Geilo a okolie – úvod do Nórska

Slovensko má zhruba 5,4 milióna obyvateľov a rozlohu 49 tisíc km². Nórsko má rovnako 5,4 milióna obyvateľov, ale rozlohu až 385 tisíc km². Takže na území približne 7-krát väčšom ako Slovensko žije rovnaký počet ľudí ako u nás. Už tieto údaje napovedajú, že v Nórsku je (pre nás) všetko ďaleko a celkovo táto krajina má úplne iný charakter.

Geilo – raj pre aktívnych dovolenkárov

My sme navštívili Nórsko na 5 dní. Ubytovali sme sa v dedine (alebo malom mestečku) Geilo s 2 500 obyvateľmi. Geilo leží v centrálnej časti Nórska v provincii Viken, niekde na polceste medzi Oslom (220 km) a Bergenom (240 km). Je obľúbeným miestom pre zimné športy, vrátane lyžovania, snowboardingu a bežeckého lyžovania. Sú tu dve hlavné lyžiarske strediská – Geilo Vestfjell a Geilo Gaustablikk. V letných mesiacoch je Geilo obľúbeným miestom pre turistov, ktorí hľadajú prírodu a outdoorové aktivity. Počas našej návštevy na konci júna tu okrem nás bolo iba minimum turistov, pretože sa jedná o mimosezónne obdobie.

Z Geila sme následne vyrážali autom na vzdialenejšie turistiky. O tých ale napíšeme osobitne. V tomto článku si predstavíme niekoľko miest v širšom okolí nášho ubytovania, ktoré sú dostupné autom bez nutnosti dlhej túry.

Náhorná plošina medzi národnými parkami

Pár kilometrov od Geila smerom na Bergen stúpa cesta až na náhornú plošinu, ktorá leží medzi národnými parkami Hardangervidda National Park a Hallingskarvet National Park. Popri ceste sa nachádza veľké množstvo krásnych jazier s drevenými domčekmi na ich brehu, pri ktorých sa jednoznačne oplatí zastaviť.

Jazero Sysenvatnet

Jazero Sysenvatnet leží neďaleko vyššie spomínanej plošiny na východnom okraji regiónu Vestland. Je vytvorené vďaka veľkej kamennej hradbe, ktorá v ňom udržiava vodu. Parkovanie je možné priamo pri jazere s možnosťou prechádzky po hrádzi alebo veľmi jednoduchým výstupom na okolitý kopček pre lepší výhľad.

Vodopád(y) Vøringfossen

Vøringfossen je jeden z najznámejších vodopádov v Nórsku, nachádza sa v nádhernej horskej krajine v regióne Vestland. Tento impozantný vodopád je situovaný v údolí Måbødalen, blízko cesty Eidfjordvegen, a je jedným z najvyšších vodopádov v krajine.

Vøringfossen je známy svojou veľkoleposťou a silou. Voda z rieky Bjoreia padá vo výške približne 182 metrov do hĺbky údolia. Najväčší je samozrejme počas jari, keď sa topí okolitý sneh. Oproti nemu sa nachádza ešte jeden vysoký vodopád, ktorý má však malý prietok vody, ale nádherne dopĺňa scenériu celého údolia.

Dedinka Eidfjord a rovnomenný fjord

Malebná dedinka Eidfjord leží na okraji rovnomenného fjordu, ktorý je výbežkom Hardangerfjord-u, jedného z najznámejších nórskych fjordov. Eidfjord je najbližší fjord od nášho ubytovanie v Geile, vzdialený je približne 90 kilometrov a cesta tu zaberie asi 90 minút.

About Post Author

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *