Trolltunga – jedno z najznámejších miest Nórska

Trolltunga je jedným z najznámejších prírodných útvarov v Nórsku a najmä obľúbenou turistickou atrakciou. Trolltunga, čo v preklade znamená „jazyk trola“, je skalnatý výbežok, ktorý vystupuje z útesu vo výške približne 700 metrov nad jazerom. Je to úchvatné miesto s krásnym výhľadom na okolité jazero a horské prostredie.

Správne zaparkovať a potom dlhá „prechádzka“

Urobiť si fotku na Trolltunge nie je úplne jednoduché. Túra sem má viac ako 10 kilometrov, prekonáva niekoľko stúpaní a samozrejme na záver je potrebné si vystáť rad, čo môže zabrať navyše 1-2 hodiny.

Parkoviská, kde sa dá nechať auto sú označené P1, P2 a P3. Čím vyššie číslo, tým vo vyššej nadmorskej výške sa parkovisko nachádza. Kde sa nachádza P1 a či sa vôbec ešte využíva popravde ani nevieme. Hlavným parkoviskom by sa dalo označiť P2, ktoré leží neďaleko horského jazera Ringedalsvatnet. Parkovisko P3 je ešte o viac ako 400 výškových metrov vyššie, avšak je veľmi malé a bez skorej rezervácie je nemožné tam zaparkovať. Najlepšou voľbou je preto zaparkovať na P2 (43€/deň) a na úroveň P3 sa vyviesť autobusom, ktorý premáva podľa toho aká je aktuálne sezóna. My sme tu boli na konci júna, autobus premával približne každých 10-15 minút a stál 16€ na osobu.

Samotná túra začína prechodom kamennej planiny, po ktorej nasleduje najdlhšie a najprudšie stúpanie celej túry. Nepredstavujte si nič extra náročné, prevýšenie tu predstavuje len niečo okolo 300 metrov. Celý zvyšok trasy má mierne zvlnený charakter, keď sa niekedy krátko stúpa a inokedy naopak klesá.

Trasa má síce viac ako 10 kilometrov, ale celý čas je naokolo nádherná scenéria, pri ktorej pozorovaní si človek ani neuvedomuje, že kráča. Chvíľu po prekonaní úvodného stúpania sa otvorí aj výhľad na jazero Ringedalsvatnet, nad ktorým sa Trolltunga týči. (Ja som si až kým som tu nešiel na túru vždy myslel, že Trolltunga je nad fjordom – ach, aký to bol omyl :D). Už približne od polovice prejdenej vzdialenosti je aj vidieť cieľ túry. Teda samotný skalný jazyk splýva s útesom, ale masa ľudí čakajúca na fotku sa dá rozoznať už z veľkej diaľky.

Samotná Trolltunga naozaj ponúka možnosť urobiť si ikonickú fotku. Nám prišla skala dostatočne hrubá a široká, avšak pre ľudí so strachom z výšok to nemusí byť úplný jackpot. Jednoznačne sa však oplatí prekonať svoj strach a odfotiť sa.

Zhrnutie túry na Trolltungu

Trolltunga je síce naozaj ikonické miesto, ale táto túra by sa kľudne dala opísať ako „cesta je cieľ“ navyše s peknou čerešničkou na záver. Samotná turistika sa dá označiť ako stredne náročná najmä kvôli svojej dĺžke. Stúpaní je na ceste tiež dosť, ale okrem prvého sú všetky ľahké a polovicu z nich si človek ani nevšimne.

V okolí Trolltungy sú aj miesta, kde sa dá legálne rozložiť stan a prenocovať. Dá sa takto vyhnúť najdlhším radom na ikonickú fotku. Avšak, keď sme pozerali koľko ľudí poobede kráčalo smer Trolltunga s karimatkami a stanmi, tak sami rozhodne nebudete :D.

Parametre trasy

  • Štart: Zastávka autobusu neďaleko parkoviska P3
  • Hlavné body: Trolltunga (cca 1 100 m n. m.)
  • Koniec: Parkovisko P2
  • Trasa: Zastávka autobusu ->  Trolltunga -> Parkovisko P2
  • Vzdialenosť: 20,5 km (Mapy.cz) / 25,39 km (Strava) 
  • Stúpanie: 778 m (Mapy.cz) / 970 m (Strava) 
  • Čas: 8 hodín a 40 minút (Mapy.cz) / 6 hodín a 35 minút (Strava – iba čas pohybu) 
  • Meranie cez aplikáciu Strava
  • Mapa našej trasy podľa Mapy.cz

Odda – pri fjorde na skok od Trolltungy

Ako sme už spomínali Trolltunga sa vypína nad jazero, ale už niekoľko minút jazdy autom z parkoviska P2 sa nachádza Sørfjorden.

Sørfjorden je, rovnako ako Eidfjorden, jeden z výbežkov známeho fjordu Hardanger. Na jeho samom konci leží mesto Odda, ktoré je známe svojou históriou v súvislosti s priemyslom v oblasti. V minulosti sa tu nachádzala významná továreň na výrobu hnojív.

Pôvodne sme zvažovali sa tu po náročnej túre schladiť vo fjorde, ale po tom čo sme si všimli, že pre niektorých miestnych slúži prístav ako mix WC a odpadkového koša, sme od pôvodných plánov radšej upustili.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *