žiliny. Na pravé poludnie prichádzame do Prahy, keďže check-in je na hoteli až od 15tej, tak sa vydávame na prechádzku aj s ruksakmi. Ako prvý na našej ceste vidíme Tancujúci dom, táto stavba, ktorá stojí na nábreží Vltavy, každého zaujme vďaka svojmu jedinečnému tvaru. Jedná sa o najznámejšiu modernú zaujímavosť Prahy. My sme sa tu zdržali asi 20 minút a snažili sme sa robiť takzvané instafoto, ale moje fotografické schopnosti boli na to príliš nízke (respektíve žiadne), tak sme sa nakoniec museli uspokojiť s obyčajnými fotkami.

Následne sme sa prešli cez Jiráskův most a obzreli sme si lepšie Vltavu, ďalej sme pokračovali pozdĺž rieky až na Vyšehrad. Na chvíľu sme sa zastavili pred Kapitulským chrámom sv. Petra a Pavla, lenže pred ním bol asi zraz Českej televízie a my ešte nechceme byť slávni, tak sme radšej išli pozrieť priľahlé Vyšehradské sady. Pomaly sa čas blíži k trom hodinám, dohodli sme si teda plán, že najprv pôjdeme niečo popapať a následne na hotel si zložiť veci. Dnes gurmánsky zážitok mať nebudeme, obed si dávame v OC Nový Smíchov. Ja som sa opustil úplne a pochutnávam si na jedle z McDonald’s 😀

O pol 5 sme už na hotelovej izbe, rýchlo sa sprchujeme a ideme si na hodinku pospať. O 18tej máme budíček, dávame sa dokopy a hurá naspäť do ulíc. Dnešná konečná stanica je Staromestské námestie, ale poďme pekne po poradí. Na trase z hotela až sem, najprv ešte vidíme Prašná bránu a Obecný dom. Tieto dve pamiatky sú priamo vedľa seba a pred nimi sa tiež nachádzajú menšie vianočné trhy. Prechádzame sa pomedzi stánky a začíname nasávať vianočnú atmosféru. Pomaly sme sa dostali až medzi nákupné centrá Palladium a Kotva.  

Obecný dom
Vianočné trhy – Námestie Republiky

Odtiaľ sa prepletáme uličkami, až sa pred nami objavuje Týnsky chrám, ktorý obídeme a sme na Staromestskom námestí. Prichádzame 19:05 a keďže figúrky sa na orloji ukazujú vždy o celej, tak máme 55 minút na iný program. Začíname obhliadkou stánkov a potom už naše pohľady smerujú na vežu Staromestskej radnice, odkiaľ bude určite pekný výhľad na celé námestie. Stačí vyjsť pár schodov, zaplatiť vstupné, následne sa už nepokračuje po schodoch, ale do kruhu po naklonenej rovine. Kto bol na chodníku v korunách stromov v Bachledke, tak tento výstup na vežu je podobný, na záver ešte opäť jedno schodisko a sme hore. Naozaj sme sa nemýlili a pekne pod sebou vidíme námestie aj so všetkými stánkami. Obchádzame vežu dookola, aby sme pekne videli na všetky strany. Pekne je odtiaľto vidieť Týnsky chrám, pri ktorom sme pred chvíľou boli a taktiež v diaľke sa vyníma aj Pražský hrad, kam sa chystáme zajtra. Je za 8 minút 8 hodín, najvyšší čas ísť dole, ak chceme stihnúť Pražský orloj. Stíhame to takmer presne, 19:59 sme už dole a chystáme sa natáčať video. Ako to už býva zvykom, pred orlojom sa zhromaždia takmer všetci ľudia, ktorí sú na námestí a minútu natáčajú pohybujúce sa postavičky. O 3 minúty je už priestor pred orlojom opäť takmer prázdny a my pokračujeme naspäť medzi stánky. Ivka obzerá každý stánok, v ktorom ponúkajú plnené trdelníky a rozpráva ako veľmi by si jeden dala, dnes však nakoniec ešte odolala.  

Pomaly sa začíname hýbať smerom na hotel, po ceste nás zaujalo hračkárstvo Hamleys a zhodli sme sa, že počas dňa si ho pôjdeme pozrieť. Na konci ulice, ktorou práve kráčame na nás svieti budova Štátnej opery a následne si vedľa nej všímame aj starú a novú budovu Národného múzea. Urobíme pár fotiek a už naozaj smerujeme na izbu.  

Národné múzeum

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *