Veľký Polom a rozhľadňa Tetřev

Na chvíľu vymeníme turistiku za (prevažne) horskú cyklistiku a prevedieme Ťa po slovensko-českom pohraničí. Táto cyklotúra sa odohrala 2.mája 2019. Navštívime Medvediu skalu, Veľký Polom a rozhľadňu Tetřev, ktorá nachádza na území Českej republiky.

 • Medvedia skala – okres Čadca
 • Veľký Polom – hranica Slovenska (okres Čadca) a Českej republiky
 • Rozhľadňa Tetřev – Česká republika
Okres Čadca – celkovo
Okres Čadca – priblížená mapa

Presun z Čadce až po Medvediu skalu

Výlet začíname na vlakovej stanici v Čadci, kde sme pricestovali vlakom aj s bicyklami. Postupne sa presunieme cez Čadcu až na konečnú do obce Raková, kde začíname okolo kostola prudšie stúpať. Teda aspoň Miloš to tvrdí, keďže ja testujem mamin nový elektrobike (Prezradím, že nakoniec som sa unavil viac ako Miloš, ale o tom potom). Vstupujeme do lesa a po chvíli nás víta úplne nová asfaltová cesta. Trasa je miestami prudšia, inokedy zase takmer rovina. Keď je stromov pomenej, tak sa naskytajú výhľady na okolité dediny – napríklad na Milošovú. Nová cesta končí približne kilometer pred naším prvým cieľom a tým je Medvedia skala – veľký skalný solitér, pri ktorom sa nachádza aj kaplnka zasvätená sv. Hubertovi.

Nebolo dobré rozhodnutie ísť aj na Veľký Polom

Práve teraz vzniká náš najhorší nápad dnešného dňa. Pôvodne sme chceli ísť najprv na rozhľadňu a až potom na Veľký Polom, ale volíme opačný postup a ideme po modrej turistickej značke najprv na vrchol kopca. Pomaly pedálujeme hore kopcom, rozprávame sa a po chvíli zisťujeme, že ideme zle. Zapíname navigáciu, správna trasa nie je ďaleko od nás, stačí sa nám troška vrátiť a pomaly napojiť na značku. Keď sa nám to darí, myslíme si, že už máme vyhrané. Opak bol pravdou, trasa na Veľký Polom je aktuálne (2.mája 2019) absolútne nevhodná pre bicykle. Miloš si dal námahu a spočítal prekážky na ceste. Čakalo na nás 44 padnutých stromov, z toho cez 29 bolo treba preniesť bike, 4 podliezť, zvyšok sa dal obísť mimo chodníka a všetko sme to samozrejme museli absolvovať 2-krát (po ceste na kopec a potom aj z kopca). Táto trasa ma poučila v tom, že elektrobike nemusí nutne znamenať výhodu. Na konci som už nevládal bicykel ani pridvihnúť.

Veľký Polom je najvyšší vrch slovenskej časti Moravsko-sliezskych Beskýd (Pozn. celkovo je najvyššia Lysá hora – 1 323,5 m n. m.). Leží na slovensko-českej hranici, približne 10 km severozápadne od Čadce. Vrchol neposkytuje pekný výhľad, pretože je vidno len okolité popadané stromy. Odporúčame sa sem vydať len pešo, pri cyklotúre by sme sem už nešli.

„Výhľad“ z Veľkého Polomu
Informačná tabuľa na Veľkom Polom

Záverečná časť ku rozhľadni Tetřev

Vraciame sa naspať k smerovníku Pod Velkým Polomem, ktorý sme po ceste na vrch obchádzali. Teraz v tomto bode meníme smer, odbočujeme ku rozhľadni Tetřev. Po ceste na nás čakajú už iba 2 alebo 3 padnuté stromy, takže o pár minút sa pred nami ukazuje rozhľadňa aj s priľahlou Kamennou chatou. Celkovo je okolie rozhľadne upravené pekne, samotná rozhľadňa tiež vyzerá dobre.

Jedinou nevýhodou tejto rozhľadne je pomerne nezaujímavý výhľad, teda aspoň pre nás. Z časti ho spôsobuje aj nie príliš dobrá viditeľnosť a najmä to, že rozhľadňa nemá vonkajšiu plošinu (celá vyhliadka je spoza okien). Avšak vzhľadom na pekne upravené okolie toto miesto hodnotíme určite ako vhodnejší cieľ pre nedeľňajší výlet. Pešo sa sem z konca Rakovej dostaneš za 2 a pol hodiny (ak vynecháš Veľký Polom).

Čo sa týka cykloturistiky, tak odporúčame sa sem vydať najmä pokiaľ pár dní pršalo a ty hľadáš trasu, kde nebudú tony blata. Od Medvedej skaly určite pokračuj smerom rozhľadňa Tetřev a vynechaj Veľký Polom.

Kamenná chata
Výhľad z rozhľadne

Parametre našej trasy – Cez Veľký Polom na rozhľadňu Tetřev

 • Štart: Vlaková stanica Čadca
 • Hlavný bod: Medvedia skala, Veľký Polom (1.067 m n. m.), Rozhľadňa Tetřev
 • Koniec: Vlaková stanica Čadca
 • Trasa: Vlaková stanica Čadca -> Raková  C-8464-> Raková, Korcháňovci C-8464-> Medvedia skala -> Pod Velkým -> Veľký Polom -> Pod Velkým Polomem -> Rozhľadňa Tetřev -6084(CZ značenie)-> Medvedia skala C-8464-> Raková, Korcháňovci C-8464-> Raková -> Vlaková stanica Čadca
 • Vzdialenosť: 34,3 km (Mapy.cz)
 • Stúpanie: 655 m (Mapy.cz)
 • Klesanie: 655 m (Mapy.cz)
 • Čas: 3 hodiny (Mapy.cz – horský bicykel)
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
 • Mapa turistickej trasy z konca Rakovej podľa Mapy.cz

Rozhľadňa Tetřev s Kamennou chatou a okolím

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Veľký Polom a rozhľadňa Tetřev”