Gaustatoppen – dominantný kopec s nekonečným výhľadom

Všeobecné informácie o Gaustatoppen-e

Gaustatoppen (1 883 m n. m.) je najvyšší vrchol kraja Vestfold og Telemark. Má dominantné postavenie v okolí, vďaka čomu výhľad z jeho vrcholu za dobrého počasia pokrýva 60 tisíc km², čo je viac ako rozloha Slovenska.

Výstupových trás na vrchol je viac. My sme začínali na parkovisku Longefonn pri dolnej stanici Gaustabanen. Gaustabanen je podzemná horská „lanovka“ vedúca takmer až na vrchol hory (do 1 800 m n. m.). Lanovka sa skladá z 2 úsekov, kde na každom premáva iný dopravný prostriedok:

 • 850 metrov dlhá horizontálna časť
 • 1040 metrov so sklonom 39%

Turistika až na úplný vrchol

Pešia trasa, ktorú sme absolvovali my, stúpa z parkoviska priamo hore. Sklon chodníka je pomerne prudký, najmä ak svieti slnko, pretože Gaustatoppen je „kopa kameňov“ bez akéhokoľvek tieňu. Smer trasy ukazujú červené písmena T namaľované na kameňoch. Po ceste sme obchádzali aj 2 smerovníky, ktoré udávajú vzdialenosť k cieľu v kilometroch (Na Slovensku je vzdialenosť určovaná časom).

Približne 2 hodiny zaberie stúpanie k chate Gaustatoppen Turisthytte, kde sa dá občerstviť, prípadne použiť WC. Pri chate je horná stanica lanovky a nad ňou betónová plošina s vysielačom, kde väčšina turistov končí svoj výstup.

Samotný vrchol je odtiaľto ešte asi 20-30 minút po hrebeni, kde je potrebné používať aj ruky. Tento úsek je mierne nebezpečný a výhľad z vrchola je podobný ako z plošiny pri vysielači. My sme sa sem samozrejme prešli a užili si výhľad v pokoji.

Výhľad z vrchola smerom naspäť na vysielač
Výhľad do údolia, ktoré končí jazerom Tinnsjå

Krátke zhrnutie túry

Výstup z parkoviska po chatu je síce pomerne prudký, ale technicky jednoduchý. Naopak záverečný hrebeň je takmer po rovine, ale technicky je zložitejší a v niektorých úsekoch aj mierne nebezpečný. My sme túru absolvovali koncom júna a stále sme v niektorých úsekoch museli križovať snehové polia.

Výhľad je vďaka dominancii kopca takmer nekonečný na ktorúkoľvek stranu. Jednoznačne túto túru odporúčame absolvovať každému, kto má za sebou aspoň niekoľko stredne ťažkých túr.

Parametre trasy na Gaustatoppen

 • Štart: Longefonn (parkovisko)
 • Hlavné body: Gaustatoppen Turisthytte, Gaustatoppen (1 883 m n. m.)
 • Koniec: Longefonn (parkovisko)
 • Trasa: Longefonn -> Gaustatoppen Turisthytte -> Gaustatoppen  -> Gaustatoppen Turisthytte -> Longefonn
 • Vzdialenosť: 6,7 km (Mapy.cz) / 8,85 km (Strava) 
 • Stúpanie: 706 m (Mapy.cz) / 740 m (Strava) 
 • Čas: 4 hodiny a 40 minút (Mapy.cz) / 3 hodiny a 10 minút (Strava – iba čas pohybu) 
 • Meranie cez aplikáciu Strava
 • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Jazero Tinnsjå – vhodné miesto na oddych po túre na Gaustatoppen

Tinnsjå je jedno z najväčších jazier Nórska a zároveň jedno z najhlbších v celej Európe. Priamo okolo celej západnej časti jazera vedie cesta, na ktorej je niekoľko odpočívadiel, kde sa dá zastaviť a oddýchnuť si s pekným výhľadom na okolie.

FunFact: Cez jazero premával v minulosti železničný trajekt, ktorý bol zriadený na prepravu železničných vozidiel cez jazero Tinnsjå ako súčasť historickej železničnej trate Rjukanbanen. Dnes trajektová doprava cez jazero Tinnsjå už neexistuje. Trať Rjukanbanen bola zatvorená v roku 1991.

Jazero Tinnsjå
Oddych pri jazere

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *