Røyrgrind – vyhliadka nad fjordom Aurland

Røyrgrind (1 365 m n. m.) je názov vyhliadkového bodu nad obcou Aurlandsvangen. Nachádza sa tesne pod vrcholom Prest (1 478 m n. m.). Z tejto vyhliadky je vidieť veľkú časť fjordu Aurland a okolité hory.

Aurlandsfjord je bočným ramenom Sognefjordu, najdlhšieho a najhlbšieho fjordu v Nórsku. Je obklopený vysokými horskými masívmi a strmými útesmi, ktoré sa zrážajú s hladinou fjordu.

Krátky popis túry na Røyrgrind – vyhliadku na fjord Aurland

Túra na Røyrgrind nie je príliš dlhá, pretože z obce Aurlandsvangen sa vyveziete po serpentínach autom až na parkovisko vo výške približne 800 m n. m.. Odtiaľto sa stúpa ešte približne 550 výškových metrov s priemerným sklonom 20%, ktorý takmer vôbec nepoľaví. Na Prest nevedia žiadna turistická značka, avšak už od parkoviska je dobre vychodený chodník, takže stratiť sa je takmer nemožné.

My sme mali pekné slnečné počasie, vďaka čomu sa nám naskytol nádherný výhľad. Zároveň to však znáročnilo túru, pretože po ceste nie je žiaden tieň (okrem prvým asi 100 metrov), kde sa dá schovať. Výhľad je prakticky počas celej túry. Čím sme však boli vyššie, tým bol krajší. Z Røyrgrind vidieť dokonca až do mestečka Flåm, ktoré leží na samom konci fjordu a preto tam často kotvia výletné lode.

Røyrgrind
Aurlandfjord

Parametre trasy na Røyrgrind

  • Štart: Parkovisko (800 m n. m.)
  • Hlavné body: Røyrgrind (1 365 m n. m.)
  • Koniec: Parkovisko (800 m n. m.)
  • Trasa: Parkovisko -> Røyrgrind -> Parkovisko
  • Vzdialenosť: 4,3 km (Mapy.cz) / 5,45 km (Strava) 
  • Stúpanie: 549 m (Mapy.cz) / 544 m (Strava) 
  • Čas: 1 hodina a 45 minút (Mapy.cz) / 1 hodina a 50 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz
„Obyvatelia“ okolia Røyrgrind

Vyhliadka Stegastein

Pri stúpaní po serpentínach z obce Aurlandsvangen na parkovisko, kde sme začínali túru, sa nachádza vyhliadkový bod Stegastein. Táto vyhliadka je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí nechcú absolvovať túru na Røyrgrind. Musíme Vás však namotivovať na turistiku. Výhľad z Røyrgrind je určite krajší a je tam menej ľudí.

Flåm – mestečko na konci Aurlandfjord-u

Mesto Flåm je prístavom, kde často kotvia výletné lode. My sme mali šťastie a počas našej návštevy tu jedna bola. Okrem toho tu začínajú vyhliadkové plavby po Aurlandfjorde a susednom Nærøyfjorde, ktorý je zapísaný v UNESCO.

Jednou z najväčších atrakcií vo Flåme je však Flåmsbana, ktorá je jednou z najkrajších železníc na svete. Táto železnica prechádza cez úzke údolie so strmými útesmi, vodopádmi a horskými vrcholmi. Flåmsbana spojuje Flåm so stanicou v plošine Myrdal, ponúkajúc nádherné výhľady na prírodu počas celej jazdy.

Cestný tunel Lærdal

Tunel Lærdal bol otvorený pre verejnosť v roku 2000. Jeho dĺžka je približne 24,5 kilometra, čo z neho robí najdlhší cestný tunel na svete. Prechádza pod horami v oblasti Sognefjordu (okrajom vyššie spomínaného vrchu Prest), čím poskytuje efektívne spojenie medzi regiónmi.

Lærdal je tiež známy svojím unikátnym konceptom osvetlenia. V jeho strede sa nachádza sekcia nazvaná „Blindern“, kde je svetelná inštalácia. Táto inštalácia vytvára dojem meniaceho sa denného svetla, pričom farebné svetlá menia svoju intenzitu a odtieň v závislosti od denného času. Tento koncept bol navrhnutý s cieľom zmierniť stres a monotónnosť dlhých prechodov tunelom.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *